| ιαѕмιηααα a întrebat:

Intrebare numai pentru FETE!

de aproape de 1 an imi curge un lichid alb si nemirositor din vagin, s-ar putea sa imi vina manstruatia? si daca cum care ar fi simptomele?

voua cand si unde va venit?

astept cat mai multe raspunsuri si apropo promit fundita
p.s din spusele colegelor imi vine curand, asa au patit si ele.

Răspuns Câştigător
| Andreea52 a răspuns:

Antunci sa fii pregatita, oricum stai linistita ca la inceput nu e asa ambundent (cel putin la mine nu a fost). Odata si odata tot trebuie sa vina si astea... doar incepi sa faci primii pasi spre a deveni femeie.

14 răspunsuri:
| Andreea52 a răspuns:

Fiecare fata este diferita, mie mi-a venit la 14 ani dar cunosc fete carora le-a venit la 11. In mod normal ar trebui sa ai niste dureri de burta si de spate inainte (nu exista in mod obligatoriu pentru ca dupa cum am mai zis ffiecare dintre noi avem organisme diferite). Stai linistita, cand va veni, va veni. Tu sa fii pregatita!

| ιαѕмιηααα explică (pentru Andreea52):

Ma doare burta dar un pic mai jos, si spatele!

| Andreea52 a răspuns (pentru ιαѕмιηααα):

Pai atunci ai grija sa nu te prinda nepregatita, o sa iti vina dar nu e o nenorocire!

| Andreea52 a răspuns (pentru ιαѕмιηααα):

Antunci sa fii pregatita, oricum stai linistita ca la inceput nu e asa ambundent (cel putin la mine nu a fost). Odata si odata tot trebuie sa vina si astea... doar incepi sa faci primii pasi spre a deveni femeie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund ( parţial ) chiar dacă NU sunt fată :)

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui ( "curge un lichid alb si nemirositor din vagin" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

În privinţa menstrei, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba de leucoree (vaginul se spala singur din cand in cand si atunci apare aceasta secretie). Daca n-are miros e normala. Daca in schimb e foarte abundenta si are miros, s-ar putea sa ai o infectie vaginala.

| AnastasiaKatelimov a răspuns:

Eu, spre exemplu, cred ca sunt o norocoasa ca nu m-a durut deloc burta inainte de a-mi veni, deci poate ai si tu norocul asta happy Bafta!

| MylaSorana a răspuns:

Pai de expemlu eu am 14 ani si u mi a venit inca, dar nu sunt prea dezvoltata si fac si sport de performanta. acel lichid poate fi intr-adevar de la menstruatie. ca sa nu ai vreo surpriza ia cu tine un tampon la scoala pentru orice eventualitate

| ιαѕмιηααα explică (pentru MylaSorana):

Mereu port tampoane subtiri discreet sa nu ma murdaresc. oricum slipul il schimb de 2-3 ori pe zi.
Si eu am 13 ani si nu mi.a venit. mami spune ca ei i-a venit la 14 ani, nu e graba! si eu facc sport de performanta handball! si nu.s chiar asa de dezvoltata am o colega care are niste sanii! OOO

| Dariana123 a răspuns:

Pai la mine a curs inainte cu 2-3 luni si apoi m-am trezit cu dureri insuportabile de burta si DA mi-a venit menstruatia. Sintomele pot fii diverse depinde de imunitate; pot fi: dureri de burta, dureri de spate, dureri de cap sau poate sa-ti fie pur si simplu rau si sa stai in pat de durere. P.S: Cu placere!

| ιαѕмιηααα explică (pentru Dariana123):

Asa am si eu durerile. de eemplu acum stau in pat si laptopil pe scaun si ma doare spatele

| rebecabeia a răspuns:

Daca vrei mai multe informati privitor la asata intra pe www.noifetele.ro/articol/ciclu-menstrual/

| ιαѕмιηααα explică (pentru rebecabeia):

NU mi-a venit ciclul, am 13 ani! are ceva?