| WhatABeautifulDay a întrebat:

Iubirea romantica se simte diferit de iubirea pe care o porti familiei sau prietenilor? Sau e acelasi sentiment, dar singura diferenta e atractia sexuala?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oarecum e la fel ca tot iti doresti sa ii fii alaturi, sa-l/o vezi fericit/a si sa petreci timp cu el/ea.

| RAY a răspuns:

Sunt mai multe feluri de iubire https://www.scientia.ro/......ubire.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubirea față de familie- părinți se simte ca o relație între oameni care mănâncă împreună, unul din ei, mai ales tatăl fiind furnizorul mijloacelor, banii.
Iubirea față de prietenii de același sex se simte ca o comunicare și o petrecere a timpului înafara familiei împreună.
Oferă un climat de siguranță și înțelegere reciprocă, care face ca prietenii să fie apreciați din acest motiv și generând astfel sentimentul plăcut al iubirii prietenești.
Iubirea romantică dintre două persoane de sex complementar,
poate avea în componența ei aspecte de iubire familială, speri că vei avea cu acea persoană la o conviețuire împreună aceleași relații de cooperare, siguranță și liniște ca în interiorul unei familii.
Iubirea romantică poate include sentimente prietenești descrise mai sus.
Dac așa zisa atracție sexuală pomenită așa, în treacăt în întrebarea dtale, nu este doar așa, ceva, ca să ne aflăm în discuție.
Ea este motorul vieții, al supraviețuirii speciei.
Poți trăi fără prieteni, poți să te desprinzi de familia părinților și să trăiești singur.
Fără iubirea romantică, nu poți trăi, așa că sus numita așa, într-o doară atracție sexuală de mai sus, nu este o componentă oarecare a iubirii romantice, ci esența ei, rostul ei. Iubirea romantică este atracție sexuală pură, justificată la nivel cerebral prin e-moții, prin a-tracție= a-tragere, ceea ce te face să nu poți trăi fără ea. De aceea e-moțiile generate de ea, te fac să acționezio puternic pentru a a-trage persoana iubită lângă tine, spre a o păstra lângă tine, pentru a forma un cuplu, un cămin, unde se poate procrea, crește și educa un copil,
La nivel de adolescent, ea generează vise frumoase de fericire. care seamănă cu poeziile de dragoste ale lui Eminescu, de aceea i se zice romantică.