| RusziAlexiaOlga2005 a întrebat:

La 11 ani am sani conici.Colegele mele sunt cu un an sau doi mai mari decat mine, dar eu am cei mai mari sani.Am gasit niste sutiene-bustiera bune pentru mine...
Totusi nu le port
Ar trebui sa le port?
Si totusi e normal sa am sani mai mari decat colegele mele care sunt mai mari?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care sanii tai sunt destul de mari si bine dezvoltati dar cu toate acestea au o tinuta ferma si isi mentin pozitia si forma de "vulcan" asa cum o descrii chiar tu, atunci nu este indicat sa folosesti nici macar bustiera, decat in cazul in care ai si sfarcurile mai mari si ies prea tare in evidenta prin "butonii" ce apar intipariti pe bluzele si camasile tale. Faptul ca sanii tai sunt mult mai mari in comparatie cu sanii prietenelor si colegelor tale inseamna ca dezvoltarea ta din punct de vedere hormonal este mai rapida si din acest motiv si formele tale de "femeie" in devenire sunt mult mai evidente. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa porti nimic, esti inca micuta la 11 ani!
Daca ai sanii conici, inseamna ca abia acum au inmugurit si chiar nu-i nevoie sa porti nimic!

Daca ai sanii de cupa A, B, C, poti purta bustiera. Abia de la cupa D se impune sutien, pentru sustinerea lor. Ma refer la adolescente doar.

| vocea a răspuns:

Nu trebuie sa le porti drga iar tu esti atat de dezvoltata din cauza alimentatiei care contine hormoni de crestere sau agenti de ingrosare, te sfatuiesc sa ai o alimentatie cat mai naturala si spor in viata

Răspuns utilizator avertizat
| Oana0306 a răspuns:

Buna,cu siguranta ai sanii mari din cauza alimentatiei si din cauza hormonilor. Poti purta o bustiera, dar nu un sutien, deoarece o sa ti se lase sanii.