| IonelVio a întrebat:

La 18 ani, este normal ca penisul meu erect sa masoare 12cm?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil!
Asta este mostenirea genetica de la tatal tau si cu masura asta vei ramane pe veci, ca penisul si-a incetata cresterea la 16 ani.
Din pacate pentru tine, este un penis micut, dar poti incerca sa inveti niste tehnici ajutatoare, care te vor ajuta sa satisfaci vaginal o femeie.

| IonelVio explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am mai vazut schimbari cam de la 13 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelVio):

Orice este posibil. La unii, poate cresterea se opreste mai devreme, desii, medicii care au studiat problema, au ajuns la concluzia ca, penisul are ritmul lui de crestere in functie de corpul fiecarui baiat, conform geneticii mostenite de la tata, dar se incheie la 16 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este vorba de ''normalitate'' In cazul tau este vorba de realitatea care rezida din informatia genetica transmisa si inscrisa in codul tau genetic. Marimea penisul tau a fost planificat sa masoare doar 12 cm in lungime. Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Esti aproape de medie.

| IonelVio explică (pentru Plato):

Ideea este ca. fosta mea iubita la primul contact mi-a spus ca nu a simtit nimic, ea fiind virgina si dupa ce mi-a spus asta totul a mers prost si ne-am despartit.

| Plato a răspuns (pentru IonelVio):

Esti sigur ca era virgina?

In orice caz, cum ti-am zis, esti aproape de medie, nu ai de ce sa fii complexat. Oricum, pentru cineva care te iubeste, asta e un detaliu nesemnificativ.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spunea si plato, este la ~1 cm~ de medie. IN schimb vezi daca l-ai masurat Bine? uitate pe net cum se masoara.
Ca foarte multi o masoara cu sa fara intentie gresit asa ca poate tu spui ca ai 12 dar in schimb ai mult mai putin. Masuratoriile astea poate da o diferenta de 2, 3 cm pe usor.

| IonelVio explică (pentru anonim_4396):

Am cautat le net si asa imi ieșea 13cm.

| 1Me9 a răspuns:

E vorba de genetica aici, multe chestii sunt mostenite de la parinti, bunici.
Stii, presupun ca ai prieteni si inalti, dar si scunzi si e logic ca macar o data in gand ti ai zis,, e intalt ca taica su".Asa e si in cazul asta, marimea penisului este si ea mostenita, daca asta ti a fost norocul, nu e vina ta.Pacat ca a inceput sa nu mai fie un DETALIU NESEMNIFICATIV, ba chiar sa fie foarte semnificativ pentru femeihappy
Insa, ai timp pana cand ti se termina complet dezvoltarea.Toate cele bune!?

| Plato a răspuns (pentru 1Me9):

Ai scris femei in loc de panarame, nu e acelasi lucru.

| 1Me9 a răspuns (pentru Plato):

Nu e nicio greseala, asta am vrut sa scriu! Astea ne sunt zilele, ca sunt oameni care au femei, in adevaratul sens al cuvantului, e partea a doua, dar majoritatea (50%+1%) sunt dupa cum am descris?
Evident, eu nu am fost complexat din cauza marimii, dar am anumite complexe legate de femei si ajung la aceeasi gandire, dupa fiecare relatie, nimic nu se schimba.
Doamne ajuta, noroc de acum in colo?

| Plato a răspuns (pentru 1Me9):

Doamne ajuta-ti, intr-adevar.
Totusi, eu raman la parerea mea: trebuia sa scrii panarame, nu femei.