| RedBull69 a întrebat:

La 21 de ani care ar fi consecințele ca o minoră de 17 să,, fugă" practic cu mine, discernământul se aplică în cazuri de genu?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vorbeste cu parintii si insoara-te cu ea inainte.9

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parinii ei nu fac reclamatie la Politie si nu o ameninta pe fata sa spuna ca ai inselat-o si violat-o, atunci esti safe, dar eu nu as miza pe asa ceva, ca esti pe buza legii si 1 singur pas te poate pune dupa gratii.
Mai ai de astepta 1 singur an, de ce ai vrea sa-ti atragi necazul acum?

| RedBull69 explică (pentru Violleta2022):

Pentru că mă-sa o obligă să se mărite cu altul.

| TheGentleman a răspuns (pentru RedBull69):

Nu o poate obliga nimeni să se mărite sau să nu se mărite

| Invictusman a răspuns (pentru TheGentleman):

Dacă e de etnie o poate obliga, asa e tradiția la ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RedBull69):

In cazul asta, probabil ca te vor reclama parintii la Politie, ca sa scape de tine.

In ce priveste obligatul sa se marite cu altul, nu-i posibil asa ceva!
Pana la 18 ani este sub tutelea parinteasca, iar dupa 18 ani isi poate decide singura cu cine vrea sa se marite.

| LoveSleep a răspuns:

Nu prea ar fi cine știe ce consecințe.
Orice judecător ar intelege ca acțiunile tale au fost făcute din disperare și ca virginitatea te-a făcut sa îți pierzi mințile.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Consecinta ar fi ca toata lumea o sa creada ca esti Fiodor Pavloviciwinking

| rapandula a răspuns:

Legea nu o incalcati, deci nu vor fi consecinte pe planul asta. Vor fi in altele, in ceea ce tine de voi si traiul in societate pe cont propriu.

| luffypk a răspuns:

Nu e vorba daca se aplica sau nu discernamant in cazul acesta, e vorba de faptul ca tu, cel care ar trebui sa fii mult mai matur decat ea, de fapt esti cel mai inconstient de situatie! Tu, ca parinte, daca ai fi avut un copil de 17 ani, ai fi fost de acord sa fuga cu un barbat de 21 de ani? Si nu, nu se aplica niciun discernamant in cazul asta, pana la implinirea varstei de 18 ani, parintele sau tutorele legal al copilului raspunde penal pentru acesta.