| carmen_5972 a întrebat:

La cat timp de sarcina incepi sa te simti rau, sa vomiti?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu toate femeile se simt rau si vomita in sarcina. Dar, daca apar, greturie apar cam la 3-4 saptamani de la conceptie, adica aproximativ i perioada in care ar trebui sa-ti vina menstruatia.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Depinde de fiecare femeie. Se poate chiar din ziua in care ai constatat ca esti insarcinata, sau din ziua urmatoare. Greturile fac parte dintre semnele care certifica o sarcina.

| elena a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la asta, s-ar putea sa ai o sarcina cat se poate de normala, nici macar sa nu ai pofte, dar daca vrei sa chinuiesti pe cei din jur sot, parinti, socri da drumul si greturilor si poftelor, sa stii ca merg foarte bine...la fix, ii tii permanent in agitatie...am o amica care aplica aceasta "scoala", ea este fericita, iar eu ma distrez... sper ca nu am deviat de la subiect.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu toate femeile au aceste simptome, dar pot aparea in prima luna de sarcina.

| Amelia87 a răspuns:

De acord cu Gabi: este individual. Daca esti mai sensibila o sa incepi sa simti la foarte scurt timp greturile, mai ales de dimineata.

| stelinela a răspuns:

Depinde de fiecare femeie. eu m-am simtit foarte bine pe toata perioada sarcinii, in timp ce o prietena de-a mea se simte rau chiar din primele saptamani.

| claudya a răspuns:

Depinde de fiecare... poate ai o sarcina normala si atunci nu ai greturi, varsaturi, etc...eu iti doresc o sarcina usoara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana. Sunt femei care pe perioada sarcinii s-au simtit foarte bine, unele au o sarcina usoara, altele mai grea sau normala.
In general in prima luna de sarcina (dupa 3-4 saptamani), dar cum am spus depinde de femeie.
Link util:
http://celula-umana.ablog.ro/......ctive.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la trei luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca la 7luni de sarcina sa vomiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in aproape 9 saptamani si imi vine sa imi iau campii! primele semne au aparut in saptamana 5, si timp de 3 saptamani dupa, nu numai ca imi venea sa vomit in fiecare moment al zilei, dar ma simteam rau general; ca atunci cand ai o indigestie si ai nevoie dupa de cateva zile sa iti revii. ei bine, starile acestea de rau erau ca in momentele acelea de dupa indigestie cand nu poti manca nimic si iti "sta stomacul in gat". sunt la prima sarcina, am 27 de ani, nu am fost bolnava niciodata dar pot spune ca aceasta a fost cea mai dureroasa experienta fizica pe care am avut-o pana acum( si sper sa ramana asa). dar, e adevarat ca fiecare femeie isi poarta sarcina in mod diferit, asa ca ceea ce spun eu acum se poate intampla sau nu. iar momentan starile de rau s-au mai diminuat, in favoarea greturilorhappyhappy.

| dana_3614 a răspuns:

Depinde de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina.
Eu am un puiut mic si mi-a fost foarte rau in primele 3 luni.
Acum sunt insarcinata iarasi si nu mai este la fel, ma simt mai bine si nu am mai vomat