| rolly3342 a întrebat:

La cate zile dupa menstruatie nu poate ramane insarcinata prietena mea? raspuns corect, va rog.ca s-a rupt prezervativul, era in prima zi dupa menstruatie si am luat postinor 2 (apropo, e 56 lei sad ), ca ei ii era frica si nu ne riscam, caci nu stim.deci cat tine perioada >nefertila?

Răspuns Câştigător
| Ellenna a răspuns:

Eu cred ca lumea de pe aici ( si ma refer la cei care au spus ca vei deveni tatic ) nu stiu ce e acela "Postinor 2 ". Dragilor, postinor-ul este comtraceptiv de urgenta care poate fi utilizat in prevenirea sarcinii daca este administrat in intervalul de 72 de ore care urmeaza unui contact sexual neprotejat. Prietena ta l-a luat inainte sa treaca 72 de ore, nu happy? Deci, stai linistit. NU o sa fii tatic. Totusi, daca inca ii e teama iubitei tale, du-te cu ea la un cabinet de planificare familiala si intreaba pe doamna de acolo. Aceea sigur te va ajuta, fara sa te ia peste picior. Daca s-a intamplat ca sa fi ramas insarcinata (ceea ce, repet, nu prea cred ) duceti-va la medicul ginecolog si va poate (de fapt, ii poate ) prescrie un medicament care provoaca avort (Mifepristone se numeste, din cate stiu ). Sper ca te-am ajutat. Ti-am raspuns cat de corect si sincer am putut.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,nu prea te poti lua dupa peroada fertila si nefertila in cazul in care are o menstruatie neregulata, daca e regulata si vine mereu la timp, atunci poti folosi aceasta metoda.Desigur ca riscul unei sarcini e mai mic intr-o perioada,mai mare il alta perioada, in perioada ovulatiei e riscul cel mai mare.
DAca a-ti facut-o in prima zi dupa menstruatie nu exista mare risc, cam 5 zile dupa terminarea menstruatiei riscurile sunt minime.
Cam 5 zile inainte de menstruatie si 5 zile dupa menstruatie sunt slabe sanse sa ramana, de obicei perioada cea mai fertila e cu 2 saptamani inainttea menstruatiei, asa se calculeaza.

| Ellenna a răspuns:

Contraceptiv *

| briosicabriosel a răspuns:

Mai daca a luat postinot ai 1% sanse sa fi tatik, sincer va zic folositi prezervative

Răspuns utilizator avertizat
| Anny1 a răspuns:

Eu cred ca primele 5 zile dupa si inainte de menstruatie nu ai cum sa ramai gravida dar pentru orice eventualitate calculeaza http://www.google.ro/......http?/url bine inteles daca are menstra regulata daca nu are menstra neregulata nu ai cum sa stii sry :| funda?

| dyyva a răspuns:

In prima zi dupa menstruatie riscul sa ramai insarcinata e foarte mic, aproape de loc si oricum daca a luat pastila de dupa e ok

| kurinkita a răspuns:

Felicitari. Peste 9 luni vei fi tatic!

| Roll a răspuns:

Ca sa fiti siguri ca nu ramane insarcinata ar trebui sa iei si tu o doza de postinor 2

| bebe23 a răspuns:

In primul rand spune-i sa nu mai fie stresata! stresul ii intarzie si mai mult.eu nu cred ca e insarcinata...nu totul e cum scrie in carte! de obicei in urm 5 zile dupa ce ti-a trecut chiar daca ejacueaza in tine nu ramai.acum depinde foarte mult si de fiecare fata.dar eu nu cred ca este insarcinata...bafta!

| CristiIs a răspuns:

La 3 zile inainte, si la 3 zile dupã din câte stiu eu. Dar ai lãsat in prezervativ s-au doar s-a rupt? Cã dacã nu ai lasat si a-ti cumparat si postinor, nu prea este nicio problemã. Nu vã m-ai stresati atât.

| bybyfrumoasa a răspuns:

Pai cam da o sa fii tatic sigur happy