| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

La ce riscuri ma expun daca nu ma operez de parafimoza? si operatia ce imi va face? Si cat costa una?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Barbatii maturi cu penisul afecta de fimoza NU pot intretine, NU vor avea o viata sexuala normala. Contactele sexuale s-ar putea sa fie dureroase sa nu ofere nici-o placere sau satisfactie si in cazuri rare/extreme in timpul sexului sa se produca fenomenul denumit parafimoza care in anumite cazuri se poate rezolva doar la serviciul de URGENTE. Tipul interventiei chirurgicale depinde de gravitatea fimozei, adica de gradul acesteia pe o scara de la 1 la 4. Doar medicul urolog poate evalua in ce mod se poate rezolva problema si sa decida daca este suficienta o simpla incizie/sectionare cu bisturiul a inelului fibros (care nu permite largirea preputiului), sau va indica indepartarea unei portiuni a preputiului sau circumcizia. Pretul interventiei poate fi foarte diferit fiindca depinde de mai multi factori, printre care cel mai important este tariful practicat de medicul respectiv, daca interventia se efectueaza la un spital de stat sau o clinica particulara, de complexitatea interventiei, etc. Multa sanatate!