| padalekilover a întrebat:

La ce varsta ati avut primul/prima iubit/a?
La ce varsta fi se pare normal sa inceapa o relatie?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

1. La 13 ani.
2. Atunci cand te indragostesti prima oara.

8 răspunsuri:
| Joker1958 a răspuns:

Prima la 13 ani si a durat 1 an jumate blushing, a fost ceva awesome.

| Fizy93 a răspuns:

Eu sincer la varsta de 14 ani jumate am avut prima "iubita" si la 17 ani pot sa zic ca am avut prima relatie mai serioasa happy eu zic ca e bine sa ai o relatie cat de cat serioaza dupa 17 ani si inainte de 24 de ani ca sa stii cum sa te comporti. De obicei cand ai o relatie serioasa te schimbi (nu neaparat toata lumea), dar, e bine sa ai o relatie serioasa inainte de casatorie (parerea mea).

| sebysebyca a răspuns:

La 80 ani mi se pare ok!

| milan9 a răspuns:

Dupa casatorie, la orice varsta...

Nu are oare prietenia suficient farmec şi fără... ceea ce îi este propriu - căsătoriei?

Începerea vieţii sexuale înainte de familie, în 99% din cazuri nu se continuă cu o relaţia definitivă, cu o căsătorie cu pănglicuţe roz şi cu rochie de mireasă, ci dimpotrivă, cu o reciclare de mâna a doua! E trist dar în 99% din cazuri, din păcate, tânăra vinovată nu rămâne decât o aventură, un trofeu, o sticlă de bere iubită cât nu era consumată încă, dar aruncată în spate după aceea, un „prezervativ" uman, folosit, şi numai bun de înlocuit cu altul mai „curat".

Pentru că fără să-şi dea seama, un bărbat, oricât de desfrânat ar fi, tot un lucru „curat" îşi caută pentru sufletul lui. Chiar şi fără să-şi dea el seama că are nevoie de asta, intuitiv va observa dacă acest lucru există sau nu în sufletul ei!
Poate să se spele ea numai în aloe vera, că de acest „rapăn" al dezonorării ei ca femeie nu îl va scoate cu nimic!
Pe cât de mare este atracţia bărbatului faţă de orice femeie, pe atât de dură este exigenţa lui cu ceea ce ar vrea să găsească în sufletul ei! Dar când ea se descrăcănează în cele din urmă, el, îşi dă seama fără să vrea, cu cine are de-a face!
Şi atunci...

Iar problema bărbatului ca desfrânat, nu este doar aceea a instanţei divine, ci şi a acelei instanţe a vieţii care îl va face să vadă cam ce înseamnă să-i predai altui soţ o femeie „folosită", simţind asta pe propria lui piele!

Scopul real al acestei vârste este pregătirea pentru viaţa de relaţie, pentru o căsnicie fericită. Pierderea fecioriei înainte de căsătorie reprezintă o condamnare la eşec a familiei! Mai devreme sau mai târziu, statistica nu minte!

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin informare despre sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

Un băiat dacă ţine cu adevărat la o fată, nu va pune presiune, nu o va desconsidera, ci mai mult, o va respecta pentru demnitatea ei, demnitate de care el ştie şi simte că are nevoie!

| Felys a răspuns:

Fiecare individ se maturizeaza la varste diferite,deci nu poti spune ca ce e bine pentru cineva este pentru toata lumea,daca tu vrei sa ai o relatie, nu te opreste nimeni, daca inca nu esti interesat/a de asa ceva, mai astepti, nu e nici o graba

| DSabb a răspuns:

Dragostea nu tine cont de varstawinking

| loramanda25 a răspuns:

Pe la 15 in colo dupa ce intri la liceu ca daca ai din generala prin liceu o sa te indragostesti de altcineva si...na laughing

| medelicious a răspuns:

Depinde la ce te referi prin a avea un iubithappy
o relatie poti avea la orice varsta, important e ca tu sa simti ca esti pregatita pentru o relatiehappy daca te referi la ''sigiliu'' pastreaza-l pentru cineva special. inainte de a face pasul fii sigura ca este ceea ce vrei