| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta v-ati masturbat pentru prima data si la ce varsta v-ati simtit pregatiti sa aveti contact sexual?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dorinta de a te masturba apare inca din copilarie insa se manifesta cu mai multa tarie in perioada de adolescenta cand activitatea hormonala se intensifica.Varsta poate diferi foarte mult insa in general apare cam in perioada varstei de 11-13 ani, cam cand am inceput sa ma autosatisfac si eu din cate imi amintesc.Inceperea activitatii sexuale propriu zise se produce mai tarziu, deoarece implica multe piedici dar si responsabilitati. Nu se poate exprima cu certitudine care ar fi varsta optima deoarece aceasta depinde de personalitatea individului, de gradul de cultura, mediul de provenienta, dezvoltarea fizica, mentala si psihica. Afirmatia ca varsta "normala" ar fi cea de 18 ani mi se pare gresita deoarece fiecare dintre noi suntem foarte diferiti ca indivizi, iar acea varsta nu se poate aplica tuturor mai ales ca nu are un suport stiintific.

| mihai69 a răspuns:

12 ani; cred că nu mult după aia, dar asta nu înseamnă și că s-ar fi întâmplat atunci. Cred că aveam vreo 18 ani când am avut primul „contact" sexual - de fapt, ceva petting. Chestia „reală" a venit mai târziu, pe la 20.

| WatGordol a răspuns:

Prima data m-am masturbat la 7 ani facand "helicopter dick".