| sika_7240 a întrebat:

Lamuriti ma si pe mine cu niste lucrui despre fete.Cum vine treaba cu ciclul? numerotati mi si mie zilele fara risc mare (adica in cele pot face neprotejat sex cu ele) si cat tine ciclu etc. mai pe scurt totul despre ciclu big grin sper sa ma ajutati:*

Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa folosesti mereu prezervativul, nici macar in zilele respective, de ciclu, riscul ca fata sa ramana insarcinata nu este 0. esti pregatit sa-ti asumi acest risc, la cei 15-16-17 ani pe care banuiesc ca-i ai? nu cred. nu mai vorbesc de bolile cu transmitere sexuala etc. morala e simpla: foloseste mereu prezervativul.

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă nu are ciclu regulat s-ar putea să vă treziţi cu surprize mari. Metoda calendarului nu este recomandată, pentru că se poate foarte bine ca organismul să reacţioneze altfel decât cum te aşteptai şi să rămână însărcinată. E cam periculos. Nu îţi sugerez să încercaţi asta.
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php
Aici poţi calcula, dar e riscant.

| vyolycy a răspuns:

Si ca sa vezi cum e si fertilitatea asta:
numeri 10 zile de la data cand ti-a venit mentruatia-perioada asta nu esti fertila-inca 10zile in continuare-perioada in care esti fertila-si iar inca 10 zile in continuare-perioada cand iar nu esti fertila

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Vrei sa folosesti metoda calendarului? sa nu o faci! nu este sigura, riscul de sarcina e f mare si un calcul gresit poate strica totul.tot traditionalul prezervativ e cel mai bun.

| Adelina_2192 a răspuns:

Are mare dreptate Karellen, dar ca sa te lamuresc: Se considera a fi cu risc minim primele 5-6 zile si ultimele 5-6 zile, numarand din prima zi de sangerare, asta valabil doar pentru o fata cu o menstruatie perfect regulata de 28 de zile.