| anonim_4396 a întrebat:

Legat de controversele care are mai multi centri nervosi in zona genitala, femeia sau barbatul?
M-am gandit un pic logic, ca daca noi nu suportam sa ne atinga cu mana sau nimic altceva, iar la femei chiar doresc sa le bagi degetul, practic ar trebui sa fie mai sensibil glandul acela al penisului, adica barbatii sa aiba mai multi centri nervosi.
Are sens? Poate imi explica cineva documentat.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Invelișurile corpilor erectili care formeaza organul numit clitoris, sunt extrem de bogate în terminații nervoase. Se apreciaza ca in medie ar exista in jur de 14 -16.000 de terminatii nervoase.
https://ro.the-health-site.com/clitoris-654
https://ro.wikipedia.org/wiki/Corp_cavernos_al_clitorisului
Pe suprafata glandului penisului exista o concentrație mare de terminații nervoase. Acest lucru îl face cea mai sensibilă parte a penisului. Se estimeaza ca pe suprafata glandului penian exista in jur de 8 - 10.000 de terminatii nervoase.
https://newsmed.ro/penis-notiuni-de-anatomie-si-filziologie
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai si revin la ce zic eu, de ce nu suport sa ating absolut cu nimic, adica doar la oral si sex normal in rest nu suport sa ating cu nimic aceea zona. Iar lor le place cand le bagam degetul, dupa logica mea este mai rigida zona daca suporta asta

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Sau difera de la persoana la persoana? Adica pot fi femei care au mai putini si barbati care au mai multi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Este absolut logic si normal ca numarul terminatiilor nervoase sa fie foarte diferit de la o pesoana la alta. Insa d.p.d.v. stiintific si medical s-a stabilit ca statistic clitorisul este mult mai sensibil comparativ cu glandul penian.

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand femeile au clotoris si acela este considerat singurul organ din corp care nu are alt rol decat sa produca placere sexuala.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Pai asa este si la baietii, glandul acela, daca dai pielea aceea jos este doar pentru a freca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După mine are sens ce spui. Dar chiar și așa, ce mare "controversă"? I-auzi nenicule mare controversă pe nervii organelor genitale. rolling on the floor Puțin îmi pasă dacă e una sau cealaltă.