| anais13 a întrebat:

Lichidul preejaculator, reprezintă un risc de sarcina? Câte cazuri reale de sex neprotejat exista, care s-au finalizat cu o sarcina?
Am citit multe comentarii in care fetele spuneau ca întrețin relații sexuale cu iubiții lor și de 4-7 ani, și nu s-a întâmplat niciodată sa rămână însărcinate. Dar am mai citit și cum ca o fata a rămas insarcinata de la acest lichid. As vrea sa ma lămuresc care sunt, sau dacă sunt șanse sa se întâmple asta.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lichidul pre-ejaculator este periculos, doar atunci cand exista sperma in el.
Ca fata sa ramana insarcinata cu lichidul pre-ejaculator, trebuiesc intrunite 2 conditii:
- ca fata sa fie in perioada fertila
- ca baiatul sa fii avut o ejaculare in prealabil (de la o masturbare anterioara, sau de la o alta partida sexuala), unde ramanand sperma pe tractul urinar, se scurge involuntar in vaginul fetei, imediat cum penisul este introdus.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea fata de care amintesti in mod absolut sigur habar nu a avut : CAND (in ce moment al ciclului era), CUM (in ce mod s-a desfasurat sexul) si DIN CE (sperma, lichid preejaculator contaminat) a ramas insarcinata. Exact la fel ca si celelalte probabil < 90% dintre fetiscanele care intreaba sau rasound pe acest site. rolling on the floor

| sofisis a răspuns:

Exista mereu riscul asta pentru ca, corpul uman nu e o masinarie. Poate ca luna asta e ok, sau 10 luni e ok si in a 11 a luna corpul ei sufera ceva dereglari si ovulatia devine imprevizibila. Eu am ramas fara ejaculare inauntru. Cu o saptamana inainte de menstruatie, cand theoretic riscurile nu erau mari. De asemenea mai am prietene care au facut copii din accidente d'astea, tinand ca metoda doar calendarul si coitul interrupt. Deci daca venirea pe lume a unui copil reprezinta o problema, sfatul meu e mereu sa nu riscati.
A, stiu o tipa pe care nu a reusit iubitul nici sa o dezvirgineze, nici nu si-a dat drumul si totusi ea a ramas gravida.

| Mkeynes a răspuns:

Daca ai avut ejaculare cu 1-2-3 ore in urma si nu te-ai spalat sau urinat
si dupa ai facut iar sex fara prezervativ in acel lichid e posibil sa fie resturi de sperma dupa teava sa ramana acolo
Dar daca faci acum sex neprotejat si nu ai avut ejaculare inainte
Doar iti curge lichid este ok
Fara probleme

| bbobo22 a răspuns:

Reprezinta un risc...ce faci daca se intampla? Merita sa risti? Iti permiti sa-ti asumi acel risc? Daca nu-ti poti asuma acest risc, cred ca cel mai bine ar fi sa va protejati amandoi mai bine, este mai ieftin si mai sanatos pentru amandoi!