| MarryaI a întrebat:

Love story. si totusi nu am incredere
Ne-am cunoscut in urma cu aprox. 2 ani. Lucram in aceeasi companie, departamente diferite. De cum m-a vazut a inceput sa se tina dupa mine, invitatii la cafea, iesiri in oras etc. L-am refuzat mereu, imi era antipatic, nu aveam nici o atractie fata de el si mai presus de toate el lucra intr-o pozitie superioara mie, sub nici o forma nu vroiam sa ma implic. Apoi aflu ca e si casatorit, sotia lui se angajeaza in aceeasi companie, in acelasi departament in care lucram eu. Lui nu ii pasa, stia doar ca ma vrea si statea pe capul meu toata ziua, iar eu il vedeam ca pe o persoana dezgustatoare, chiar am fost pe punctul de a depune plangere impotriva lui. Dupa vreo 8 luni in care el a facut tot posibilul sa-mi atraga atentia, iar eu am facut tot posibilul sa-l alung din preajma mea, s-a intamplat intr-o zi sa stam in pauza la aceeasi masa la cafea si am discutat un pic. Atunci am realizat ca nu este atat de nemernic pe cum il credeam, mi-a captat un pic atentia si am acceptat sa iesim in oras, dar si in compania altor colegi. Atunci mi-a explicat ca situatia cu sotia lui nu este roz deloc, ca totul e pe terminate. Omul a inceput sa-mi para tot mai interesant si am continuat sa ies cu el, dar doar in calitate de amici, nu am vrut sa-mi bag nasul in vreo casnicie. La o luna dupa s-a separat de sotia lui si mi-a cerut sa incercam sa ne implicam intr-o relatie. Am acceptat, iar el, imediat a depus actele de divort. Asa ca imediat avem 1 an impreuna si eu totusi nu am incredere in el. Sunt foarte suspicioasa, daca imi spune ca sta peste program la munca nu prea imi vine a-l crede, iar cand imi zice ca iese cu prietenii in oras ma apuca toti nervii. Cum sa-mi calmez "piticii" si cum sa fac sa am incredere in el? Cum sa-mi scot din cap faptul ca ar putea sa procedeze la fel, sa se indragosteasca iar nebuneste de vreo fata care ii iese in cale?

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca daca e sa te insele...te va insela INDIFERENT de ce faci tu! Nu te mai comporta ca si cum iti apartine. Fii pregatita oricand ca orice persoana sa iasa din viata ta. Fericirea ta nu trebuie sa se invarta in jurul lui.
Da e posibil sa mai faca ce a facut cu tine. Pe de alta parte poate tu ai fost un caz special. Nu poti judeca asta doar din perspectiva ta.
Daca el te inseala...cu ce te ajuta pe tine faptul ca esti mereu stresata?
Oameni buni nu va mai stresati in avans! Asteapta pana se intampla ceva.
Nu fi paranoica pentru ca stii si tu foarte bine cum gandesc ei : a da, crede ca o insel si-mi face spectacole...lasa ca-i dau eu motiv. Daca tot ma bate la cap macar sa nu fie degeaba.
Dragostea bazata pe suspiciuni e din start degeaba.
Tu vrei ca un barbat sa stea langa tine pentru ca te vrea si ii face placere sau pentru ca ii faci tu tam-tam-uri?
Daca va vrea sa plece va pleca indiferent ce spui/faci tuwinking
Asa ca relaxeaza-te, bucura-te de mmentele frumoase cu el si nu-ti mai consuma neuronii aiurea. Problema e la tine. Nu la elwinking

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este dragoste sau este un joc?

| mona a răspuns:

Calmeaza-ti,,piticii,,si ai incredere in el, faza ca ar putea sa se repete istoria si sa se indragosteasca de o alta fata e posibila dar tu ar fi trebuit sa vezi asta dupa comportarea lui

| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu tine ca ai facut o mare greseala.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Este iubitul tau, ar trebui sa ai incredere in el! Doar una dintre lucrurile pe care se bazeaza o relatie este increderea! Ar trebui sa iesi si tu sa te distrezi si sa fi fericita, in loc sa fii mereu suspicioasa!
O zi buna!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai de ce nu o iei invers: in loc sa i acorzi doar 0 % incredere acorda - i 100 % si apoi incepe sa scazi din procent. Trebuie sa ii acorzi incredere ca altfel nu vei avea liniste si pace. E foarte probabil sa se indragosteasca de o alta fata care ii iese in cale dar e la fel de probabil sa nu. Cred ca trebuie doar sa muti drobul de sare sa nu omoare copilul... Asa ca trebuie sa te apuci sa traiesti si sa te bucuri ca daca o tii asa o sa fii la un pas de paranoia. baftawinking

| Loreddana a răspuns:

Mi se pare ciudat sa consideri o persoana dezgustatoare si sa nu te atraga deloc, urmand ca dupa cateva luni sa te implici intr-o relatie cu el doar ca rezultat al insistentelor sale.Cat de mult te-a batut la cap omul asta? laughing Si ce te atrage acum la el?

| MarryaI explică (pentru Loreddana):

Stii, uneori prima impresie e gresita, aparentele mai inseala.
Dupa cum am zis, mi-a captat interesul dupa ce i-am acordat o sansa de a discuta, nu m-am implicat in urma insistentelor. Ce ma atrage acum? Persoana lui, caracterul, inteligenta. Lucruri care trec mult peste aspectul fizic sau impresia care vrea sa o lase in jurul lui.