| anonim_4396 a întrebat:

Lubrifiantul expira? Gen daca e desfacut, folosit pe jumate si il las asa in sticluta lui vreun an...pe urma mai ii bun? El termen de valabiltiate stiu ca are pe el, dar daca il desfaci mai e valabil acel termen?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu a fost tinut la caldura, lubrifiantul poate sa fie folosit chiar si 2-3 saptamani dupa data expirarii.
Vei intelege singur daca este inca bun de folosit sau nu, pentru ca dupa expirare i se schimba consistenta si nu mai are aproape nici un efect, isi pierde proprietatile de lubrifiere.

| mgtow a răspuns:

Are data de expirare trebuie sa o cauti bine

| Emilian65 a răspuns:

Daca il tii inchis ermaetic, isi pastreaza valabilitatea atat cat este inscris pe tub(sticla).

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

A,da? E bine laughing

| VoidEternal a răspuns:

Daca după desfacere se degradează mai repede, atunci va avea pe ambalaj un simbol specific. Ceva in genul unei cutii de crema cu capacul desfăcut și o inscripție de genul 6M. Asta înseamnă că după desfacere mai e valabil 6 luni.

| Strwberrs a răspuns:

Este cu data de expirare

| anonim_4396 explică (pentru Strwberrs):

Asta stiu, dar dupa ce il desfaci mai ramane valabila?

| stefan339 a răspuns:

Trebuie sa dai cu scuipat pe el si se prelungeste termenul de valabilitate, e testat