| RAY a întrebat:

Lucrurii interesante de aflat

Lasand la o parte orice alte prejudecati, vaginul chiar nu ar trebui sa fie un subiect tabu. Si da, multe femei se feresc inca sa vorbeasca despre problemele lor ginecologice, despre infectii vaginale sau aspectul organului genital propriu. Ok, in niciun caz nu ar trebui sa iti spui problema in gura mare, insa cu medicul, cu sotul sau cu prietenele apropiate este normal sa discuti.

Ca sa nu mai amintesc de faptul ca majoritatea persoanelor vorbesc mai in gluma, mai in serios, despre lungimea, grosimea sau aspectul penisului, in timp ce vaginul nu prea atrage atentia si nimeni nu spune lucrurilor pe nume.

Asadar, pentru multe femei vaginul este inca un mister. Si cum nimic nu trebuie sa ramana neinteles in privinta propriului tau corp, m-am gandit sa te informez. Iata un amestec serios dar si comic, cu 20 de informatii, statistici si curiozitati despre zona vaginala!

1. Lungimea vaginului: 7, 5 - 15, 5 cm

Tot mai multe femei preocupate de corpul lor se intereseaza care este marimea "normala" a unui vagin si chiar a vulvei. Motivatia acestora este de multe ori una deranjanta, chiar frustranta: reprosurile partenerilor. Asadar, exista barbati care le sugereaza mai mult sau mai putin direct partenerelor ca vaginul lor a suferit o modifcare in lungime sau latime, iar placerea nu mai este aceeasi.

Ei bine, daca te numeri printre aceste femei sau ai prietene in situatia asta, spune-le ca lungimea si aspectul vaginului difera de la o femeie la alta, iar valorile normale, mai ales atunci cand esti excitata, sunt de 7, 5 - 15, 5 cm.

Spune-i partenerului ca normalitatea este ceva variabil pentru fiecare dintre noi. Un vagin nu seamana cu un altul, asa cum un penis nu seamana neaparat cu altul, iar vaginul sufera modificari din diverse motive: nastere, contacte sexuale dese, stare de excitatie, lubrifiere accentuata, etc.

2. Latimea vaginului: 2 - 10 cm

In stare normala sau de repaus, atunci cand nu esti excitata, vaginul masoara 7 - 10 cm in lungime si 2 - 3 cm latime. In timpul actului sexual, ca si consecinta a starii de excitatie, vaginul isi mareste latimea cu pana la 7 cm si lungimea cu pana la 15 cm.

Daca esti iubita unui barbat foarte dotat, se poate ca modificarile vaginului tau sa presupuna valori putin mai mari, din moment ce peretii vaginali se muleaza pe forma si marimea penisului care penetreaza vaginul. Ai grija! Nu cred ca vrei sa te alegi cu o ruptura de vagin sau cu amintiri dureroase ale primei nopti impreuna!

In ceea ce priveste latimea vaginului, multe femei sunt preocupate de cat de "larg" este vaginul lor. Nu de putine ori ai auzit vreo prietena plangandu-se, sau poate chiar si tu te-ai gandit ca vaginul tau nu mai ofera placerea pe care ti-o doresti.

Poti evita largirea vaginului cu ajutorul gimnasticii Kegel, care presupune exercitii bine gandite, pe care sa le practici cel putin 6 luni, in fiecare zi. Exercitiile te vor ajuta « la sigur » sa iti intaresti muschii zonei pelviene si peretii vaginali, vor mai scadea putin lubrifierea si iti vor oferi un extra tonus!

3. Cel mai mare vagin: a apartinut Annei Swann, care avea o inaltime de 2, 37 m

Intr-adevar, lungimea si marimea vaginului are legatura si cu inaltimea ta, caci in fond trebuie sa existe o proportie echilibrata intre organele corpului si marimea acestuia.

Daca esti mai scunda, vaginul tau va fi mai mic si mai stramt; daca esti mai inalta sau lata in solduri, vei avea un vagin ceva mai lung. Iata de ce femeile micute si slabute nasc cu greu pe cale naturala si sunt obligate de multe ori sa recurga la nasteri prin cezariana, in timp ce femeile mai late in solduri sunt considerate cele mai fertile, plus ca nasc usor.

4. Cel mai mic vagin: 2 - 3 cm

Recordurile pentru cel mai mic vagin s-au schimbat la cativa ani diferenta, insa in majoritatea cazurilor, problema a fost corectata prin interventie chirurgicala.

Exista multe cazuri de femei cu vagine prea mici? Barbatii ti-ar raspunde in cor ca nu, iar realitatea pare sa fie aceeasi. Nu exista prea des un vagin mic, ci mai mult femei care cred ca detin un vagin prea mic, pentru ca sufera de dispareunie sau vaginism. In cazul acestor doua disfunctii sexuale feminine, penetrarea vaginului este dureroasa sau chiar imposibila, din cauza unor rani sau contractii ale muschilor vaginali si nu numai. Mai multe detalii, afli in articolul "Tu stii care sunt disfunctiile sexuale feminine? "

5. Vaginul si ochii sunt singurele organe cu proprietati de autocuratare

Este fantastic sa afli ca si organismul iti da o mana de ajutor in mentinerea igienei personale!

6. Punctul G se afla la 5 cm de la intrarea in vagin

Faimosul punct G este numit astfel datorita celui care l-a descoperit: Ernest Grafenberg. Multumim Domnule Grafenberg!

Punctul G iti poate oferi placere maxima, daca este stimulat ca atare! Unde se afla? La 5 cm de la intrarea in vagin, spre abdomen, in spatele osului pubian.

7. Vaginul se formeaza incepand cu a 5-a luna de viata intrauterina!

Foarte interesant, nu-i asa?

8. Vaginul are sau nu... himen.

Himenul este membrana care acopera intrarea in vagin si care in mod normal, se rupe in urma primului contact sexual. Si atentie! Exista si femei al caror vagin nu a fost inzestrat de natura cu un himen.

Daca nu ai sangerat putin dupa primul tau contact sexual, atunci fie nu ai avut un himen, fie l-ai avut dar a fost destul de elastic si fragil incat sa se rupa in urma unui efort fizic, in urma orelor de sport sau chiar prin introducerea unui tampon.

Printre noi traiesc si femei care se confrunta cu o reala problema: un himen prea gros! De cele mai multe ori, solutia este indepartarea chirurgicala.

9. Vaginul poate fi... stresat!

Da, vaginul poate fi stresat. Si prin stresat trebuie sa intelegi, agresat de diverse practici sau probleme de sanatate care ii modifica in timp forma si dimensiunile.

Factorii mai mult sau mai putin placuti ai modificarilor aspectului vaginului sunt: contactele sexuale foarte dese, penetrarea cu obiecte dure sau mai mari decat permite vaginul, una sau mai multe nasteri, slabirea peretilor si muschilor vaginali, slabirea muschilor zonei pelviene.

Iti recomand gimnastica Kegel, despre care poti afla mai multe citind articolul "Gimnastica sexuala".

10. Vaginul abunda de terminatii nervoase in primii 3 cm de la intrare

Mda... uite unde se ascundea minunea. Punctul G la 5 cm, terminatiile nervoase la 3 cm...

Si iata cum ti se dovedeste inca o data ca " nu conteaza inaltimea, ci conteaza istetimea".

11. In perioada de ovulatie, vaginul poate elibera pana la 2 lingurite de secretie vaginala zilnic

Iata ca uneori chiar nu ai motive sa te ingrijorezi in privinta secretiilor vaginale.

12. In timpul actului sexual, vaginul produce zgomote

Sigur ai patit-o si tu! Esti in mijlocul actiunii si deodata auzi pufaituri si clipoceli ciudate. Uneori iti vine sa razi, alteori chiar te enerveaza. Este ceva normal: aerul din vagin trebuie sa iasa afara, dar din cauza frecarii dintre tine si EL, procesul ia turnuri sonore si haioase.

13. Mirosul unui vagin curat este asemanator cu cel al moscului

Un vagin curat si deci, sanatos, are un miros placut, de multe ori neutru si uneori asemanator cu mirosul moscului. Acest miros este un fel de "parfum cu feromoni", un stimulent sexual.

Conceptiile invechite, eronate si defaimatoare conform carora vaginul are un miros urat, apartin probabil unora care nu au intalnit " vaginul potrivit". De ce spun asta? Pentru ca poate fi adevarat, miroase urat, insa doar daca nu i se respecta igiena cuvenita.

Vaginul miroase urat daca nu te speli regulat, daca folosesti produse cosmetice nepotrivite, daca folosesti lenjerie tanga sau din material sintetic sau daca preferi mai tot timpul blugii si colantii foarte stramti.

14. Atentie! Vaginul unei femei sanatoase este mai curat de cat gura!

Pun pariu ca nu credeai asa ceva!

15. Nu poti pierde nimic in vagin

Multe femei, mai ales cele care nu se prea preocupa de examinarea zonei vaginale, au impresia ca micile obiecte introduse in vagin se pot pierde si pot ajunge pana la uter, cauzand grave probleme de sanatate.

Ei bine, afla ca este imposibil! Canalul vaginal se inchide in dreptul cervixului, iar cervixul actioneaza ca o bariera intre vagin si uter, o bariera care permite totusi scurgerile menstruale si patrunderea spermei in uter. Stai fara grija! Obiectele gen tampoane, prezervative sau jucarii sexuale chiar nu au cum sa isi croiasca drum pana la uter!

16. Cel mai lung clitoris: 10 cm lungime si 2.5 cm diametru

Se pare ca apartine tot Annei Swann, femeia de 2, 37 m.

17. Cele mai lungi labii mici: 18 cm

Nu... nu apartin tot Annei Swann, ci femeilor din unele triburi africane. De cele mai multe ori procesul de lungire este unul provocat, nu dobandit prin nastere sau de-a lungul timpului.

18. Organul genital poate sa aiba labii asimetrice

De fapt, majoritatea femeilor poseda labii asimetrice. Doar 10 - 15% dintre femei se lauda cu labii perfect simetrice. Tocmai din acest motiv si nu numai, o multime de femei apeleaza la operatiile de chirurgie plastica genitala.

19. Vaginul este unul dintre cuvintele cel mai des folosite in comunitatile de femei

Se pare ca mai ales in comunitatile feminine online, dar si intre prietene sau la consultul ginecologic, vaginul este unul dintre cuvintele cel mai des utilizate.

77% dintre femei si-au analizat cel putin o data vaginul in oglinda si 55% nu au nicio jena atunci cand rostesc cuvantul "vagin" chiar si fata de partenerii de viata. Din pacate, 45% dintre femei sunt de parere ca zona vaginala este una neatractiva, care trebuie acoperita si despre care nu trebuie sa se discute.

20. Exista! Meseria de dezvirginator!

Ca sa terminam intr-o nota cat se poate de relaxata, afla ca exista chiar si aceasta meserie. Dezvirginatorii isi fac veacul in Guram, o regiune din India si chiar sunt bine platiti pentru activitatea pe care o depun.

Amatoarele de astfel de servicii sunt fetele disperate, care nu se pot casatori cat inca au himen.

Răspuns Câştigător
| Lorenuta2000 a răspuns:

Chiar nu stiam o gramada din lucrurile astea. Eu sunt de parere ca ar trebui sa faci astfel de "documentare" despre mai multe parti ale corpului uman. Anunta-ma cand apare urmatorul "capitol".

1 răspuns:
| Alina8593 a răspuns:

Foarte interesantlaughing