| Darja111 a întrebat:

Luna acea menstruatia mi-a venit pe 5 si ca de obicei a durat 4 zile. Iar luna iulie pe data de 14 am avut contact sexual eu fiind virgina dar nu a fost pana la urma ca ma durea si a bagat-o de 3-4 ori dar nu si-a dat drumul. Pot fi insarcinata daca mi-a venit menstruatia luna aceasta?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai mentionat faptul ca : ''menstruatia mi-a venit pe 5, ... si ca de obicei a durat 4 zile.''
Informatie privind numarul zilelor in care se produce sangerarea NU are absolut nicio valoare, importanta sau vreo relevanta.
Pentru a se putea formula un RASPUNS care sa fie in primul rand obiectiv si de asemenea sa fie cat se poate de corect, trebuie sa fie precizate urmatoarele indormatii si date strict necesare :
-- sa fie precizata caracteristica principala a ciclului menstrual si anume daca este de tipul regulat sau neregulat
-- daca ciclul menstrual este neregulat, in acel caz este cu totul imposibil se poate formula un raspuns obiectiv si concret.
-- daca ciclul menstrual este regulat, in acel caz trebuie sa fie precizata lungimea medie a ciclului ca numar de zile, intre 2 menstruatii succesive/consecutive
-- data in care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie
-- data (zilele) in care a/au fost intretinut actul sexual neprotejat
-- este important de mentionat (si cunoscut) cata experienta sexuala detine partenerul de sex
In acest caz particular, se poate considera si aprecia ca in cazul in care sangerarea menstruala s-a desfasurat in conditii similare (identice) d.t.p.d.v. cu celelate menstruatii anterioare si anume al : cantitatii de sange menstrual eliminat, al fluxului zilnic de scurgere, numarului de zile de manifestare, culoare, aspect, textura, etc. inseamna ca menstruatia a fost garantat autentica fiindca ovulul NU a fost fecundat, sarcina NU s-a format si nici NU s-a instalat in uter. Din acest motiv tesutul endometrial care a existat in uter a devenit inutil si drept urmare a fost expulzat sub forma sangerarii menstruale care se produce ciclic. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| seth2016 a răspuns:

Menstruatia e un semn ca nu esti insarcinata. Daca nu si-a dat drumul nu poti ramane insarcinata.

Ca sa nu te mai stresezi poti merge la un cabinet de planificare familiala si sa afli despre diverse metode de contraceptie. E gratuit.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Ce i atât de greu să pui litera "â" în cuvântul până se scrie până nu "pînă" î din i se pune numai la începutul și sfârșitul cuvântului și â din a se pune numai între cuvânt

| Darja111 explică (pentru Cineva797406016386):

Știu gramatica nu-ți fă griji, doar că când scriu mi se corectează de la autocorector, și e problema mea cum scriu, eu am cerut un sfat nu să-mi spui tu cum să scriu. Poftim am scris cum ai dorit?

| Giugiuc0ku7 a răspuns:

Daca nu și-a dat drumul in tine, raspunstul este CATEGORIC NU