| Krisuuuu a întrebat:

Luna aceasta am intretinut 2 contacte sexuale PROTEJATE(cu prezervativ). Eu nu am un ciclu regulat, adica nu am o zi anume cand ar trebui sa imi vina. Dupa acele 2 contacte sexuale am stat extrem de stresata cu gandul ca s-ar fi intamplat "ceva". Acum doua zile mi-a venit menstruatia, cu aceleasi dureri abdominale pe care le prezentam de obicei, insa mi-a curs (si inca imi curge fiind in a treia zi a perioadei menstruale) mai putin sange decat de obicei. Sa fie o dereglare sau oare de la stres? Fiindca, asa cum am mentionat mai sus, dupa fiecare contact sexual PROTEJAT sunt extrem de stresata..Sa fie acestea cauzele fluxului meu menstrual mai redus? Sau? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.Imi sunteti de mare ajutor pentru ca sunt putin panicata, Multumesc din nou!

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Esti doar stresata, stai linistita. Daca nu esti minora poti apela si la anticonceptionale recomandate de doctor, pentru siguranta.

| Krisuuuu explică (pentru Aasdfghj):

Am citit zilele astea atatea articole incat nici nu stiu ce sa mai cred. Exista sanse de vreo sarcina nedorită momentan? Sau doar imi fac eu filme aiurea?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Krisuuuu):

Depinde ce articole citesti. Daca sunt pe site-uri serioase sau de pe Kudika. Atata timp cat sexul a fost protejat, prezervativul nu s-a rupt si nu erai in perioada fertila e imposibil. Esti extrem de stresata. Ti-am zis, daca esti mare, mergi la ginecolog pentru anticonceptionale. O sa stai mai linistita asa si o sa ai si menstruatia regulata.

| Krisuuuu explică (pentru Aasdfghj):

Am 17 ani, peste cateva luni 18.Totusi o sa vad cum rezolv faza cu stresul, nu cred ca e ok sa fiu asa dupa toate actele sexuale

| Krisuuuu explică (pentru Aasdfghj):

Oricum, faza care m.a 'speriat' si mai tare a fost faptul ca luna aceasta am avut o menstruatie usoara față de alte luni(adica cu un flux mult mai scazut)si da...

| Aasdfghj a răspuns (pentru Krisuuuu):

Este posibil sa fie doar in mintea ta asta. Creierul incearca sa te induca in eroare si face legaturi intre asta si faptul ca ai facut sex si ca poate ai ramas. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca crezi ca te ajuta, fa un test de sarcina.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Krisuuuu):

Multi inainte! Ai putea sa le incerci daca vrei, dar nu fara prescriptia doctorului. Te inteleg perfect. Trebuie doar sa te calmezi. Incearca sa porti discutia si cu iubitul tau. Ar putea sa te ajute sa te linistesti.

| Krisuuuu explică (pentru Aasdfghj):

Mulțumesc! Pana acum nu-mi faceam atatea griji, dar luna aceasta s-a intamplat faza cu menstruatia mai "lite" si m-a dat peste cap rau... Iubitul sta linistit fiindca stie ca am folosit prezervativ, adica nu e ca si cum nu ne-am fi protejat sau asa

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut numai sex protejat, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Cat despre dereglare, nu se poate vorbi, avand ciclul de tip neregulat.

| Krisuuuu explică (pentru Violleta2022):

Totusi...de ce mi-a venit mai putin decat de obicei? Stresul sa fie oare responsabil de asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Krisuuuu):

Stresul nu-ti modifica volumul ciclului menstrual, ci hormonii.
Stresul iti da dureri de cap, dar nu te lasa gravida, nu-ti intarzie menstruatia si nu provoaca sangerari masive sau mai putin cantitative.

| Krisuuuu explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspunsuri!

| Sofer a răspuns:

Ai folosit protecție? Da? Atunci nu trebuie sa fi panicata.

| Krisuuuu explică (pentru Sofer):

Mereu folosesc, însă tot stau cu stres şi da...Merita să imi mai fac griji degeaba?

| Sofer a răspuns (pentru Krisuuuu):

Ca sa nu îți mai faci griji verifica prezervativ după fiecare partida de sex.

| Krisuuuu explică (pentru Sofer):

Cred ca la mine e mai mult ceva psihologic, adica am eu treaba asta in cap aiurea si imi fac griji degeaba