| Cristina5057 a întrebat:

Luna trecută am facut sex protejat (pentru prima dată si am făcut-o de mai multe ori în zile diferite), (prezervativul nu s-a rupt sau alte chestii, iar după calculele mele, nu au fost făcute în perioada fertilă sau a ovulatiei daca as fi avut ciclu regulat, dar eu nu am ciclu regulat).
Mi-a întârziat menstruatia cu 12 zile (mentionez ca am mai pățit sa nu-mi vina intr-o lună sau sa întârzie foarte mult) iar acum 3 zile mi-au apărut niste pete mici si maronii chiar si un cheag mic de sânge, aceste pete le-am văzut si ieri si astazi.
Este normal sau sa ma îngrijoreze pentru o sarcina? (Nu am niciun simptom a unei sarcini)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala si nimic altceva fiindca toate actele sexuale au fost protejate si nu s-au produs ''accidente'' in timpul sexului. Reiese ca in aceste conditii este cu totul imposibil sa se formeze sarcina datorita faptului ca niciodata NU a ajuns sperma in vagin.
Trebuie sa afli si sa cunosti pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa se produca tulburari mai mici sau mai mari in procesul de functionarea corecta si normala a glandelor endocrine si ca atare sa apara dereglari in activitatea hormonala. Dereglarile hormonale la randul lor vor provoaca modificari de lungime a ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca nu exista intarziere in pornirea menstruatiei fata de data calculata din moment ce practic sangerarea a si inceput. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, pot prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Fiindca in cazul tau astfel de ''intarzieri'' s-au produs in mod repetat si destul de sigur vor exista in viitor, este indicat sa te prezinti la cabinetul medical de endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea severa a activitatii hormonale. Fiindca nu a ajuns sperma in vagin in urma actului sexual amintit se poate aprecia ca este cu totul exclus sa poata fi insarcinata. Daca viitoarea sangerare menstruala care se va produce negresit, avand in vedere faptul ca se pare ca au aparut posibile/probabile simptome premenstruale si daca viitoarea sangerare menstruala se va desfasura similar/la fel ca si celelalte menstruatii de pana acum, in acel caz NU va mai exista niciun motiv de a mai fi ingrijorata. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exclusa sarcina, din cele spuse de tine. Deci nu trebuie sa iti faci griji, nu te stresa, si asta poate da duca la intarziere.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu este risc sa fii gravida. Intarzierea de care vorbesti este din cauza altor evenimente din viata ta.

| Sofer a răspuns:

Nu te îngrijora. E doar o dereglare hormonala.

| Cristina5057 explică (pentru Sofer):

Multumesc frumos!

| tzionut a răspuns:

Din ce descri ar trebui sa fie normal. Pentru linistea ta sufleteasca mergi la un ginecolog.

| anonim847483 a răspuns:

Stai calma ca mie nu imi mai venise timp de un an fara sa fac sex sau ceva =)