| NowForYou000 a întrebat:

Luna trecuta menstruatia mi-a venit pe data de 24 septembrie, iar luna aceasta dupa calculul meu trebuia să-mi vină pe 23(pentru ca in august mi-a venit pe 26). Iar astăzi (cu 3 zile înainte de menstruatie) am niște crampe foarte dureroase, dar ce mă sperie pe mine e că mi-a curs doar putin sânge, dar crampele încă persistă. De ce se întâmplă asta? La fel vi se întâmplă si vouă, fetelor? Poate crampele sunt un sindrom premenstrual, dar de ce putin sânge?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Data la care urmeaza sa porneasca viitoarea menstruatie cu o abatere de +/- 1-2 zile, se poate calcula numai in cazul in care ciclul menstrual are caracteristica de a fi de tipul REGULAT.
Conform calculului intr-adevar in data de 23 Octombrie ar urma sa porneasca sangerarea menstruala si exact din acest motiv au aparut si exista simptomele premenstruale.
Concret, in cazul prezentat se poate formula urmatorul raspuns :
26.08 - 23.09 = 29 zile,
24.09 - 20.10 = 27 zile,
Daca si ultimele 6-7 ciluri menstruale anterioare au avut mereu cam aceeasi lungime si s-au incadrat in lungimea de 26-30 de zile, in acel caz cel mai probabil sangerarea care a aparut astazi in a 27-a zi, poate sa reprezinte inceperea/pornirea SANGERARII MENSTRUALE, mai ales ca durerile se manifesta in mod cat se poate de evident si reprezinta o simptoma premenstruala certa.
,, CE SUNT DE FAPT CRAMPELE MUSCULARE PREMENSTRUALE? ""
Cu cateva zile inainte (cca. 2-4 zile) dar uneori chiar si in timpul sangerarii menstruale (primele 1-2 zile), muschii uterului sunt supusi unor contractari si deformari ale musculaturii, pentru a fi desprins si expulzat mucoasa uterina numita ENDOMETRU, care acopera peretii interiori. Substante asemanatoare hormonilor, numite PROSTAGLANDINE sunt produse de organismul femeii in aceasta perioada terminala a ciclului menstrual, cu scopul de a declansa pornirea menstruatie. PROSTAGLANDINA reprezinta substanta necesara care provoaca contorsionarea si deformarea extrema a muschilor uterului proces care determina si declanseaza contractiile uterine musculare. Cu cat nivelul cantitativ de prostaglandina este mai ridicata, cu atat crampele menstruale sunt mai severe si mai dureroase Multi experti considera ca aceste contractii severe contracta vasele de sange care alimenteaza uterul si provoaca ruperea lor, inundarea endometrului si in final expulzarea acestuia din organism.
Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice.
Crampele sunt cu atat mai dureroase atunci cand cheaguri de sange sau bucati de tesut din mucoasa uterina strabat colul uterin, mai ales in cazul in care canalul cervical este ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase depinde de nivelurile de prostaglandine ale unei femei.
Femeile care au crampe menstruale au valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparativ cu cele care nu experimenteaza crampe menstruale.
Crampele menstruale sunt similare cu cele intalnite la femeile insarcinate atunci cand li se administreaza prostaglandine, sub forma medicamentoasa, pentru a li se induce travaliul.''
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In caz de nu ai observat, azi este doar 20, deci mult prea devreme ca sa se declanseze mentruatia, iar sangerarea minora este doar un semnal ca-ti va veni, in urmatoarele zile.
Crampele de burta, poti fii de la menstruatia care iti vine curand, sau pot fii de la o indigestie alimentara.
Noi nu stim de ce natura este, ca nu stim ce ai mancat si cum reactioneaza corpul tau.
In orce caz, nu pomenesti nimic de sex neportejat si nu vad motivul ingrijorarii.
Pregateste-te de menstruatie, cu tampoane si chilotei de bumbac, ia un paracetamol si nu mai fa efort fizic.