| tflkj a întrebat:

M-am certat cu prietena mea si a spus ca ar fi mai bine sa ne despartim. Eu am 17 ani si ea 16.

Am fost impreuna timp de 5 luni, dupa care am fost despartiti timp de 1 luna din cauza unor certuri foarte grave. Apoi ne-am impacat si dupa 2 saptamani, mi-a spus ca nu mai rezista si ca relatia nu va mai fi ca inainte (primele 4 luni din prima relatie au fost extraordinare, dupa care am inceput sa ne certam si sa distrugem amandoi relatia).

Va spun motivele certurilor si neintelegerilor: orgoliul, gelozia, neincrederea si indiferenta. Astea au aparut pe parcurs, inainte era chiar foarte bine.

Cu toate ca ea a ales ales asta, mi-a spus ca inca ma mai iubeste si ca asa ar fi mai bine pentru amandoi, sa ne despartim.

Asta am si facut, desi eu nu voiam, dar nu o puteam obliga sa mai fie cu mine. Eu in momentul asta sufar foarte mult pentru ca am pierdut-o, si nu suport ideea ca nu mai sunt cu ea. In acea luna in care am fost despartiti, amandoi am suferit si tocmai din cauza asta ne-am impacat, insa totul s-a schimbat intre noi, nu mai e la fel cum era odata...

Ce credeti? Mai are rost sa sufar pentru ea? Ea pentru mine a fost o persoana speciala si am iubit-o mult, dar in ultimele luni s-a cam stricat relatia dintre noi si iubirea a devenit mai mult un chin, atat pentru mine, cat si pentru ea.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

O relatie este ca si o tigara: se aprinde, arde si gata. Si la voi este gata, vor urma alte relatii, cel putin la fel de frumoase.

| cristi202 a răspuns (pentru neutrino):

Crezi ca se termina, se termina asa de repede ca si o... tigara?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Linisteste-te pentru o vreme

| Exilee a răspuns:

Ce fac relatiile intre cei nepregatiti. S-a dus pe apa sambetei, din nefericire. Mai asteapta vreo 4-5 ani si cu siguranta ca urmatoarea relatie va fi cu mult mai rezistenta. Relatiile acestea, ma rog marea majoritate, sunt tratate oarecum cu o indiferenta, imaturitate, ca un ''joc''. Trebuie sa stii ca nu toate usile sunt deschise pentru visatori, ci pentru visatori, cat si pentru iscusiti. Si sper sa te prinzi ce-am vrut eu sa subliniez cu aceasta frazawinking

Răspuns utilizator avertizat
| SimonaQs a răspuns:

Ai incercat sa remediezi situatia dar nu a mai mers si chiar daca te vei impaca din nou cu ea tot la fel veti sta numai in certuri...

Pa Pa :*

| Alison95 a răspuns:

Aman2 ati fost gelosi, cine era mai neincrezator? de cate ori ieseati impreuna? timpul le va rezolva pe toate, vorbeste totusi si cu alte fete

| tflkj explică (pentru Alison95):

Da-mi si mie id-ul tau de YM! sa vorbim ceva.

| Darkela a răspuns:

Daca inca te iubeste MERITA tot. Unde e dragoste exista certuri pentru ca o relatie fara aceste elemente e una falsa, indiferenta. In dragoste si razboi totul e posibil.
Vorbeste cu ea, spune-i ca nu are cum sa fie totul ca inainte pentru ca certurile alea v-au maturizat, intarit relatia. Poate ea nu e pregatita, poate ii e teama sa nu te piarda..Sa fi fata e greu insa merita sa lupti pana la ultima speranta! Sunt sigura ca dupa o conversatie din suflet totul va fi bine si iti vei da seama abia atunci ce sa faci/cum faci, nu de la niste persoane de pe TPU care nu cunosc prea bine situatia..Multa bafta si dragoste cat incape!

| 0alafaranume0 a răspuns:

Daca te iubeste si o iubesti...arata-i ca iti lipseste si ca inca o iubesti...nu incerca sa fii stresant doar arata-o nu o implora sa te ierte si alte gesturi penibile, veti creste si va veti maturiza si poate veti fi din nou impreuna

| CassieBee a răspuns:

Asta pentru ca nu e iubire sentimentul pe care il aveti/l-ati avut. Obisnuinta, atractie fizica, atasare emotionala. Or fi sentimente de genul puternice, dar daca nu rezistati pe termen lung, lasati-o balta. Asta inseamna ca ale voastre caractere nu se potrivesc, din pacate.

| AndreiAndutzu a răspuns:

Iubirea ditre voi este ca si iubirea dintre mine si prietena mea! Eu si ea am avut fix aceleasi probleme dar uitene aici si inca suntem impreuna dupa 6 luni...