| maya_1225 a întrebat:

M-am certat cu prietenul meu si acu el ma ameninta ca ii arata lui tati filmari, poze cu me si el nu tocmai decente, ca arata la toata lumea.intrebarea e, daca il inregistrez si pastrez mesaje in care ma ameninta si ma duc la politie, ce rezolv? pateste ceva? ajutor pls

9 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

E greu de spus. Oricum e un tip fără caracter dacă ar fi ăn stare de așa ceva. Dar mulți o fac pentru că după ce se despart de o tipă pe care nu au iubit-o cu adevărat nu îi mai interesează și vor să îi păteze imaginea. Dacă e major atunci ai putea încerca și faza cu poliția, dar depinde ce vârstă aveți, poate nu vă ia în serios nici polițistul. Oricum infractiunea de insult aa fost abrogata, dar daca faceti o plangere la politie o sa se ia in consideratie, o sa il cheme la politie si poate asa o sa-l sperie putin. Daca erai minora la momentul in care s-au facut pozele clar nu are voie sa le publice, e o infractiune si mai grava, distribuire de materiale porografice cu minori. oricum nu cred ca are tupeul sa ii arate tatalui tau asa ceva, daca vrea sa mai aiba capul pe umeri laughing dar ar putea sa le dea altor looseri de prieteni de-ai lui si nu ar fi placut. Incearca sa-l convingi cu binisorul sa le stearga, daca nu merge, atunci apelezi la politie. Oricum, pe viitor nu mai face chestia asta decat daca ai incredere maxima in tip. Nu stii niciodata ce se poate intampla cand dragostea dispare. Se poate dovedi ca este un vierme fara coloana vertebrala.

| AlinaaAli a răspuns:

Ar mai fi o solutie,daca el e maijor si tu esti minora,poti sa il ameninti la randul tau ca mergi la politie! o sa ii coate putin in cap pentru ca a intretinut relatii cu o minora! chiar daca pana la urma nu o sa ii faca nimic,macar o sa il sperii,nu are el timp sa se gandeasca la toate oh go on
sau poti sa il inregistrezi si spui ca mergi cu inregistrarea la politie pentru ca asta chiar daca au fost facute cu acordul tau, ceea ce face el se numeste santaj si se pedepsestewinking
dupa ce il inregistrezi ii spui ca l-ai inregistrat si ca o sa faci o plangere pentru santaj, o sa se linisteascawinking

| maya_1225 explică (pentru AlinaaAli):

Nu sunt minora dar am specificat si mai sus ca am inregistrare in care ma ameninta ca ii arata lui tati si la altii, poze/filmari de care eu nu stiam de existenta lor.

| AlinaaAli a răspuns (pentru maya_1225):

Da chiar si asa daca mergi la politie si depui o plangere pentru santaj el poate sa faca inchisoarewinking
explica-i ca nu e in interesaul lui sa arate acele filmari!winking

| doc69 a răspuns:

Da o incurca urat

| Dragon01 a răspuns:

In conformitate cu legea 286/2009
Art. 206 Amenintarea
(1) Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva sa ori a altei persoane, daca este de natura sa ii produca o stare de temere, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.
(2) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Art. 207 Santajul
(1) Constrangerea unei persoane sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, in scopul de a dobandi in mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza amenintarea cu darea in vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata ori pentru un membru de familie al acesteia, in scopul prevazut in alin. (1).
(3) Daca faptele prevazute in alin. (1) si (2) au fost comise in scopul de a dobandi in mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 7 ani.

te pot sfatui mai mult in privinta asta

| Ruxxy a răspuns:

Nu rezolvi nimic pentru ca toate filmarile si pozele indecente pe care le-ai facut cu el, au fost cu acordul tau. A fost o prostie in capul tau sa faci astfel de poze, pentru ca acum trebuie sa faci doar ce vrea el, te santajeaza. Ti-ai facut-o cu mana ta, nu prea vad ce scapare ai. Doar sa te duci la el acasa si sa ii stergi pozele si filmarile din pc si eventual din tel, daca le are acolo. Altceva nu prea ai de facut.

| maya_1225 explică (pentru Ruxxy):

NU e nimic facut cu acordul meu, eu nu am facut nici o poza si nici o filmare, daca e ceva facut este fara stirea meahappy

| Angelique1 a răspuns:

Intra in inchisoare pentru santaj, chiar daca ai fi fost de acord cu acele filmari el tot intra in inchisoare pentru santaj.pastreza mesajele, incearca sa-i inregistrezi vocea.si daca apelezi direct la politie tot ai castig de cauza