| Ramo137 a întrebat:

M-am despartit azi de prietenul meu, cat de frumos si matur am putut.
El spune ca a inteles. Ca nu va mai iubii pe nici o fata niciodata si isi da cuvantul, ca l-a blestemat fosta. Ca e un prost. Ca sa-l las in pace si ca ma iubeste.

Doamne! Ne-am despartit ca doar ne certam si ne raneam reciproc de 8-9 luni, am mai incercat sa-i spun dar n-am avut curajul deloc. Stiu ca tine la mine mult dar ma raneste la fel de tare. Era foarte gelos, dar si eu la fel.
Relatia nu mai mergea fii salvata si acum imi e frica sa nu-si faca rau. sau mie. Inca mai tin la el, o impacare nu mai doresc, am ales si nu dau inapoi. M-a ranit asa de tare ca imi venea sa mor..la cat de fraiera am fost sa ii dau 4 sanse si sa nu ii spun GATA!. Daca ma opream la prima sansa nu mai sufeream atat.
Vreau sa fie matur si sa inteleaga ce am ales.

Iubitii nu mai redevin prieteni. stiu cum e c-am am mai trecut prin asta. Cu timpul ne racim si ne vindecam. vreau doar sa ii fie bine sad

Ce sa fac? Sa il intreb daca e bine? Sa il blochez? sa vorbesc cu el sau nu? Dar mi-e teama de reactiile lui, si sa nu incerce iar sa zica ca ma iubeste etc. sad
Sfaturi va rog?

14 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu. Nu te mai priveste de starea lui. A gresit, acum este destul de capabil sa si le asume. Te-a jignit, ce mai vrei de la el? Nu cred ca el este atat de ingrijorat sa te intrebe cum te mai simti! Lasa-l in pace. Il vor intreba prietenii lui cum se simte. Nu-i mai fi asistenta lui medicala. Isi va gasi alti "medici" de vindecare.
Incearca sa te linistesti si sa spui multumesc ca ai iesit cu bine din asta.
Daca auzi un te iubesc de la el dupa tot ce a facut, ii poti spune ironic "Bine! Multumesc si eu imi iubesc pisica mea". De fapt nici nu mai trebuie sa ai tangente cu el, dupa ceea ce ai indurat. Un om care nu stie sa se comporte, nu conteaza gelozia, asta se poate trata prin vointa, ci mai grav este sa injuri persoana care cica o iubesti, nu mai poti sa dai ochii cu el. In locul tau l-as sterge de la prieteni si l-as bloca cu tot cu numar de telefon, doar sa fiu lasata in pace. Nu te lasa vrajita de vorbele lui.
Vorba din popor, gasesti altul mai bun ca el, nu este singurul si nici ultimul barbat de pe lumea asta.

Fruntea sus si incearca de acum sa-ti traiesti viata cat mai frumos si fara el! :*

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Nu are prieteni, imi e foarte mila de el cand il vad asa sad plangand. Vreau doar sa inteleaga si am facut ori greseala ori bine ca am iesit afara sa vorbim azi. I-am explicat fata in fata. a plans tot timpul. este greu. Eu nu mai rezist la lovituri sentimentale si nu imi pot permite sa-l iert si acum. Dar nici rea nu vreau sa fiu cu el. ca stiu ca ma iubeste. Insa fiind extrem de sensibila m-a ranit de la cam orice.
Sunt tare si puternica si voi sta puternica. O relatie dupa imediat o despartire m-i se pare foarte. neadecvata. Intai sunt luni sau un an de vindecare. Cand voi fii pregatita sau daca voi mai fii, o sa incerc din nou.
Ms pentru raspuns :*

| RAY a răspuns:

Asta e mergi mai departe isi cauti alt baiat cu care va veti iubi pana la batranete, omul inca o iubeste pe fosta dar s-a bagat in relatie cu tine crezand ca o uita de tine, de asta posibilia si gelozia ala o vedea pe aia mereu, fara incredere nu merge nimic in viata, nu am incredere in x o las numi bat joc de ea, e imatur si bolovan, lasa-l in lumea lui

| Ramo137 explică (pentru RAY):

Fosta nu mai exista...

| RAY a răspuns (pentru Ramo137):

Numai exista? a murit:

| Ramo137 explică (pentru RAY):

Dap. acum 7-8 ani

| RAY a răspuns (pentru Ramo137):

Condoleante,atunci e trist

| vocea a răspuns:

Sa treci peste o relatie apusa pare uneori imposibil. Te simti prost atunci cand te indragostesti de cineva pe care nu il poti "avea", dar te simti si mai prost atunci cand relatia pe care o ai nu iti aduce nimic bun, ba chiar te face sa suferi.

Pana de curand am fost ferm convins ca despartirea este cel mai rau lucru care ti se poate intampla in viata. Credeam ca sa uiti persoana ce ti-a ocupat un loc atat de important in inima este de neimaginat.
Conceptul de "marea iubire" este un mit. Unul dintre motivele, daca nu chiar principalul motiv pentru care oamenii nu trec peste eventualele despartiri este tocmai conceptul eronat de suflet pereche. Subconstientul tau nu se poate vindeca daca tu esti ferm convins ca persoana de care te-ai despartit a fost cea mai buna pentru tine. A fost UNICA. Accepta faptul ca sufletul pereche nu exista. Cu toții avem o mulțime de potențiali parteneri acolo afara.
a fii parasit nu este echivalent cu a fi o persoana rea. Contrar convingerilor comune o mare parte din durerea resimtita dupa o despartire nu este legata de persoana pe care am iubit-o, ci este legata de ego-urile noastre ranite,
Dependenta de dragoste impiedica recuperarea. Dependenta de dragoste este situatia in care oamenii devin dependenti de relatii doar pentru a rezolva unele probleme in viata lor sau pur si simplu pentru a scapa de emotiile negative. Unele persoane se avanta in relatii doar de dragul de a nu fi singuri, de a trece peste anxietate sau depresie. Daca esti un dependent de iubire atunci nu vei putea trece peste persoana pe care ai iubit-o inainte de a te confrunta cu problema ta legata de dependenta de dragoste.
.Nu exista marea iubire. Nu exista suflet pereche insa cu totii avem o groaza de posibili parteneri acolo afara. Trebuie doar sa ii gasesti.
Pana la urma, ai o viata de care trebuie sa ai grija. Nu te irosi. Suferinta de dupa o despartire te tine in loc si de aceea trebuie sa treci peste, cu capul sus.

| Creierash a răspuns:

Voi inca nu v-ati despartit. Asta crezi tu acum, pe moment. O sa va impacati si o sa fie bine. Trebuie doar sa va calmati si sa purtati o discutie la rece intre 4 ochi. Hai sa iti zic ceva important. O relatie este mai puternica cu fiecare conflict rezolvat impreuna (atata timp cat nu e vorba de inselat). Daca il parasesti "doar pentru ca te certai cu el" inseamna ca nu ai facut nimic in relatia asta pentru a va impaca, ci ai lasat totul la voia intamplarii. Ideea este sa fii toleranta si sa taci si sa inghiti cand il vezi nervos, la fel cum si el mai tace si mai inghite cand te vede nervoasa. Daca nu esti dispusa sa ierti, vei avea probleme, pentru ca orice om are momentele lui de nervozitate, cand mai spune prostii sau actioneaza ridicol.
Da-i 2 -3 zilesi apoi incearca in cel mai bland, calm, si blajin mod posibil sa va impacati. Trebuie sa vina de la tine acum.

Sau daca vrei calea usoara, lasa-l si incearca cu altul. Dar asta nu iti garanteaza ca nu vei pati la fel si cu urmatorii.

Mult succes!

| Ramo137 explică (pentru Creierash):

Ba ne-am despartit. Nu mai suport atata durere. Nu ai inteles intrebarea cred.

| Creierash a răspuns (pentru Ramo137):

Inseamna ca sunteti micuti.

| Ramo137 explică (pentru Creierash):

...mhm. Nu foarte

| MisunicaIonela a răspuns:

Cel mai bine este sa renunti! El trebuie sa fie capabil sa isi asume tot ce a facut! Iubirea e trecatoare.

| Ramo137 explică (pentru MisunicaIonela):

Renunt. Dar el nu renunta..imi e foarte mila de el cand il vad asa sad suparat. Nu vreau sa-i fac rau ii vreau binele, dar eu am ales si nu intelege