| anonim_4396 a întrebat:

M-am îndrăgostit de vreo 2 ani până peste cap de diriginta mea căsătorită.
Îmi place foarte mult faptul că este inteligentă, empatică, mereu zâmbitoare și foarte vorbăreață (aș putea să o ascult ore în șir fără să mă plictisească).
Are 40 de ani și eu am 18. Bineînțeles că iar dragostea mea nu este împărtășită.
Simt că, în cazul extrem de improbabil în care am reuși să fim împreună, m-ar ajuta să mă maturizez foarte repede și aș avea parte de multe, multe experiențe noi.
Ea este genul de om care se adaptează ori unde din punct de vedere al socializării, eu sunt opusul, dacă sunt pus într-un mediu nou efectiv nu vorbesc din cauza emoțiilor. Probabil ea nu a știut nicio dată cum este să te faci de râs din vina ta în plan social sau să îți fie rușine cu tine din acest punct de vedere.
Este o durere cumplită să știi că nu poți avea o astfel de persoană perfectă lângă tine.
În ziua în care avem oră cu ea, înainte să înceapă ora simt că îmi va fi foarte greu să o duc până la capăt din cauza suferinței pe care o voi simți în fiecare secundă.
Ce pot face? Nu vreau răspunsuri de genul să mă mut la altă clasă sau să îi spun de sentimentele mele.
Este foarte trist să iubești pe cineva cu o asemenea intensitate, știind că nu va fi a ta niciodată și din cauza vârstei și din cauza căsătoriei și din cauza faptului că mă vede ca pe un băiat destul de imatur în gândire.
Chiar dacă are 40 de ani, toți zicem că arată ca de maxim 20 (la început cam 20 de ani i-am dat) și este extraordinar de frumoasă...

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu vrei sa ai probleme cu soțul ei? Ea se va plînge soțului ca o hartuiesti si te poate exmatricula, astfel de iubiri sunt imposibile,. ea este acolo doar ca sa va predea nu sa i faci tu ochi dulci, cauta ti una de varsta ta cu care sa fi, nu visa cai verzi pe pereti ca cu visele vei ramîne.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu o hărțuiesc. Tristețea este numai în sufletul meu, în exterior nu se vede nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Va trebuii sa i ti revii ca altfel cazi in depresie din cauza ei, fi om matur si gîndeste te ca ea are familie nu i si va parasii ea soțul pentru a sta cu tine nu este logic? Tu daca ai fi in locuyl ei ai divorta pentru un elev din clasa care a facut o pasiune nebună pentru tine? Cu siguranta nu ai face asa ceva, la fel nici ea, poate este demult cu sotul ei poate are copii, cum ar fi sa auda sotul ei ca ea are amant un puști de liceu, penibil. Gaseste ti o colega din clasa care te place si ea si imprieteniti va, numai visa la doamna profesoara oricît de frumoasa este ea. Ea este al altuia.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai toti am trecut printr-o dragoste neimpartasita cu un profesor sau profesoara pe vremea liceului.
Ma refer la noi, putinii adulti de pe aici, care va tinem companie, voua, adolescentilor indragostiti si nelinistiti happy

Imi aduc aminte cum oftau colegele mele dupa un fat frumos de engleza si eu dupa cel de rezistenta materialelor, care nu era frumos dar avea o statura impozabila si era un tip care nu zambea niciodata, dar cand deschidea gura, ne topeam dupa el.
Bineinteles ca amandoi erau insurati si nu aveau ei ochi pentru niste pustoiace de liceu, dar noi invatam pe rupte, ca sa-i impresionam si sa ne placa. Dupa orele cu ei, plecam acasa triste, cu oful in gat ca nu vom mai gasi noi asa barbati, in viata noastra.

Azi, suntem toti oameni de peste 50 de ani si la intalnirea de acum cativa ani, depanam amintiri si radeam de cat de naive eram, cat de mult am fii dat ca un profesor din aia preferati, sa ne zambeasca sau sa ne asculte... parca eram niste gaste proaste si totul, pentru ca eram indragostite de ei.
I-am revazut si pe domnii profesorii de atunci, noroc cu FB-ul ca le-au facut nepotii conturi... si bineinteles ca azi radem si ne amuzam de naivitatea noastra de copii si de cat de laibii eram la anii aceaia.
Este frumo sa visezi si foarte frumos sa simti fiorii dragostei, dar ceea ce simti tu acum este admiratie, nu dragoste, pentru o femeie care probabil iti va fi model in viata, ca sotie.
Curios, dar m-am maritat cu unul care semana cu fostul meu profesor de rezistenta si crede-ma, desii nu zambeste el prea mult, este cel mai dulce si mai cald barbat, de pe fata pamantului.
Am un sfat sa-ti dau, pentru ca dragostea asta este una imposibila: cauta-ti o fata care sa-ti placa si sa fii fericit cu ea.
Curand vei termina liceul si va ramane doar amintire placuta in mintea si sufletul tau, dar o fata frumoasa iti poate bucura sufletul si-ti poate aduce aceeasi fluturi in stomac, care azi bat pentru profa asta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea cred că voi râde după ce voi scăpa de dragostea asta, este un chin cumplit în acest moment. În cât timp v-a trecut dragostea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-un an, ca la terminarea liceului m-am dus la facultate si acolo m-am indragostit de barbatul care ulterior mi-a devenit sot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești primul nici ultimul elev care pățește asta. În fiecare an și în fiecare clasă se află unul ca tine. Dacă ea ar da curs la fiecare din aceste iubiri, viața ei s-ar face harcea-parcea.
Relațiile în lumea asta sunt.
Intime- familiale.
De cumetrie.
De prietenie.
Profesionale. De exemplu a d-tale cu ea, de la elev la profesor.
Dacă amesteci, iese ghiveci, rahat, vieți distruse, cariere distruse.
De ce? Pentru iubirea ta de mascul, nu de bărbat, căci un bărbat își asumă responsabilități în viață.
Ai un sentiment care, așa cum zice Eminescu,
... ce le abate și la paseri
De vreo două ori pe an.
Fă duș rece 5 minute dimineața și mergi sau aleargă 10 km pe zi. Iar noaptea visează cai verzi pe pereți. Dar ziua încearcă să fii lucid, adică luminat la minte. Să nu fii ca fetele, fătălăii, mulți hormoni, puțini neuroni.

| Hammurabi a răspuns:

Uite că ywar și KOAndrei57 (sfântul și dracul laughing ) ți-au dat soluțiile extreme.
Dar chiar nu ai nici o soluție la situația în care ești.
Chiar dacă prin absurd presupui că ar divorța mâine, e puțin probabil să se "încurce" cu tine.
Ai 18, ea are 40. Când vei avea 38 ea va avea 6o. Înțelegi?

| ywar a răspuns:

Ce a unit Dumnezeu, omului nu-i este ingaduit sa desparta. Fa-ti o rugaciune si admira o floare sau o frunza galbena. Mereu vei gasi frumusete in jurul tau.

| Legion7X a răspuns:

1 profesoara cred că ar trebui să îndragosteasca de toți din liceu, dacă sunt 10 ca tine. Ea are un bărbat, pentru sex și alte chestii, nu se vaită 2. Nu cred ca își pune familia în problemă pentru 10min, 30 de romantism cu tipi din liceu. 3 există și posibilitatea slabă, de a flitra cu un anumit tip din liceu, dar ar putea fi și șantajată daca intervine persistenta și disperarea prin obsesie. Pari cam înragostit rău, ai grijă în atitudini că nu se știe dacă îți reușesc sau nu, și ce se interpretează. Pisica blândă zgârie rău laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți faci aiurea speranțe deșarte.
Maturizează-te.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Maturizează-te" același cuvânt spus și de respectiva profesoară, dar într-o situație care nu avea legătură cu dragostea. Lol! Acum serios, chiar ar trebui să urmez acest sfatlaughing

| salieri84 a răspuns:

E doar dragoste platonica. Iti va trece, crede-ma.

| KOAndrei57 a răspuns:

Du-te pe onlyfans și dă o labă acolo sau caută curve ieftine