| OrlandoBaiatulDeAur a întrebat:

M-am masturbat timp de o luna in fiecare zi.Si am 18 ani, cand faceam sex cu o fata in 10 secunde nu mai puteam.Ce pot face?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva este motivul.
Incearca sa eviti a te mai masturba si sa te poti focusa pe sexul cu fata, ca sa poti sa intretii un act sexual normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Practic nu poti sa schimbi nimic fiindca ejacularea rapida se datoreaza in primul rand starii emotive cat si a starii de stres a carei existenta este normala si caracteristica unor astfel de situatii. Totul se datoreaza faptului ca iti lipseste experienta sexuala si din acest motiv vei pati la fel inca multa vreme. Doar dupa ce vei avea o partenera stabila cu care sa intretii acte sexuale cat mai des si cat mai multe, s-ar putea ca in decurs de 1-2 ani, lungimea reprizelor de sex sa le poti controla si coordona dupa dorinta ta. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai masturba.

| VladSimionescu a răspuns:

Pornografia este o virtualitate in care este promovata perfecțiunea fizica a unei femei, orice medic sexolog ți ar recomanda sa nu te mai uiți și sa încerci sa ți stăpânești poftele, în cazul în care a devenit dependenta este foarte greu de scăpat iar eu ți as sugera sa faci niște ore de terapie (cognitiv-comportamental, sexologie, psihanaliza) te vor ajuta pe tine sa ți descoperi problemele care duc sa un refugiu în pornografie. Problema ta se afla din cauza pornografiei. În cazul în care masturbarea se întâmplă fără conținut pornografic, gândurile tale în timpul actului sexual se concentrează foarte mult pe ceea ce simți tu. Încearcă sa te gândești la total altceva și sa nu îți intrii in stare prea brusc, iar dacă vezi ca ești aproape sa ejaculezi, nu marii viteza. Succes

| OrlandoBaiatulDeAur explică (pentru VladSimionescu):

Ideea este ca in aceea luna nu ma puteam controla, vedeam o fata pe starada si imediat ma masturbam si tot asa timp de o luna.in unele zile o faceam chiar se de 5 ori, oricum mersi

| doctorandus a răspuns (pentru VladSimionescu):

Adicție sexuală nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-10 (2016), nici în ICD-11 (2018).

| doctorandus a răspuns (pentru OrlandoBaiatulDeAur):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns (pentru VladSimionescu):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.