| anonim_4396 a întrebat:

M-am mutat in Italia acum doua luni si ceva, insa de o luna incoace lucrurile nu mergbine intre mama mea si tatal meu vitreg.Se cearta mereu si cred ca mama mi-a spus de cel putin 5 ori luna asta ca ne mutam. Dinou.
Pana in clasa a3a am stat cu tata[parintii mei fiind divortati de cand aveam 3 ani] insa mereu am vrut sa stau cu mama si in clasa a3a am reusit sa stau cu ea. Abia acum sase luni tutela i-a fost data ei, legal, pentru ca pana atunci inca stateam cu tata.
Mama m-a intrebat inainte daca vreau sa ma mut cu ea in Italia, mi-a spus ca o sa fie bine. oricum, nu imi pasa atat timp cat eram cu ea, ceea ce mi-am dorit intotdeeauna.
Dar cum spuneam, lucrurile nu sunt OK. Si daca datile trecute in care s-au certat am spus "lasa ca se impaca"[pentru ca simteam asta] de data asta nu mai am acel sentiment ca se vor impaca.
Si mama deja cauta un apartament de inchiriat aici, in Italia, dar cum poate sa aiba ea, singura, grija de sora mea[ 3 ani si jumatate; tatal meu vitreg nu este tatal ei natural (complicat)] si de mine. Adica.eu am 15 ani si ea aproae 4. Avem ambele varste la care necesita sprijin financiar. Cum poate sa faca asta singura?
Eu vreau sa o ajut, insa mi-a spus ca o ajut destul cand o duc si o iau pe sora mea de la gradinita si cand imi stau cu ea putin. Dar eu stiu ca ea are nevoie si de sprijin financiar, nu doar moral.
Si este singura in asta. Mereu a ajutat pe toata lumea...insa nimeni nu o ajuta pe ea acum. Este singura.singura pe care o are sunt eu si simt ca o dezamagesc.
M-am gandit sa imi iau un part-time undeva. De fapt sunt sigura ca asta o sa fac, insa ea nu ar fi niciodata de-acord cu asa ceva.
Intrebarea mea este ce scuza as putea gasi pentru dupa-amiezile lipsa in care o sa lucrez?
[Scuzati categoria, insa este singura la care mi se incarcathinking nu stiu de cethinking]

3 răspunsuri:
| Rosemarie a răspuns:

Nu va mai obositi sa raspundeti...intrebarea nu era daca sa fac asta sau nu? ci ce scuza sa inventez.nu vreau predici de.ar trebui sa stai acasa. nu sunt genul de persoana care atunci cand hotaraste ceva sa isi schimbe parerea.
imi pare rau daca va supara oarecum comentariul asta, insa asta e. nu a raspuns nimeni la ADEVARATA mea intrebareoh go on

| nico6 a răspuns:

Buna.imi pare rau ca, la o vrasta asa mica te cnfrunti cu probleme asa mari.eu cred ca iai fi de ajutor daca ai sta cu surioara ta si ai ajut-ao prin casa, daca o sa lucri fara ca ea sa stie poate se supara cand o sa afle si atunci o sa aiba o grija in plus.eu nu stiu ce sa iti zic mai mult decat sa aveti grija de voi si mult noroc.

| xyz1 a răspuns:

Eu zic sa stai acasa,sa asculti si sa ai grija de sora ta.fa curat, spala vase, etc lucruri pe care le-ar face ea acasa.asa i-ar ramane timp mai mult liber si ar putea gasi un serviciu in plus cum ar fi ingrijirea unui om sau curatenie intr-o casa si asa castiga mai mult.asa ai `putea sa o ajuti.sa lucrezi tu...s-ar supara daca ar afla, crede-ma! fundita