| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat de viata asta. Ma urasc complet, as vrea sa dispar, totul ar fi mai bine daca nu as mai exista, m-am saturat sa tot sufar atata mereu. In ultimul timp ma comport extrem de ciudat, nu inteleg ce se intampla cu mine, de exemplu nici nu pot vorbi doua cuvinte cu cineva ca incep sa ma simt ciudat si incomod/rusinat cumva. Nici nu stiu cum sa explic, de exemplu daca trebuie sa iau un pahar tremur cu paharul tot drumul laughing si mereu cand trebuie sa vorbesc sunt conectat in lumea gandurilor si ma tot gandesc ce ar trebui sa zic, ce ar trebui sa fac si de multe ori tac si nu zic nimic. Am incercat sa nu mai fiu asa trist, sa fiu mai vesel, dar pur si simplu nu pot... Cand vad cum altii se distreaza si se bucura, ma urasc si mai tare, de fiecare data cand ma vad in oglinda urasc ce vad, sunt urat si nu sunt bun de nimic, sunt praf din toate punctele de vedere. Mereu sunt plictisit si niciodata nu am ce face (nu am prieteni) a trecut ceva din vara si eu inca nu am facut nimic, am vrut sa creez amintiri frumoase, prietenii noi si nu am reusit si anul trecut am pierdut vara si acum doi ani am pierdut vara degeaba. Pur si simplu m-am saturat sa treaca timpul pe langa mine si eu sa nu realizez nimic cu viata mea, iubire nu,viata nu, prieteni nu, nimic nu. As face multe lucruri dar nu am cu cine sad lumea crede ca visele mele sunt doar prostii si familia la fel. Nimeni nu imi zice niciodata vei reusi, vei fi cineva, toti imi zic nu vei reusi nimic in viata, o sa ajungi vai de tine. Mereu am urat viitorul si inca il urasc, viitorul nu prea a adus lucruri bune deloc, simt ca mi-e rusine cu mine, mi-e rusine sa ies afara, mi-e rusine sa fac ce imi doresc, mereu ma gandesc daca voi face ceva apoi lumea ma va uri si mai tare sau daca ma voi schimba lumea va zice ca m-am schimbat in rau si tot din astea. Nu ma pot adapta lumii, toti au pe cineva, un prieten/o prietena iar eu nu am pe nimeni. Cu familia nu vorbesc, nimeni nu stie cum sunt eu cu adevarat nici macar eu, cateodata as vrea sa fiu altfel dar la final se dovedeste ca nici eu nu stiu cine sunt si ce vreau. De mic mi se zicea ai grija ce faci sa nu ne faci de rusine, m-am saturat sa tot aud asta. Fraza asta m-a distrus total, acum nu mai pot face nimic sa nu ma vada lumea si sa ma fac de rusine, m-am saturat sa fiu tratat ca un copil. Stiu si eu ce trebuie sa fac si cum sa fac, nu sa aud mereu ca asa e bine ca trebuie sa faci asa. Noaptea nu prea mai dorm, sanatate fizica e afectata si ea, de cand am intrat in depresie m-am distrus total, nu imi mai pasa de nimic, nu mai am motivatie deloc, pierd timpul degeaba, imi doresc sa mor, ma urasc din ce in ce mai mult. Daca ai citit pana aici iti multumesc mult! Va multumesc pentru ajutor!

6 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Buna seara!
Si eu am trait iadul pe care l-ai trait tu acum...dar din acel iad, Hristos m-a scapat! Nu te lasa acum chiar daca iti este greu... Dumnezeu te va scapa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce văd eu din felul în care povestești.
Ai un potențial. Ai o putere în tine. Ai energie multă.
Eu zic așa.
Este de ajuns să vrei ceva.
Chiar un lucru mic și simplu, și să îl realizezi pe acela.
Dta gândești prea mult.
Eu zic așa.
Gândește un pic.
Vrei ceva.
Fă.
Bucură-te de rezultat.
Corectează ce este greșit.
Și repetă ciclul.
Gândește puțin, etc.
Dacă numai gândești, ce a fost acum două veri, vara trecută, ce au zis unii, ce o să zică alții, ba că viața e așa, ba că nu e așa.
Dacă faci ce zic eu, problemele grele se fac bucățele mici care se rezolvă cu pași mici. Dacă vrei să mănânci un elefant, nu îl mănânci pe tot deodată, nici un pepene de 10 kg, mănânci câte o felie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai doar 14-15 ani. Aproape toti copiii trec printr-o perioada in care considera ca nu-i intelege nimeni, ca ar fi unici, etc.
Stai linistit, o sa treaca.

Macar investeste-ti timpul sa aduni cunostinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

URA,invidia Te tine in viata, iti da motive sa mergi in continuare prin suferinta.

| Loxx a răspuns:

Salut! Trebuie să știi că nu ești singurul care a trecut prin așa ceva și este ceva din care se poate ieși. Nu îți pierde speranța, nu este vina ta că s-a ajuns aici! Sunt convinsă că ești o persoană valoroasă pe care o va descoperi lumea la un moment dat. Poți să faci 2 lucruri care cu siguranță te vor ajuta:
• să ceri ajutorul lui Dumnezeu! El face minuni. Ai încredere în El!
•să consulți un psiholog care știe mai bine pașii pe care îi ai de făcut pentru a ieși din acest impas. El doar te ghidează în procesul de autocunoaștere/ cunoaștere și îți poate arăta strategii pe care le poți folosi spre binele tău. ( ATENȚIE--> a merge la psiholog NU înseamnă a fi nebun sau alte lucruri pe care oamenii le mai pot spune, NU te lua după ei. Un psiholog nu este altceva decât o persoană care poate ajuta pe oricine).

Succes, nu renunța! Luptă-te în continuare pentru că indiferent de ceea ce zic alții, TU meriți să lupți pentru. tine. Dumnezeu te va ajuta dacă ai încredere în El și îi ceri ajutorul! Doamne ajută!