| Valyasdfg a întrebat:

M-am tot gândit la treaba asta...de ce când te masturbezi se mai spune și "fac laba" de unde vine vorba asta?

Răspuns Câştigător
| YabYum a răspuns:

Probabil de la mana pe care o folosesti in acel moment.

Dar... intrebarea ta imi aminteste de o povestioara pe care o redau mai jos:

Puțini știu că un stat din America a fost fondat de români.Aurel Cordescu, Ciprian Haralambie și Ion Țarălungă, originari din Topraisar, împreună cu vărul lui Aurel, Paraschiv Gereanu, au luat calea Americii în speranța unui trai mai bun.

Paraschiv nu ar fi vrut să meargă cu cei 3, dar legenda spune că lucrând poștaș în Negru Vodă, într-o seară, întorcându-se beat acasă, a greșit drumul și a ajuns în alt sat, la casa vărului său, și decât să se ducă acasă a doua zi unde îl aștepta nevasta cu paraponul pus, a preferat să plece și el în America.Și uite așa, în primăvara lui 1822, cei 4 au ajuns în sudul Americii, sperând să se îmbogățească din căutarea de aur.

Odată ajunși acolo, au fost întâmpinați de pastorul Frederick McGuire, care i-a întrebat dacă au 5 minute să vorbească despre Domnul și cele 7 păcate.

Și cum le explica părintele despre invidie, lăcomie și desfrânare, a ajuns Frederick și la masturbare. Dar cum niciunul dintre cei 4 nu știa ce e aceea masturbarea, se uitau mirați unul la celălalt, neînțelegând ce nu au voie să facă. Drept urmare, pastorul, un om milos și cu drag de oameni, a mimat gestul în sine pentru ca predica sa să fie pe înțelesul tuturor.

Și atunci Ciprian Haralambie, realizând despre ce vorbea părintele, a exclamat:"Aaaa, laba mă!"

Și de atunci, așa i-a rămas numele locului, Alabama.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil pentru ca in jargon, la mana se mai spune si "laba".

| NSSNoShitsSherlock a răspuns (pentru Violleta2022):

Argou vrei sa zici. In niciun caz jargon