| DiannaDi a întrebat:

M-as bucura sa ma ajutați. Orice sfat, conteaza. Am 31 de ani si nu am un iubit. Ies în lume, ma duc la job, la sala si cu cate o prietena la o cafenea, restaurant si uneori in club. Mai rar în club, ce e drept. Cu toate acestea, nu ma cauta niciun barbat. Nici pe retelele de socializare nu ma cauta nimeni momentan. Ironia e ca arat bine, si la corp si la fața, sunt o tipa Smart, sociabilă si nu inteleg de ce nu apar oportunitati de a lega o relatie cu cineva. De atras, am atras barbati care nu vor o relatie, ci doar sex. Eu nu sunt ușuratică si nici nu am sa fiu. Si ajung de multe ori sa imi fac sperante cu astfel de tipi, sperând ca poate vor vrea o relatie si degeaba, raman tot suferind. Ce as mai putea sa fac? Sa nu imi spuneti sa astept, pentru ca asta fac de multi ani si in zadar

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

O sa iti dau eu un sfat in care cred eu: nu te mai gandi la barbati, soarta are alte planuri pentru tine, mai intai trebuie sa incerci sa te bucuri tu de viata pe care o ai, si atunci cand o sa fii fericita singura asa cum esti tu si vei intelege ca nu un barbat te poate face fericita ci tu insati prin ceea ce esti tu, prin simplitatea ta, prin iubirea ta pentru ceilalti, atunci vei primi si un barbat exact asa cum o sa trebuiasca sa fie pentru tine. Multumeste-i Domnului ca nu te cauta barbatii ca sa ai cum sa te strici si sa ajungi ca altele care sufera si nu mai stiu ce sa faca. Asa ca vreau nu vreau sa zic: ai rabdare big grin si nu te mai gandi la barbati, fa-ti un scop frumos din viata pe care o ai si ai sa vezi cum o sa apara si barbatul "perfect" in momentul in care te astepti cel mai putin. Si mai e o chestie: tu atragi ceea ce ai inauntrun tau. Daca voiai barbati pentru partide de-o seara 2-3-4, pai cred ca era plin Facebook-ul tau de mesaje si cereri. Asa daca alegi sa fii curata si fata buna, Dumnezeu ti-l pastreaza doar pe cel mai bun la momentul potrivit. Deci, in concluzie, nu iti face inima rea din cauza ca nu ai si tu un barbat langa tine, pentru ca mai bine niciunul decat 2-3-4-5 care iti va strica inima si sufletul. Acum stau si ma gandesc, depinde si ce cauti, ce fel de barbati buni vrei tu sa ai langa tine? Ca poate te gandesti la barbatii buni de casa, de fac curatenie, de te iubesc neconditionat, dar sa aiba si muschii si sa fie nu stiu ce barbat alfa, eh...sa stii ca astia plini de ei nu faci casa cu ei. Dar tu stii ce vrei sa alegi, dar parerea mea e sa lucreazi tu la sufletul tau, fii tu iubitoare cu toti, lasa-ti tu orgoliile (daca ai), limpezeste-ti inima si sufletul, lasa toata tristetea, nelinistea, nedumeririle deoaparte, traieste frumos si bucurate de viata prieteni, familie... si ai sa vezi ca vei vedea si barbati buni prin diferite locuri.

55 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

E greu de emis o opinie fara sa te cunoastem, dar daca ar fi sa speculez, eu cred ca respingi prin ceva, ceva ce nu constientizezi. Daca esti frumoasa si inteligenta, poate pari aroganta, inaccesibila si te abordeaza doar cei carora nu le pasa daca risca un refuz, ceva gen "eu incerc si poate pica si i-o trag, iar daca ma refuza, aia e". Astia de obicei vor doar sex, pentru ca sunt dintre cei mai "bagabonti".
Pe de alta parte, poate nu esti atat de frumoasa pe cat crezi, si te arunci prea sus pentru nivelul tau... poate esti prea pretentioasa, iar cei care te accepta, nu te plac prea mult si te vor doar pentru sex ocazional.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Rezolvarea sau raspunsul la aceasta problema este numai la tine, de ce nu ai prieten, ai avut pana acum pe cineva? Si de ce numai esti cu el? Sau daca nu ai avut pe nimeni posibil tu ai pretentii mari si nimeni nu este pe placul tau, tu trebuie sa mai cobori standardele ca zici ca esti frumoasa esti desteapta, poate chiar aceste lucruri îi fac pe unii barbati sa te evite ca ei nu se ridica la standardele tale, sau ei au incercat sa fie cu tine dar daca tu i respingi sa fi sanatoasa.

| DiannaDi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut 2 relatii serioase pana acum. Am lasat standardele mai jos, si m-am ales cu inima frântă de catre un barbat care m-a manipulat, dându-mi impresia ca e interesat de mine, cand de fapt voia doar sex. Si cand i-am zis ca eu vreau stabilitate, el a zis ca e din alt film. Deci nu stiu ce sa mai zic… nu e un tip frumos si tot mi-am luat țeapa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DiannaDi):

Inteleg, in general barbatii vor doar sex de la voi femeiile, ceea ce nu este tocmai ok deoarece sexul trece adica nu acest lucru trebuie sa fie punctul de atractie, sufletul adica caracterul omului, tu daca esti o femeie si frumoasa fizic si ai si calitati deosebite atunci asta ar trebui sa aprecieze un barbat la tine, acum nu stiu daca poza care ai pus o este a ta, din aceasta poza se vede ca esti o femeie frumoasa, traim intr o lume ciudata care pune mare accent pe relatiile sexuale, in general atit femeiile cit si barbatii numai vor familie casatorie copii, ei sau ele vor aventuri azi cu una maine cu alta in cazul barbatilor sau in cazul femeiilor azi cu unul maine cu altul, este o lume imorala, tu ar trebui sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute sa i ti gasesti un barbat bun, unul care sa te iubeasca si sa te aprecieze, nu ai nevoie de cineva care sa te raneasca sa isi bata joc de tine, iti doresc mult succes si sa ne ti la curent cu evolutia situatiei tale sentimentale. Poate gasesti la locul de munca printre colegi pe cineva care te va aprecia.

| mihai69 a răspuns:

La (aproape) 32 de ani nu mai e așa ușor să găsești "o pereche". De ce? Simplu: majoritatea bărbaților din "grupa de vârstă de interes" pentru tine ori sunt "luați", ori au devenit deja celibatari convinși. Mai există un procent infim de "virgini la 40 de ani", dar ăștia în general au varii complexe și nu degeaba se află în situația respectivă.
Așadar, ce-ți rămâne de făcut? Să cauți ori mai tineri (și nu, nu e nicio problemă dacă tu ești cu 5-7 ani chiar mai mare), ori mai în vârstă (din categoria "tineri" văduvi / divorțați). Și - nu în ultimul rând - să fii mult mai deschisă în ceea ce privește religia. Nu spun să renunți la convingerile tale, ci să nu ții cont de lipsa de "credință" a potențialului partener.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Activitatea sexuală pe care tu o refuzi face parte, este partea importantă dintr-o relație.

| carevaescu a răspuns:

Răspunsul este simplu:
Schimba-ti cadru moral prin care iti traiesti viata, implicit si prin care intelegi cum, cand, cu cine, si de ce intrii într-o relatie.

Dar a face asta e extrem de complicat si dificil.

Dar uite cum sta treaba: alegerile eronate ar trebui sa-ti spuna ceva despre tine ca persoana. E usor sa dam vina pe altii; dar cum am ajuns sa lasam oamenii aceia sa ne foloseasca? O parte din vina e si a noastra.

| Eugen1977 a răspuns:

Poate ești prea exigenta, căutând în exterior fiind frumoasa.Accepta pe cineva inferior ție și te va iubi cu toată ființă lui.

| VoidEternal a răspuns:

Nu știu dacă e cazul neapărat să îți cobori standardele, asta depinde și de cât de sus erau înainte. As zice însă că dacă strategia cu așteptatul nu da roade, în 2023 nu ar trebui să fie o rușine să faci tu primul pas, când e cazul și dacă se ivește ocazia. Sau poate să nu respingi cu atâta ușurință bazându-te pe criterii superficiale, pentru că mai ales în online, fetele nu prea duc lipsa de pretendenți.

Acum niște ani de exemplu, am fost abordat online de o fată. M-a întrebat ce fac, i-am răspuns în 2 fraze cu ce mă ocupam în seara respectivă, adică faptul că citeam o carte scrisă de autorul x și care mi se părea ok deocamdată la care tipa nu a mai răspuns nimic. Peste o oră când am încercat să reîncheg conversația am observat că îmi dăduse block. Crede-mă că nu am zis/făcut nimic deplasat, cartea pe care o citeam nu era Ființa și neantul sau Critica rațiunii pure ca sa zici că am părut nu știu cum dând acea replică. Adică decât să abordezi în felul asta, mai bine nu abordezi deloc. În fond nu am fost eu cel care a inițiat și eram pe un forum, nu neapărat într-un mediu destinat socializării. În fine... Ideea e să ai răbdare să duci o conversație in diferite direcții înainte să dai "swipe" la următorul. Nimeni nu poate să dea pe spate pe un potențial whatever, din 3 cuvinte. Dacă ai genul asta de așteptări, o sa fii dezamăgită.

Apoi, există cupluri fericite între care nu e existat niciun pic de chimie la primul contact. La 18-20 de ani când maturitatea încă e o noțiune pur teoretică, îți permiți să filtrezi potențialii parteneri având primul criteriu aspectul, chimia, poate posibilitățile sau mai știu eu ce alt parametru dezirabil și ușor observabil.

La +30 însă, ar trebui să ai o maturitate emoțională care să îți permită să vezi dincolo de aspect, portofel, status social. O maturitate care ar trebui sa vină la pachet cu răbdare și cu conștientizarea faptului că a cunoaște un om cu adevărat e un proces delicat, ce trebuie abordat sistematic și cu grijă.

Mai mult, înainte să pleci la "atac", e bine să îți faci și tu ordine în gânduri și priorități și să îți dai seama ce e cu adevărat important pentru tine și ce ar putea să treacă în planul doi. Poate stabilitatea emoțională sa fie un criteriu principal, iar de pildă, nivelul de activitate și reactivitate socială să fie mai mult un nice to have. Genul ăsta de chestii. Sau poate nu e musai ca el să aibă un venit considerabil sau o cariera fulminanta, ci ai prefera sa fie un tip sincer și cald, pe care să te poți baza și care să țină la tine.

După ce o sa ai foarte clar în minte ce anume îți dorești, o să fie mai ușor să găsești, să abordezi, sa faci pași, pentru că o să știi ce cauți.

Succes.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca sunt 2 intrebari diferite in textul de mai sus. Prima este cu privire la intalnirea altor barbati, iar a doua cu privire la gasirea unuia compatibil.

Pentru prima intrebare, vad din ce ai scris ca te astepti sa intalnesti potentiali parterneri in persoana la diferite evenimente, lucru care e ok. Eu cred totusi ca potentialii tai parteneri sunt la varsta la care nu mai au atata timp de iesit in oras asa ca eu zic sa incerci si varinta cu platformele/aplicatiile de dating. Da, o sa fie sia colo multi care nu vor relatii serioase, dar asta e valabil in generala, va trebui sa inveti sa ii filtrezi.

Pentru a doua intrebare, as putea sa zic ca am vazut situatia de prea multe ori. Fete/femei care idolatrizau relatiile sau isi doreau un prototip ideal si nu acceptau nimic mai putin. Faptul ca imparti barbatii in 2, aia care vor doar sex si aia seriosi inseana ca ai optica destul de restictiva pentru ca realitatea e ca exista multe nuante pe spectrul asta. In plus, e un adevar universal ca orice barbat atras de tine o sa vrea sa faca sex cu tine dar daca mintea ta e setata din start pe conditii sau teste pe care tipul trebuie sa le treaca...si daca e atras de tine si vrea ceva serios, o sa ii lasi un gust amar iar relatia o sa porneasca cu stangul.

Problema cu relatiile e ca nu prea ai de unde sa stii din prima unde o sa ajunga, daca nu esti pregatita sa fii dezamagita it ratezi si sansa de a fi fericita. Cu cat trec anii o sa aduni mai mule resentimente si o sa iti fie din ce in ce mai greu sa te deschizi.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Cel mai probabil ai standarde prea mari

| just4ubr2015 a răspuns:

Sa ai rabdare si sa nu disperi o sa vina si ziua cand vei fi la casa ta curand

| DiannaDi explică (pentru carevaescu):

Am avut nevoia exagerata de afectiune. Nu suntem facuti sa fim singuri, iar eu dupa o lunga perioada singura, ma bucuram cand aparea cate un tip aparent ok. Si asa ma invart in cercul asta vicios in care mi se aprind tălpile cand apare cate un tip despre care cred ca, daca oare va ramane pentru totdeauna? E ceva ce nu prea tine de mine sa gestionez

| carevaescu a răspuns (pentru DiannaDi):

Totul tine de tine. Ai identificat problema, înseamnă ca ai o responsabilitate sa gestionezi. Inteleg ca unele chestii sunt ca un drog, dar odata si o data trebuie sa scapi si de dependenta, inainte sa fie prea târziu.
Problema e potențial mai grava decât iti imaginezi, asa ca incepe sa redresezi... începând acum.

| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa te rogi la Dumnezeu, ce vine de la Dumnezeu este pentru totdeauna, roaga-te mereu la El si la timpul la vremea potrivita El o sa iti dea baiatul potrivit

| ganeamariandumitru a răspuns:

În momentul în care ești sociabilă, vin și ocaziile de a-ți face o relație. Cred că trebuie să mai aștepți. Nu știu dacă e cazul să lași standardele mai jos; mai bine să ai răbdare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ieși cu ciudații de aici. Funcționează, să știi.
Mă ofer.

| Iluzionistul69 a răspuns:

Buna, sfatul meu este sa mergi periodic la biserica Duminica, la marile sarbatori si la maslu, aprinde o lumanare si te roaga din toata inima/suflet pentru ca doar bunul Dumnezeu te poate ajuta sa-ti ideplineasca dorinta, eu asa te sfatuiesc sa faci stiu bine ce zic crede-ma

| DiannaDi explică (pentru Iluzionistul69):

Am facut si asta multi ani la rand. Am tinut posturi, am facut acatiste si continuu sa ma rog, fara raspuns din pacate

| Iluzionistul69 a răspuns (pentru DiannaDi):

Atunci cred ca ar trebui sa mergi la un preot cu har sa-ti faca o dezlegare ceva, mai incearca totusi eu asa zic, esti din Bucuresti?

| DiannaDi explică (pentru Iluzionistul69):

Am facut tot ce se putea face. Nu e nicio problema din pct acesta de vedere. Nu, nu sunt din Buc

| Iluzionistul69 a răspuns (pentru DiannaDi):

Iti dadeam nr de tel al unui preot la care mai merg si eu la slujbe/maslu, este un om cu suflet bun care ajuta multa lume si pe mine m-a ajutat mult de tot el este din zona Bucuresti (Oras Voluntari), tu din ce oras esti?

| shookdazed a răspuns:

O solutie ar fi sa traiesti singura,in ziua de azi nu isi mai are rostul o relatie, barbati vor doar sex, iar femeile vor relatii si uite asa nu se inteleg treburile si intr-un final ajung amandoi singuri, mai bine singura decat sa suferi ca te-a lasat ala si ala, si eu in martie fac 30 ani si sunt singur, problema la mine e ca nu am facut nici sex deci nici nu ma mai gandesc la relatie stiind ca nici o femeie nu ma vrea, asta e ne vedem de viata ce sa facem...

| Emma30555 a răspuns:

Mergi cu prietenele în locuri, pub uri unde poți întâlni bărbați mai profunzi și mai serioși. Poate la concerte, anumite Pub uri unde se desfășoara evenimente mai interesante. Poți sa mergi chiar și singura dacă nu ai o problema cu asta Fa ți prieteni mai mulți, adică mărește cercul, este o metoda mult mai buna de a cunoaște bărbați singuri. Apelează la cunoștințe sa ți prezinte pe cineva dacă cunosc dar asta e o varianta care funcționează mai greu dar se poate întâmpla. De exemplu unei prietene i-a făcut cunoștință cu un tip, o colega de munca și chiar s-a legat o relație. Un băiat/bărbat este mai ușor de întâlnit în anturaj, cluburi sau Pub uri.

| DiannaDi explică (pentru Emma30555):

Cum sa imi fac prieteni noi? Si fete chiar? Cu care sa ies. Am putine prietene, doua. Si ele nu ies tot timpul. Pe restul le-am pierdut pentru ca s-au Așezat la casa lor si nu mai ies

| Emma30555 a răspuns (pentru DiannaDi):

La locul de munca, sau înscrie te la cursuri, salsa, pictura, ceva care îți place, voluntariat etc. Poți cauta excursii cu ghid, sunt pe net tot felul de oferte cu diferite tematici. Unele sunt cu cântări live, altele sunt cu drumeții. Te înscrii și te alături unui grup. Nu toți vin însoțiți Ideea e sa îți mărești cercul de cunoștințe

| Eugen1977 a răspuns (pentru DiannaDi):

Eu care am fost trădat, nu as putea sa fac același lucru.

| Fantaspirit a răspuns:

Daca îmi dai vrăjeală mă combin eu cu tinehee hee

| DiannaDi explică (pentru Fantaspirit):

Eu ofer doar sinceritate. Si nu pentru asta am scris aici, nu o sa ma cuplez cu cineva de aici.

| Fantaspirit a răspuns (pentru DiannaDi):

Nu cred că oferi mai multa sinceritate decât mine, eu sunt cel mai sincer in oricehee hee