| Lleahh a întrebat:

Ma doare... sunt casatorita de aproximativ 2 ani, ne-am casatorit la 3 luni dupa ce ne-am cunoscut, iubirea a fost mare... totul a fost frumos pana acum un an cand sotul meu a inceput sa se schimbe, este rece, cand ne certam imi tot spune ca o sa o terminam, imi arunca hainele si imi spune sa plec, trage de mine si ma bruscheaza.
Cum pot sa fac sa fie totul ca inainte?
De ce nu ma iubeste, ma doare...

Răspuns Apreciat de Editori
| Esla a răspuns:

Daca ar avea macar putin respect pentru tine nu ar face asa ceva. Greu de crezut ca un om ce a iubit cu adevarat pe cineva sa se poate schimba asa radical. Chiar si daca acea dragoste s-ar stinge cu timpul, un om normal nu ar incepe sa se comporte in halul asta. Esti sigura ca te-a iubit vreodata?
3 luni e un timp mult prea scurt ca sa cunosti pe cineva cu adevarat si sa iti dai seama daca chiar poti trai o viata intreaga langa o anumita persoana.
Gandeste-te ca iubire cu forta nu se poate. Dupa parerea mea ar trebui sa te gandesti serios daca relatia asta chiar mai merita continuata. Nu e normal ca sotul tau sa se comporte asa cu tine. Prin comportamentul sau el nu arata pic de respect fata de tine. Iubirea pentru tine nu i se reflecta in fapte.
Ar trebui sa vorbesti serios cu el pe tema asta si sa afli pana la urma ce isi doreste si el cu adevarat.

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Iubirea nu se poate nici impune si nici cersi. E foarte greu sa fie iar ca inainte.
Incearca totusi sa il prinzi mai linistit si sa afli de ce e asa cu tine. nu e exclus sa fi cunoscut pe altcineva si de aceea, din pacate. dar poate totusi nu.
Nu accepta nici violente si nici alte alea!
Sa fi pregatita sa reactionezi - Legea e de partea ta! - si daca cumva te loveste, te aperi si suni la 112 fara ezitare!

| RAY a răspuns:

| Drimmero are dreptate, dupa 3 luni incredibil

| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta iti poate raspunde numai sotul tau!
Este indicat sa stati jos si sa discutati afland adevaratul motiv pentru care vrea sa pleci si pentru care nu te mai iubeste.
Posibil sa fii aparut o alta femeie in viata lui, posibil sa-l deranjeze ceva la tine... samd.
Discutati, ca-i unica modalitate sa aflati ce-l supara la tine si ce trebuie facut sa reparati casnicia.

| mihai69 a răspuns:

Nu cred că va mai fi vreodat „ca înainte".
E timpul să spui „a fost frumos (o vreme), dar s-a terminat" și să vă despărțiți.
Viața nu se termină odată cu relația asta.

| Drimmero a răspuns:

La 3 luni dupa ce v-ati cunoscut? A luat-o lumea cu fundul in sus,, nici nu e de mirare ca rata divorturilor o depaseste pe cea a cuplurilor.

Probabil s-a plictisit de tine, nu mai are sentimente, e sotul tau si ar trebui sa vorbesti, intrebi niste straini despre situatia ta de parca noi putem da raspunsul concret.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce va certati, mai exact? Daca nu e nici un copil la mijloc, ti-as spune sa iei frumos si sa pleci. Pe de alta parte, banuiesc ca nu aveti 18 ani, incercati sa discutati ca doi oameni cu drept de vot...

| Freya1 a răspuns:

Ce sa fie ca si inainte? Tu scuza-ma ca te intreb asa da esti normală? Nu vezi ca vrea sa scape de tine?
Mai mare rusinea sa tragă de tine si sa te arunce în drum si tu sa nu fi plecat deja.Ai un pic de demnitate?
Nu te iubeste si nu ii mai trebuiesti asa ca trebuie sa pleci nu sa te rogi de el.

| Emilian65 a răspuns:

Probabil s-a plictisit de tine si vrea o prospatura.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mai poți face nimic, sincer, pare că nu te mai suportă și așteaptă momentul potrivit să se despartă de tine. Sorry, dar 3 luni? Respectă-te și pleacă, nu te lăsa bruscată, dacă după atâta timp certurile voastre au ajuns la nivelul ăsta, nu-ți prevăd un viitor prea bun lângă el.

| Plato a răspuns:

3 luni e cam devreme... cam mult prea devreme. Pacat ca femeile cred asa mult in cuvinte. Sunt sigur ca te-a dat pe spate cu doua formule despre viitorul vostru stralucit impreuna.

De ce nu pleci? Dar nu-mi spune ca-l iubesti, ca nu exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. El nu te mai iubeste, asa ca divorteaza de el, faceti partajul si data viitoare nu te mai grabi sa te mariti. Eu am fost ceruta de sotie de catre mai multe persoane dar n-am acceptat pentru ca am considerat ca nu e nici unul potrivit pentru mine. Nu va mai fi nimic ca inainte, uita trecutul si accepta ca el nu te mai iubeste. Nu-i permite sa te bruscheze ca data viitoare te poate bate. Iubeste-te intai pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai oferit prea mult unui barbat care nu merita nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| simpluone a răspuns:

Nu poti sa resetezi un om ca pe un calculator si sa-l aduci la setarile din fabrica adica in momentul dragostei fulgeratoare. Cateodata e bine sa-l lasi sa simta ce a pierdut despartindu-te pentru o perioada de el dar e ca o loterie si e posibil sa fie permanent. Sunt sigur ori ca el ascunde ceva ori tu despre ce s-a intamplat acum un an. Si normal ca doare, dar asta nu face decat sa-ti intareasca caracterul!

| SEMIHA a răspuns:

Bărbații se plictisesc foarte ușor. Dacă te bruschează și îți spune să pleci, de ce mai stai? Posibil să aibă pe altcineva. Dacă te iubea, clar nu făcea toate alea. Aveți copii? Mai ales dacă nu ai copii, ia-ți lucrurile și pleacă, ce te reține? El nu se va schimba niciodată! Poate că va fi tot mai rău, un coșmar pentru tine viața lângă el. Și știi ce? Cică bărbații își dau seama prea târziu de valoarea femeii, abia după ce o pierd. Pleacă dragă mea, divorțează și fii fericită.

| Emazio a răspuns (pentru SEMIHA):

Oamenii se schimba mereu, ce prostie e asta cu barbatii/femeile nu se schimba niciodată?

| IoanWild a răspuns:

Incercati sa comunicati. Sa vorbiti daca se mai poate face ceva. Sau cu ce l-ai dezamagit de se poarta asa. Poate v-ati facut planuri mari inainte si pana acum nu ati facut nici un progres. Poate fi si problema asta. Se poate sa fie gelos. Daca te vede ca vorbesti cu alti barbati asa mai dezinvolta probabil sa crispat. Ia o decizie acum pana nu iti strica hainele si lucrurile. Nu are rost sa iti pierzi sanatatea cu el. Vorbeste cu parintii tai si vezi ce se poate rezolva. Bafta!