| SadEyes a întrebat:

Ma numesc S, am 24 de ani, prietenul meu are 25 de ani si il cheama L.Ne-am cunoscut anul trecut (in 2011) pe un site de socializare.
El era f indecis daca sa ne intalnim in realitate(desi suntem din acelasi oras) asa ca timp de 6 luni doar vorbeam pe mess(imi dedica melodii romantice) si f rar la telefon, imi zicea ca inca nu e pregatit sa ma intalneasca in realitate, uneori se razgandea, stabilea locul si ziua intalnirii apoi anula totul cu o ora doua inainte.Mi-a dat odata noaptea un mesaj si mi-a zis ca mai bine sa nu ne vedem ca si fosta lui prietena zicea ca nu se merita, si ca pe ea a facut-o sa sufere.
Timpul trecea si simteam ca-mi pierd speranta de a-l intalni vreodata.
El imi dadea mesaje poetice si-mi zicea ca ma iubeste.
Imi zicea ca lucreaza si ziua doarme cand vine de la munca deci nu are cum deocamdata.
Dupa cele 6 luni s-a hotarat intr-un final sa ne cunoastem, pentru ca avea concediu cateva zile si deci avea timp liber.L-am intalnit si spre surprinderea mea m-a luat de mana din prima clipa in care m-a vazut m-a imbratisat si m-a invitat la restaurant.Dar la restaurant nu se uita deloc la mine, vorbea cu mine ma asculta, i-am propus sa ne plimbam dupa aceasta intalnire, a fost de acord dar apoi s-a razgandit si mi-a zis sa mergem acasa ca nu mai poate sa mai stea.
Ne-am vazut si urmatoarele 3 zile, era f prietenos, dragastos, curtenitor, ma pupa in public, ma invita in oras.Era superb. Apoi a inceput munca, ne vedeam f rar (la 1 saptamana jumate, 2 saptamani ) imi spunea ca lucreaza mult, lucra in 2 ture, si ca era obosit ca sa ne mai vedem asa des. Cu adevarat lucreaza cam 45 de ore pe saptamana.
Apoi am fost si o seara am dormit la el, mi-a prezentat si parintii. Si dupa vreo 3 saptamani a plecat in interes de servici in alta localitate, unde urma sa aiba cazare si mancare gratuita.I-am propus sa merg si eu cu el, a fost de acord, dar dupa ce a ajuns acolo s-a razgandit, desi vorbea la 2-3 zile cu mine la telefon nu m-a chemat.
A venit acasa, era din nou distant, nu ma suna, eu il sunam intotdeauna.
In urmatoarea luna iar a plecat in interes de servici, a propus sa ma ia cu el, chiar stabilisem cum o sa mergem impreuna, imi lasase la mine si o bluza de trening si mp3playerul lui sa-l am.Cu o zi inainte sa plece m-a invitat in oras mi-a luat trandafiri, am iesit la restaurant, l-am intrebat daca ma ia cu el a zis ca da, m-a dus acasa dar mi-am dat seama ca mi-am uitat telefonul la restaurant.A zis sa ma duc singura daca nu ma deranjeaza, ca el trebuie sa plece sa se pregateasca, dar inainte de asta sa-i dau bluza de trening si mp3 playerul sa le aiba la el.
A doua zi a plecat in interes de servici pentru 2 saptamani, urma sa ma sune sa vin, eu am strans bani cat sa-mi platesc drumul si cazarea(ca sa nu-l deranjez pe el) dar el mi-a dat doar un mesaj in care a zis ca a fost mutat de la hotel la un coleg de munca acolo si ca nu mai pot veni, apoi timp de 2 saptamani nu m-a sunat si nu mi-a raspuns deloc la telefon.
Am reusit sa iau legatura cu o ruda care mi-a zis ca e plecat acolo dar nici ea nu da de el si ca si ea stia ca el ma va lua cu el.
Intr-un final am reusit sa vorbesc cu el, a venit acasa, ne-am revazut, s-a purtat iar frumos apoi iar era distant, desi doar eu ii ziceam sa ne vedem si eu initiam conversatia si telefoanele.
De Craciun m-a lasat sa vin sa petrecem doar o zi impreuna, apoi a zis ca are treaba, pleaca la tara la rude si ca oricum el nu suporta deloc sarbatorile, nici macar ziua lui de nastere si a disparut.
Ma simteam f trista si indurerata, eram nelinistita, de fiecare data cand il intalneam ma temeam ca aceea va fi ultima data in care il voi revedea.
De Revelion a zis ca va fi plecat si nu a dorit sa vorbim a zis ca eu il distantez de mine prin posesivitatea mea(il sunam f des si il rugam sa ne vedem) iar in 2012 dupa cateva zile a zis sa ne despartim, pentru ca eu merit pe cineva sa fie mereu alaturi de mine(asa a zis el).Eu i-am propus sa nu se grabeasca, sa ne ofere o sansa, sa luam o pauza de cateva saptamani si abia apoi sa vedem ce va fi.
Am stabilit ca dupa 3 saptamani imi va da raspunsul. M-am chinuit sa nu-l sun in acest timp iar dupa cele 3 saptamani l-am sunat si nu mi-a raspuns.
Apoi trecuse o luna de la despartirea noastra si mi-a trimis pe mail 2 melodii dedicatii si atat.L-am sunat a doua zi imediat, mi-a zis ca e indecis, chiar nu stie ce sa faca, dar ne-am intalnit in ziua aceea, eu am propus sa ne vedem, mi-a zis sa ma iubeste si ca vrea sa fim impreuna.
Am vrut sa ma conving, sufeream, plangeam, mi-era teama sa nu-l pierd din nou.L-am intrebat daca e convis de ceea ce zice.
Mi-a zis ca da.
Apoi imi zicea ca daca eu vin la el in vizita el trebuie sa se comporte f frumos cu mine sa-mi ofere mancare, sa ma rasfete, nu ma chema la el decat cand imi pregatea "de toate".
Familia lui e minunata si ma respecta chiar se bucura mama lui sa ne vada din nou impreuna.
Apoi lucrurile mergeau mai bine, tot asa era totul imprevizibil, ne vedem cand putea el daca si cand avea liber si ma anunta cu o ora doua inainte sa ne vedem daca eu pot.
Dar totusi, desi il sun des, mereu imi raspunde la telefon.
El era pasionat de jocuri pe calculator si de fotbal, ii placea chiar si sa parieze pe meciuri.L-am intrebat cat pariaza si mi-a zis ca putin, chiar am mers cu el o data cand ma ducea in statie sa cumpere bilet.
Dar in timp, pentru ca veneam in weekend 1 zi doua la el, am ajuns sa vad o conversatie cu un prieten in care acela-i povestea ca a pierdut 4 milioane pariu pe un meci.La care si el ii zice ca si el vreo 3, 5 milioane.
Am inlemnit. Apoi am inceput sa observ un lucru care inainte nici nu mi se parea important.Mereu avea deschis pe laptop un site de pariuri sportive la care se uita f des chiar si cu mine de fata.
Il suna des prieteni cu care discuta de meciuri si care-l intreaba cum lucreaza si cum e liber, merge la meciuri unde joaca fotbal pe teren inchiriat. Acum e total schimbat, nu ma mai scoate deloc nicaieri in oras, ma cheama doar acasa, daca ma duce in statie nu ma ia de mana, nu vrea sa facem poze impreuna, desi sarbatorile si zilele lui libere le petrecem impreuna, dar parca se poarta mai frumos cu mine: ma priveste mai mult in ochi(la inceputul prieteniei nici nu se uita la mine), e mai afectuos.
Inaintea mea a avut 3-4 relatii de scurta durata din cele ce-mi povesteste el si zice ca ce-l caracteriza era faptul ca era indiferent, nu le suna decat f.rar, nu facea el primul pas.
In rest el pentru mine e un mister, nu stiu ce simte pentru mine, nu stiu ce se va petrece cu aceste pariuri, cat de dependent este.
Pariaza chiar si cu mine in camera, online, iar o data am adus discutia despre asta, i-am spus pe un ton frumos si delicat, ca sa ma lamureasca cat pariaza (ca stiu ca nu am niciun drept sa-i cer explicatii) dar ca-l rog sa nu parieze sume mari.
Nu puteam sa-i impun sa nu parieze pentru ca l-as fi indepartat de mine.
El e o persoana f comoda, iese rar din casa, doar cand se vede cu prietenii aia si la fotbal, in rest non stop la laptop si doarme.
Va rog dati-m un sfat, AJUTATI-MA sa-mi salvez relatia.1. Simte ceva pentru mine?
2.Am vreo sansa intr-o relatie de lunga durata cu aceasta persoana?
3.Cum il pot ajuta sa se lase de pariuri?
4. Ce fel de caracter are: e romantic si timid sau?
Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti pot raspunde la intrebari, dar iti pot spune ceva: daca nu esti fericita acum, nu vei fi fericita nici mai tarziu. Barbatul asta este ciudat, depnedent de pariuri, lenes, comod, neimplicat in relatii, egocentric. Exisrta femei de acelasi fel care ar putea sa traiasca foarte bine in relatia asta avand si ele o viata complet separata (de exemplu telenovele, sau mers cu prietenele la mall in fiecare zi). daca nu esti din aceasta categorie si iti doresti o relatie romantica, cu timp petrecut doar de voi, cu implicare, vei fi profund nefericita. Ai sanse de relatieindelungata daca il accepti asa cum este si te multumesti cu ceea ce-ti ofera spontan (fara sa mai ceri tu insistent). Dependenta de pariuri nu i-o poti curma tu, fiindca nu sunteti suficient de apropiati pentru asta si te va uri. Nu reusesc sa inteleg masochismul asta in fete tinere: stau cu baieti care le fac nefericite majoritatea timpului doar ca sa se poata auto-victimiza. E pacat, esti tanra, gaseste-ti un prieten care sa moara dupa tine, sa-ti aduca flori, sa te sunte de zece ori pe zi, sa nu doarma ca sa petreaca mai mult timp cu tine, sa te ia peste tot cu el.

| Amelya02 a răspuns:

Prea multa poveste si prea multe intrebari.
Concluzia: Data viitoare fa tot posibilul si scurteaza!

| 354 a răspuns:

Buna.Ce sa zic tipul acesta este foarte ciudat, sincer iti spun, imi lasa impresia ca ascunde ceva.Nu stiu daca ai putea avea cu el o relatie de lunga durata,inca nu ma pot pronunta,dar cred ca simte ceva pentru tine,dar caracterul lui lasa de dorit! din ceea ce am inteles de la tine a fost romantic doar la inceputul relatiei,si cred ca a facut-o doar pentru ate cuceri,cand omul a vazut ca ii acorzi foarte multa atentie si-a luat-o in cap. Timid,nu mi se pare deloc,din contra este cam tupeist,oricum este ceva foarte ciudat la el,astazi este bun maine rau,astazi vrea sa se vada cu tine,peste doua ore se razgandeste, deci e clar ca acest om nu stie ce vrea! inteaba-l daca chiar isi doreste cu adevarat o relatie cu tine, sau incearca sa afli de la familia lui mai multe chesti, ma gandesc ca ei stiu.In legatura cu pariurile,asta dominisoara este un viciu,care iti distruge viata,si totodata pe tine ca om, nu cred ca l-ai putea convinge sa se lase de pariuri, pentru ca il tenteaza foarte mult, si mai ales il influenteaza prietenii lui. Deocamdata, nu as putea zice daca vei ramane cu el!

| Silviu591 a răspuns:

Too long didn't read oh go on

| DeeaMarry a răspuns:

Sunt cu totul de acord cu Brigaela!
Din cate spui tu, relatia asta nu te face prea fericita. Stai cu el doar din incapatanare, doar ca sa nu fi singuram, insa nu iti ofera nicio satisfactie concreta.
Cauta pe altcineva pentru ca nu o sa reusesti niciodata sa il schimbi, doar iti pierzi timpul incercand!
Nici nu stiu de ce il apreciezi atat de mult, de ce nu vrei sa iti gasesti pe altcineva, pentru ca eu una nu i-am gasit nicio calitate.

| Jameson a răspuns:

thinking
E mai inchis nesigur pe el asa gandesc eu.
Imi place stilul lui de viata.
Probabil e mai tacut nu se arata si nu stie sa isi exprime sentimentele.
Este inchis in sine.
As putea crede ca este romantic.
In rest nu stiu ce sa mai zic. big grin

| TheFACKYouTub a răspuns:

El e genu Lasa-ma sa te las
Lasal fara pc cateva zile, daca el tot nu renunta la pc (asta daca nu e in interes de seviciu) inseamna ca vita lui se rezula la prieteni>pariuri si pc
Daca nu realizeaza ce are langa el si nu stie sa pretuiasca, cad o sa realizeze o sa fie prea tarziu.
dar tu poti hotara cel mai bine, cei din afara voastra au pareri diferite opinii diferite

| BLeur a răspuns:

Bună.

Dacă era să simtă ceva pentru tine, îţi dovedea, nu doar îţi spunea că te iubeşte, probabil te-a iubit pe perioade şi în timpul în care zicea că e ocupat vorbea cu altele, nu se ştie.

O lungă durată, nu cred pentru că este foarte nehotărât şi nu cred că mai are rost pentru că el zice acum " te iubesc " pentru 3 zile. " Nu pot sa ies " sau ceva gen.

De pariuri, neahhh slabe şanse să se mai lase, cum poţi să pierzi 4 milioane, eu am 14 ani şi am pierdut 4 milioane, adevărat.dar pe mai multe bilete adunate. straight face. Un milion am pierdut pe un bilet.

Cam timid băiatul dar şi romantic, ori nu vrea o relaţie aşa serioasă cu tine ci doar să-şi bată joc, nu se ştie.mă rog. După părerea mea, cu o persoană ca aceasta, nu prea poţi să ai o relaţie de lungă durată.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : d3l3t3r98

| somrik a răspuns:

Ce lunga poveste, eu iti sugerej sa ii spui in fata totul dar lin si cu cuvinte dulci ok

| AnnaBaa a răspuns:

Despartiti-va. adica chiar crezi ca merita sa fi cateaua lui?raised eyebrows sa fi intotdeauna aia care se tine dupa el? nu cred. deci mai bine terminati relatia de tot. :* gasesti tu altul. oh go on