| andrreeaP a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog cu cateva citate cu si despre iubire? Multumesc :*!

3 răspunsuri:
| Adella92 a răspuns:

*Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata.
*Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi.
*Afectiunea este germenele pasiunii. Pasiunea este germenele celei mai perfecte iubiri.
*Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor para fi adormite in armonia raiului.
*Cand iubesti puternic, gasesti intotdeauna ceva nou in persoana iubita.
*Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi.
*Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin.
*Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra.
*Cu cat ne iubim mai mult prietenii, cu atat ii vom flata mai putin.
*Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin.
*In iubire, totul se schimba, toate devin insemnate: dintr-un nimic se naste un colos.
*Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.
*O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere
*Iubirea nu este un târg: te iubesc pentru că mă iubeşti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru că te iubesc.

| FaVideochatNonAdultDeAcasa a răspuns:

În iubire, totul se schimbă, toate devin însemnate: dintr-un nimic se naşte un colos. – Tudor Arghezi
Adesea, oamenii uită că una din componentele importante ale dragostei este voinţa de a iubi.
Iubirea este o prietenie care a luat foc.
Iubirea este o stofa a naturii, brodată de imaginaţie. – Voltaire
Iubirea este pentru oameni şi zei o măreaţă şi minunată divinitate. – Platon
Iubirea este singura pasiune care se plăteşte cu o monedă fabricată de ea însăşi … jertfa.
Iubirea este singurul lucru care poate fi împărţit la infinit fără să se micşoreze.
Iubirea mişcă soarele şi celelalte stele. – Dante
Lumea aceasta va fi o lume mai bună atunci când puterea dragostei va înlocui dragostea de putere.
Nu există prietenie sau dragoste ca aceea a unui părinte pentru copilul sau. – Henry Ward Beecher
Nu numai că vreau să fiu iubit, vreau să se spună că sunt iubit. – George Elliot
Nu poţi porunci inimii! Dragostea se câştiăa, respectul se merită.
O mare durere să iubeşti, o mare nenorocire să scapi de aceasta durere – Ion Luca Caragiale
O viaţă fără dragoste este asemenea unui an fără primavară. – proverb suedez
O, iubire! Dacă ne-ai părăsi, Pământul ar ajunge neroditor, vieţuitoarele vrăjmaşe între ele, soarele foc vătămător, iar lumea jale, spaima şi distrugere universală.
Opusul dragostei nu este ura, ci indiferenţa. – Elie Weisel
Performanţa pe care o reuşeşte Dumnezeu în iubirea Lui este că ne iubeşte pe fiecare de parcă n-am exista decât noi în toată lumea.
Poţi da fără iubire, dar nu poţi iubi fără dăruire.
Să iubim nebuneşte tot ce străluceşte pe acest pământ, fiindcă altă viaţa nu ne este cunoscută. – Euripide
Spune-mi pe cine iubeşti să-ţi spun cine eşti. – Proverb african

| annaangel17 a răspuns:

Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din propria tristete., Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi., Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata., Iubirea si meditatia sunt doua aripi pe aceiasi umeri. Ele se echilibreaza reciproc. Numai atunci cand le cultivi pe amandoua poti creste, poti deveni implinit.
, O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere., Iubirea este suprema lege a universului: lege misterioasa care guverneaza si oranduieste totul, de la atomul neinsufletit pana la fiintele rationale: de la ea pleaca si spre ea converg, ca spre un centru de irezistibila atractie, toate gandurile si actiunile noastre.
, Disparitia iubirii e ca o oglinda intoarsa, nu se mai vede nimic, te uiti zadarnic în ea. Gestul tau nu se mai reflecta, nu-i mai raspunde nimeni. Esti singur., Iubirea este cea mai mare forta a omenirii si totusi este cea mai modesta pe care ne-am putea-o inchipui. Iubirea noastra se va hrani din dureri si greseli, asa cum focul se hraneste din tot ceea ce ii sta in cale. Iubirea pare sa fie ca un medicament; este ceruta doar de cei in suferinta. Sper ca te-am ajutat:*