| BK_8737 a întrebat:

Ma puteti va rog ajuta si pe mine? E in legatura cu parintii mei. Am 16 ani si inca nu sunt divortati, dar cred ca mama vrea. A spus-o de multe ori chiar si azi mai inainte. Nu stiu ce sa fac. Uite, inteleg ca nu pot sa-i impac. Sunt adolescenta si sunt constienta de asta. Dar macar niste sfaturi cum sa trec peste. Imi este frica. Nu stiu cum sa reactionez. Sunt in tara straina nu am prieteni cu care sa vorbesc, nu cunosc vecinii, in septembrie merg la scoala noua, totul se schimba in viata mea. Sunt in Germania si aici nu imi pot face usor prieteni mai ales ca sunt si o fire inchisa de cand eram mica. Germana stiu destul de bine, acum am terminat anuu scolar de invatare a limbii si acum urmeaza sa merg la scoala normala. Deci ganditi-va ce greu imi este. Va rog niste sfaturi sa fiu tare sa am curaj sa trec peste divort. Mama a vorbit cu bunica si a zis ca daca ii gaseste casa pleaca. Am ramas socata dar nu am plans in fata ei de rusine. Degeaba vorbesc cu ei. Copiii nu pot inmapca parintii sad

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa eram eu inainte mai inchis in mine pana cand cu ajutorul unui amic acum cunosc mai multe persoane si ma inteleg bine.

| LaraDésire a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu mama ta despre divort? De ce ar vrea ea sa treaca la pasul asta? Si in legatura cu prietenii, incearca sa fii deschisa, intra pe site.uri de socializare Facebook, Hi5, Myspace si iti poti gasi prieteni virtuali cu care mai apoi sa te poti vedea si sa aveti o relatie de amicitie sau cine stie? Nu fii speriata, stiu ca iti este greu, dar mai tarziu vei fi fericita ca ai ales sa te deschizi spre noi orizonturi. Succes

| Radu_2790 a răspuns:

Waaa nasoala situatie.Sa fiu sincer nu stiu ce sa iti zic.Incearca sa iti faci ceva prieteni prin zona daca zici ca stii atat de bine limba germana nu ar fi o asa mare problema. Poti discuta cu parintii tai sa mai stea o perioada impreuna si sa incerce sa isi rezolve problemele.Cam astea ar fi solutiile dupa mine.In rest mare lucru nu ai ce sa facisad

| ada_8825 a răspuns:

Buna! Sunt sigura ca-ti iubesti foarte ambii parinti si nu concepi ca ei sa stea separati doar ca daca nu se inteleg este mult mai bine asa.Gandeste-te putin...ori parintii tai sa se certe in fiecare zi si asa nici tu nu ai trai intr-un mediu bun ori sa se desparta si sa scapi si tu de stresul asta? Cel mai bun lucru ar fi sa te gandesti cu cine vrei sa ramai si sa-ti faci prieteni in Germania cu toate ca esti o fire mai inchisa ai putea incerca pentru ca iesind din casa cu prietenii ai mai iesi din depresie...Succes!