| oAnonim a întrebat:

Ma simt ca ultimul prost. am nevoie de ajutor, am fost intr-o relatie de aproape 6 luni cu o fata(prima relatie, prima dragoste pentru amandoi) si cam dupa 4 luni, ne-am despartit (ea mi-a spus ca ii este mai bine singura, mi-a lasat un sms si dimineata cand l-am vazut, m-a durut, si am zis ca imi trece) iar in urmatoarea zi, ca sa o uit pe ea, mi-am facut alta iubita(nu am simtit nimic pentru fata asta, dar era total invers iubitei mele, vroia sa petreaca cat mai mult timp cu mine, era romantica, libertina.) si de cand am inceput relatia asta noua, fratele iubitei mele(are 19 ani) si parintii ei, ma tot sunau si imi spuneau ei ca fostei ii pare foarte rau ca mi-a dat smsul ala, ca plange, ca noi suntem potriviti impreuna, suntem un cuplu extraordinar, ca nu ar trebui sa dam cu piciorul unei relatii superbe ca a noastra, si dupa 10 zile de cand ne-am despartit, ne-am impacat, si m-am despartit de noua iubita(nu simteam nimic pentru ea..tot o iubeam pe ea) iar ieri, am discutat cu iubita mea si i-am spus ca daca ea se poarta asa cu mine, atunci nu mai putem avea o relatie (nu ne vazusem de 4 zile, iar cand a inceput liceul, nu a vrut sa stea cu mine, s-a dus cu fetele si a spus da ce nu avem timp in cealalta pauza..adica am vazut ca nu i-a fost dor de mine..precum spunea la telefon, si ea cand era in preajma fetelor se purta foarte indiferent cu mine, ma simteam in plus. vedeam ca ii place mai mult sa petreaca timpul cu alea decat cu mine) si am intrebat-o daca se schimba si a spus ca ce pentru mine? ca pentru mine nu are rost sa se schimbe, ca eu nu o inteleg(nu vad cum as putea sa inteleg chestia asta, sa petreaca mai mult timp cu niste invidioase decat cu mine, imi arata ca nu ma iubeste) si am pus punct relatiei.Astazi fratele ei m-a sunat si mi-a zis daca am mai vorbit cu ea, si i-am spus ca nu, si a zis el "aha. naspa" dar pe un ton calm de parca stie ca ne impacam..eu sincer nu prea vreau sa ma impac cu ea ca se comporta indiferent cu mine dar cred ca dupa un timp iar va interveni fratele ei, parintii ei. si atunci imi readuc sentimentele pentru ea..eu o iubesc. dar nu pot continua o relatie cum vrea ea. si cateodata de exemplu acum..simt suferinta, si ma doare ca m-am despartit de ea..cu toate ca ea nu ma merita, si ma gandesc ca poate cu fata aia puteam avea ceva frumos si incepeam sa simt ceva pentru ea cu timpul. sunt intr-o stare foarte naspa. cu toate ca imi revin, dar mai vin momente din astea..in care sufar si ma gandesc la iubita mea, ce face ea acum, unde e, daca mai vrea sa fim impreuna(eu nu o sa o intreb nimic) si daca imi spune ca se schimba cad ca fraerul si o cred..cu toate ca nu e asa. ce sa fac? Nu am cum sa o uit. prima relatie. am 17 ani, ea are 16. Mai ales daca as vedeao la liceu cu altcineva, as innebuni. pe baiatul ala cu care as vedeao l-as bate din cauza geloziei si nervilor(nu ma pot controla la faza asta, daca o vad cu altcineva innebunesc si nu vad unde dau.) nu stiu ce sa fac. vreau sugestii si opinii de la voi va rog frumos, mai ales de la cei care au trecut prin asa ceva

9 răspunsuri:
| bobby1990 a răspuns:

Detasaza-te..ramai cu ea si invata sa ii dai timp si sa stea cu prietenele ei. daca tu vrei sa stai cu baietii si ea iti zice ca vrea sa stai cu ea, u ce ai face? oricum cel mai bun lucru pe care l-ai putea face e sa te indepartezi de ea incet... poate ca o sa te doreasca si ea din ce in ce mai mult, iar daca nu... tu te obisnuiesti fara ea si iti e mai usor cand va certati.parerea mea

| oAnonim explică (pentru bobby1990):

In seara asta m-am suit pe scuter am vrut sa ma duc la ea sa vorbesc cu ea sa ii spun ca o iubesc si fara sa ii spun, eu ma voi indeparta usor, nu voi mai pune asa mult suflet, cu toate ca o iubesc, dar sa nu mai doara asa tare, si cand m-am suit pe scuter am sfarsit in a sta cu baietii(printre care si fratele ei, ca el m-a tinut) in centru.(ea dormea si nu am vrut sa o trezesc doar sa vorbeasca cu mine putin timp) si asa ca ramane ca maine seara sa vorbesc cu ea.

| irina41099 a răspuns:

Amice clar tipa nu te merita! Gasesteti pe cineva care sa tii cu adevarat. Ceea ce trebuie sa te gandesti este ca daca tinea la tine cu adevarat nu facea asa.Deci asculatmi sfatul si gaseste-ti pe altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca esti de toata... pai cum sa te intorci ca vezi domne nu stiu ce zice frasu sau parinti ei, pai omule tu faci ce e bine pentru tine nu pentru ei sau panarama aia. cautati alta care te vrea dea dreptu nu oricare panarama care prefera sa stea cu altcineva in afara de tine, cat despre faza cu gelozia *daca ai vedeao cu altu* prost ai fi sai faci ceva, pentru ca asa iai arata ca mai ti la ea si te ia peste picior si se da pe langa tine numai ca sa te faca sa te simti naspa, ai grija man ce faci si las-o, bft

| xTremeAl3x a răspuns:

Auzi imi este mila de tine si..cand stiu si eu acum is intra 4 a ca o sa se intample si mie asa imi vine sa plang amarniccrying

| DeeaMarry a răspuns (pentru xTremeAl3x):

Stai linistit, nu toate relatiile sunt asa de "perfecte" ca a tipului astuia. El e o cauza pierduta. Sustine ca are o relatie superba desi nu trece o saptamana fara cateva certuri care ii fac sa puna la indoiala statornicia relatiei lor
Sunt doua persoane extrem de imature, de asta nu merge relatia lor. Ei ar trebui sa stea acum sa se joace, nu sa aiba prieten/prietena din moment ce nu se stiu comporta.
Invata sa gandesti matur, cere sfaturi de la cei trecuti prin viata, asculta-i, ai grija sa dobandesti o educatie aleasa si nu va trebui sa treci prin astfel de intamplari!

| xTremeAl3x a răspuns (pentru DeeaMarry):

Hu. Multumesc pentru acest discrus ma simt extrem de bine acum si voi lua aminte sfaturile tale

| medeelyna a răspuns:

Sti, uneori asa se comporta fetele care isi fac prietene sau prietenii noi, adica vor sa ii incante sau ..deastea. eu zic sa vorbesti cu ea separat si sa ajungeti la o intelegere, asta o sa te ajute si pe tine sa realizezi si sa te obisnuiesti cu unele detalii ce poate vor urma...in cel mai nasol caz obisnuieste-te cu ideea si cum au zis si ceilalti "gaseste`ti pe altineva.

| valentinfcsb a răspuns:

Am trecut prin asa ceva de recent, nu a fost usor pentru ca prima iubire nu se uita nici-o data, dar mai ai rabdare gaseste-ti alta nu e ea ultima de pe Pamant.happy