| Stefanismyname a întrebat:

Ma simt ciudat, ma simt singur.Nu am prieteni cu care sa ies afara,toti baietii ies la bar dar eu nu, simt ca m-ar exclude sau ca ar rade de mine.Cum pot sa nu mai fiu rusinos? Imi doresc sa ies si ma dustrez dar simt ca ma tine ceva pe loc...

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Te-ai gandit ca poate tu nu esti ca ei? Poate tu nu vrei cu adevarat sa faci ce fac ei, dar simti ca doar in felul asta poti deveni unul de-al lor, un amic. Intra in contact cu alte persoane, cu care ai lucruri in comun si iesi cu ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu vointa si ambitie poti schimba totul!
Cand o sa pierzi destul in viata, o sa realizezi ca, cu rusinea nu vei rezolva niciodata nimic, deci, este vremea sa te schimbi daca vrei sa ai prieteni, sa fii privit ca un om normal, sa te integrezi in societate si sa te bucuri de viata.

| Kathrinex a răspuns:

Și eu am trecut prin aceeași situație. Nu trebuie să fii rușinos, trebuie sa fii tu însuți. Cu siguranță nu ești sigura persoană care mai vede lucrurile cum le vezi tu. Cât despre mersul la bar... Poate nu e genul tău să te afli acolo. Sau dacă vrei chiar să mergi acolo, asta e o altă parte. Și eu am prietene care merg te miri unde, și anturajul strică mulți oameni. Poți fii mândru în ziua de azi, nu mulți pot spune că nu merg la bar și au această decizie. Nu îți fie frică să spui ce gândești, așa celelalte persoane își vor da seama cum ești și cel probabil, vor fi și persoane care nu te vor respinge. Dacă ești rușinos pare că ești lipsit de personalitate care contează în relațiile cu ceilalți. Ce vârstă ai? (succes)

| Stefanismyname explică (pentru Kathrinex):

Am 16 ani, daca ma duc imi place(doar ca mi-e frica sa nu fiu in plus), cred ca totul o sa treaca cu timpul...la vara o sa incep sa ies pana ma obisnuiesc

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Poate ca nu ai gasit prietenii cei mai potriviti. In special tinerii se distreaza mereu unul pe seama celuilalt si toata lumea supravietuieste, in afara de cei foarte vulnerabili la bullying. Poate ca suferi de o fobie sociala care poate fi si ar trebui tratata.

| MentalHolocaust a răspuns:

Poti sa faci voluntariat sa stii ca te dezvolta foarte mult devii mai sociabil si capeti incredere in tine.