| anonim_4396 a întrebat:

Mai am 3 luni pana împlinesc 18 ani si cred ca am ramas însărcinată... Intrebarea mea este daca pot face întrerupere de sarcină fara consimțământul părinților... Sunt fanatici religioși și nu m-ar sprijini deloc.

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca se poate face intreruperea de sarcina fara a avea consimtamantul parintilor in cazul in care ai varsta depeste16 ani IMPLINITI. Insa in mod sigur va trebui sa cauti medical ginecolog care sa accepte sa iti faca intreruperea de sarcina. Deseori apar intrebari in legatura cu conditiile necesare de a fi indeplinite in vederea efectuarii avortului fara instiintarea parintilor de catre fete care afirma ca ar avea :,, Am 14 sau 15, 16, 17 ani si am ramas insarcinata si vreau sa fac avort si din acest motiv intreb care este modalitatea de a se putea rezolva problema mea fara sa afle mama, tata, adica parintii? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul CORECT este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, din care citez Capitolul III intitulat : Acordul pacientului informat; unde sunt specificate urmatoarele prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa cu toate acestea minorii isi pot exprima consimtamantul lor, in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de peste 16 ani. Altfel spus : Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) Dar si una de doar 16 ani impliniti, care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Pe baza acestei portite a legii, ca sa fiu si mai explicit : daca o minora cu varsta de peste 16 ani doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul care face avortul nu este obligat sa anunte si sa ceara aprobarea parintilor, fiindca motivatia efectuarii avortul este la aprecierea/alegerea lui. Altfel spus : Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Insa pe baza acestei ''portite'' a legii, ca sa fiu si mai explicit : daca o minora cu varsta de peste 16 ani doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Si chiar mai mult de atat, avand in vedere/luand in calcul problemele de deontologie medicala cat si cele de confidentialitate, anuntarea parintilor de catre medicul respectiv privind existenta sarcinii si efectuarea avortului ar fi ilegala prin nerespectarea confidentialitatii, fapta care pentru medic s-ar putea solda cu aducerea lui in instanta de judecata, in cazul in care lipseste consimtamantului, aprobarea pacientei. In concluzie conform legii daca fata are 16 ani impliniti, acesteia I se poate intrerupe sarcina fara anuntarea parintilor. Insa NU orice medic ginecolog o va face chiar daca procedura urmata este perfect legala. Multa sanatate!

| mentholinks a răspuns:

Nici nu meriti sprijin. La varsta ta nu trebuia sa ajungi in situatia asta. Dar esti prostuta si de aceea vrei sa si faci avort.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mentholinks):

Esti de un cinism si o rauate fara seamana. Iar rautatea ta vine din prostie. Unui om, care are nevoie de sprijin, nu-i mai dai un branci. Sa nu uiti ca roata vietii se invarteste si pentru tine. Nu meriti nici macar sa scriu mai mult despre intunecimea mintii tale.

| mentholinks a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sprijin-o tu sa-si omoare copilul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mentholinks):

Ramai in bigotismul tau. Am zis eu sa-si omoare copilul? Daca ai avea mai mult de un neoron, ai fi inteles ca la greu un om are nevoie de un sprijin. Si un sfat este un ajutor. Puteai sa ii spui ca i-ai recomanda sa pastreze copilul, nu sa o critici.
Daca in bigotismul tau religios asta intelegi prin avort, du-te si te roaga pentru asta si lasa-i pe ceilalti sa pacatuiasca.

| mentholinks a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce greu visezi? Vorbesti de parca ar fi suferit un accident sau ceva. La cate metode contraceptive sunt nu are nicio scuza. Trebuia sa se gandeasca la asta cand il calarea pe ala.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mentholinks):

N-am vrut sa-ti mai raspund, dar o fac pentru ultima data. Daca tu intelegi ca un om trebuie sprijinit doar in cazuri de accidente, esti in aer cu gandirea. Pentru o persoana, un ajutor in cazul dat este la fel de necesar. Uite ca fata nu s-a gandit la asta cand a facut sex, cum nici tu nu ai gandit inainte de nici una din postarile facute aici. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te duci cu un adult si gata iti face.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Particular... de stat? care e mai probabil sa fie de acord?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai avut impresia sau ai crezut chiar si o ''fractiune de secunda'' ca unul care reuseste sa-ti ofere un raspuns atat de pueril si lipsit de orice logica ti-ar putea spune ceva concret? laughing rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiind singurul răspuns pana in acel moment am presupus că a mai întâlnit situații. oricum m.am documentat înainte si raspunsul ar fi fost doar o a doua opinie...

| ShamelessQboy a răspuns:

Fara a mai lua in calcul faptul ca iti pui viata in pericol, nu cred ca este o decizie bună, dacă într-adevăr ai suflet, vei regreta toată viața ca ti-ai ucis propriul copil. Macar da-i o șansă, naste-l si da-l spre adopție. Sincer l-aș lua eu decat sa stiu ca-l omori nevinovat. Stiu ca va iti va fi dificil, dar in viata trebuie să ne asumăm niste riscuri, esti încă un copil si nu intelegi anumite lucruri, la tine in burtica este un copil, nu o jucărie, un copil care ar putea deveni ceva ce vei fi iubit cel mai mult pe lume. Dacă aș putea să te ajut cu ceva sa nu-l ucizi, spune-mi. Si nu uita, odată făcută fapta, nu vei mai avea șansa sa-l aduci inapoi si nici alt copil in viata ta nu va putea recompensa ceia ce vei pierde acum, nimic nu iti va umple acel gol din suflet.

Răspuns utilizator avertizat
| Mandreiv a răspuns:

Ai putea sa faci asta la o clinica particulara doar ca o sa ai nevoie cu siguranta de cineva langa tine cand faci si si dupa întrucât nu o sa te simți prea bine.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Eu aș zice că ar fi bine să păstrezi copilul? De la avort poți să și mori