| xRaduC a întrebat:

Mai există acea iubire romantică, cum era cândva? Dar oameni dornici să aibă parte de experiența aceasta?
Aș vrea să încerc, dar parcă nu am cu cine...

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca exista, da oamenii sunt diferiti, exista oameni mai rezervati, carora nu le plac romantismele, si altii visatori si romantici, tu trebuie sa-i cauti pe aia romantici si visatori. Asta cu romantismul nu tine de vreme, timp, epoca, an etc., tine de felul fiecaruia.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista, dar numai cand te indragostesti de persoana respectiva.
Tu de exemplu nu poti incerca asta, pentru ca romantismul apare cand ai deja iubit/ iubita.

Mai ai de asteptat copile, pana sa te indragostesti si sa aflii despre romantism. Dar toate la timpul lor!

| Drimmero a răspuns:

Bineinteles, nu e pentru oricine, ci doar pentru cei alesi!

| Plato a răspuns:

Bineinteles! Iubirea e produsul infinitului din care e creat omul, e imposibil sa dispara vreodata. Ai cu cine, crede-ma, dar astfel de iubire nu o gasesti in cluburi. Cineva ti-e predestinat, iar cand o vei intalni vei avea parte de ce-ti doresti, insa e foarte important sa ai rabdare sa-ti intalnesti jumatatea, sa nu o pierzi din cauza unei orbiri superficiale de moment.

| Plato a răspuns:

Esti tu asa de sigur? Pe ce te bazezi? A visat probabil Victor Hugo iubirea adevarata, cand a scris despre ea prin secolul XIX, ca tu zici ca nu a existat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Acum mult timp iubirea romantica era considerata o boalã mintalã de care trebuie sa scapi. Ca esti mare filozof Plato junior,

"In particular I may mention Sophocles the poet, who was once asked in my presence, How do you feel about love, Sophocles? are you still capable of it? to which he replied, Hush! if you please: to my great delight I have escaped from it, and feel as if I had escaped from a frantic and savage master. I thought then, as I do now, that he spoke wisely. For unquestionably old age brings us profound repose and freedom from this and other passions.

Plato"

| Plato a răspuns:

"Dragostea e reducerea lumii intregi la o singura fiinta, preamarirea unei singure fapturi pana la indumnezeire. Voi ce care suferiti pentru ca iubiti, iubiti inca si mai mult. A muri de dragoste inseamna a trai in ea. Iubirea are, ca si cerul, contemplarea, si ceva mai mult decat cerul: placerea" - Victor Hugo

| Plato a răspuns:

.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand a existat iubire romanticã?
pe vremuri se bateau cu tot ce apucau laughingasta e inventia lui Romeo si multi altii care au sfârsit in suferintã si sinucideri, te duce la moarte garantata chestiile astea oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Jay1 a răspuns:

Da dragostea romantică există.
Pe de o parte, dragostea romantică este o stare excepțională, că cei care se angajează în ea aruncă în vârtejul vântului minunatele sentimente de așteptare, speranță, frică și pasiune.

Sub iubire romantică în viața obișnuită găsim sentimente puternice de dragoste care ne surprind brusc, nu depind de voința noastră și ne schimbăm viețile astfel încât subiectul dragostei devine centrul lumii noastre.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Or mai fi existand dar la foarte putini oameni. Altele sunt interesele acum, nu cred ca oamenii mai au nevoie de iubire cum aveau in trecut de un barbat se casatorea c-o femeie si cu ea ramanea pana la moarte.

| Issabelle6789 a răspuns:

Da! Normal ca exista.Trebuie doar sa stii sa alegi acel gen de persoane care iubesc asa cu pasiune cum imi dau eu seama ca ai vrea tu sa ai langa tine.

| Balanica12 a răspuns:

Man o să găsești cu siguranță, doar că este rar și nici nu știi când va apărea în viața ta. Ca să primești ceea ce îți dorești trebuie să oferi romantism și iubire. Da, dacă ar fi să o iau realist, multe fete nu apreciază romantismul mai mult preferă să sufere decât să aprecieze unul ca tine, plus că's bat joc. Și da știu de dragul oamenilor din jur spun că nu e adevărat, dar îți garantez că așa este. Eu spun să cauți în continuare, oferi, fără să ai așteptări și vezi dacă și ea îți oferă. Fiecare în viață vine cu un scop, fii atent la persoanele care îți vin in viața. Baftă!

| muziclive a răspuns:

Nu vreau să te dezamăgesc, dar e o raritate, din păcate?

| PinkFlowers a răspuns:

Rar foarte rar, in ziua de azi suntem ca niste pestisori ce innoata in superficialitate.

| kossmynet a răspuns:

Există...pe undeva...că femeile de azi nu mai iubesc așa