| anajurca56780 a întrebat:

Mai pot să fiu însărcinată dacă am menstruatie de 3 zile, în primele zile a fost abundenta cu cheaguri si acum vine mai puțin, de obicei am menstruatie de 4 zile? Am avut si simptome premenstruale si dureri în timpul menstruatiei

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu poate exista sarcina daca exista menstruatie.Prin acest proces, la un numar "x" de zile in cazul ciclurilor menstruale regulate, corpul elimina tesut endometrial de care nu mai are nevoie, tocmai pentru ca nu exista o sarcina.Motivul pentru care nu ai menstruatie pe timpul sarcinii este tocmai ca ovulul fecundat(mai tarziu fatul) are nevoie de acea "captuseala" pentru a se implanta si a se dezvolta.In fiecare luna, corpul se pregateste pentru o sarcina, formand mucoasa noua.In lipsa sarcinii, ea este eliminata timp de cateva zile in perioada menstruatiei.Deci stai linistita pentru ca nu poti avea ciclu peste sarcina.Mult succes si ca sfat, foloseste prezervativul.Nu e vorba numai de sarcini nedorite dar si de boli cu transmitere sexuala.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| DenisKevin2000 a răspuns:

Am văzut ca mi ai răspuns mie la întrebări și am crezut ca știți dar vad ca puneți o întrebare ca asta