| Dominicc a întrebat:

Mai sunt fete cu o varsta sa zicem cat decat care deja isi doresc o relatie cu un baiat? sa zicem ceva serios. Nu doar asa aiurea.
Dece va doriti ceva serios si stabil?

Si a 2-a intrebare.
Mai sunt fete care nu cauta ca prietenul lor sau viitoru prieten/barbat/baiat sa aiba totu de'a gata? masina si bani ca sa petreaca numai prin club si restaurante.

Sa zicem ca e sa faceti amandoi inceputul, baiatul nu e asa bogat decat de ce are nevoie. Ati accepta un baiat cu care sa porniti de la zero? sa asteptati sa isi gaseasca si el un loc de munca si sa impartiti totul incat sa fie bine?

Daca sunt fete pe aici de vor ca prietenu sa aiba neaparat bani si aceea vestita masina. nu'i nimic. Pot sa recunoasca. Nu o sa fac caz. Macar sa fie sincere. Nu sa ziceti aici ca "eu nu-s materialista" si in realitate sa fiti avare dupa asa ceva.

Un raspuns cat mai sincer si convingator. Daca aveti placerea.

7 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Tot timpul am cautat sa am relatii stabile, de lunga durata, mai ales pentru ca ma atasez de oameni si urasc despartirile.Ma implic emotional, ofer multe si am pretentii mari de la oameni, astfel ca stiu ce vreau si fac tot posibilul sa mentin o relatie frumoasa, cat se poate de placuta pentru amandoi.Imi doresc ceva serios si stabil pentru ca nu vad rostul relatiilor scurte, pasagere, fara implicare emotionala de ambele parti.Nu-mi plac relatiile tinute de plictiseala, ca sa ai cu cine iesi.Am avut una 3 zile, din fericire eram in vacanta si nu ne-am mai vazut niciodata.laughing
Nu ma impresioneaza masinile si minunile astea ale tehnicii.Mai impresionata raman atunci cand prietenul meu imi canta ceva la chitara numai mie, decat sa ma 'dea o tura cu masina'. Masina am si eu promisa cand iau la facultate, de ce mi-ar trebui a lui? Ca sa ma laud la prietene ca'uite ce prietem am eu'? Nu, multumesc.
Iar cu banii, la fel.Parintii mei au pornit totul de la 0, iar acum au tot ce isi doresc, si ceva in plus, dar muncesc impreuna.Asa sunt dispusa sa fac si eu, nu vad rostul pentru care as umbla dupa unul cu bani.Toata viata mi-am dorit sa nu depind de nimeni.De ce mi-as dori sa nu mai depind de ai mei si sa depind de un tip? Am si eu cap, pot sa ma realizez si sa traiesc pe munca mea.

| Dariana a răspuns:

Fiecare fata are un caracter diferit.Si sa fim sinceri ORICINE este materialist in adancul sufletului.Adica nu zic ca nu as accepta o relatie cu un baiat cu care sa incep de la zero, dar nici nu as refuza unul frumos, iubitor si cu o situatie materiala atragatoare. Totusi aceste lucruri sunt permise, dar de la un baiat frumos cu bani la un babalac incult cu bani, pentru care unele stau doar din interes e cale lunga, mi se pare o absurditate sa te sacrifici doar pentru anumite mofturi.

| mary123 a răspuns:

Incepand cu inceputul, banii nu aduc fericirea, dar ajuta castigarea sa. Nu pot sa spun ca nu sunt materialista, insa as putea sa incep de la zero, impreuna cu o persoana pe care as iubi-o din adancul sufletului. Sunt convinsa ca acolo unde exista dragoste adevarata se poate trece peste orice.

Revenind la subiect, nu ma intereseaza sa aiba masina, apartament de 4 camere etc, insa mi-ar fi greu sa ma obisnuiesc, probabil, fara tot acest lux. Daca intr-adevar ar merita, as incerca sa o iau de la capat impreuna cu el, gandindu-ma ca la sfarsit ne vom bucura amamdoi, privind progresul care l-am facut impreuna. Daca parintii mei au fost in stare de asa ceva, eu de ce nu as fi?

Ca orice persoana, visez la lux, visez la casa mea, construita de mine, insa nu zic ca nu s-ar putea ajunge la asemenea vise alaturi de o persoana ce nu dispunde de prea multe bunuri materiale.

In concluzie, raman la aceeasi idee, si anume ca banii nu aduc feiricirea, dar te ajuta la castigarea ei.

| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt sincerabig grin.Normal ca nu vreau de la baiat sa aiba masina sau care sa umble prin cluburi sau restaurante, de asta nici nu am avut prieten pana acum pentru ca toti sunt materialisti.Doamne...daca as intalni un baiat care sa fie dispus sa o ia de la 0, sa nu fie bogat si sa nu aiba totul de-a gata si mai ales care sa ma iubeasca si care sa vrea sa fie cu mine, sa nu fi avut pe alta inainte si care sa vrea ceva serios cu mine cred ca as fi cea mai fericita, as plange de bucurie ca am intalnit un astfel de baiat, i-asi multumi lui Dumnezeu toata viata pentru darul pe care mi l-a dat... dar nu vreau sa-mi fac iluzii pentru ca din pacate nu exista, acest tip de baiat exista odata, pe vremea parintilor nostri, acum toti vor pitipoance, masini si aventuri, nu mai intalnesti pe unu serios.Asta este.

| geogi a răspuns:

Eu imi doresc sa am o relatie serioasa cu persoana iubita si nu am nevoie de bani lui sau chestii materiale consider ca ai o satisfactie mult mai mare cand construiest impreuna cu el un viitor si treci peste obstacole si in astfel de relatii nu o sa auzi niciodata ca iti arunca ca te intretine pentru ca ati construit totul impreuna in viata fericirea si persoanele de langa tine is mai importante decat bani parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma grabesc sa-mi gasesc prieten, lucrurile bune vin cand te astepti mai putin.Cand va veni momentul, voi cauta sa am o relatie serioasa si de lunga durata din mai multe motive; unul fiind ca eu ma atasez foarte greu de cineva, iar atunci cand o fac, sentimentele mele sunt profunde si stabile. Un alt motiv este ca eu cand tin la cineva(vorbind aici chiar si la simpli amici)si cand se produce ruptura sau distantarea dintre noi, devin confuza si ma cuprinde un sentiment profund de tristete(chiar daca nu arat mereu lucrul acesta), de care pot scapa destul de greu.Probabil ca din ceea ce am spus mai sus a reiesit acest lucru pe care-l voi sublinia acum; eu sunt o fire stabila, lucru valabil si in cazul amicilor/prietenului.Pe mine una chiar nu ma intereseaza deloc situatia materiala a partenerului:nu banii(care vin si placa; neavand absolut nici-o valoare)sau masinile(care pe mine nu ma fascineaza)ma fac fericita si-mi sunt alaturi, ci persoana de langa mine. Iar cand vine vorba de petreceri si discoteci(care mie una nu-mi plac), cu atat mai mult imi convine daca nu e genul care sa o tina doar in petreceri(eu sunt o fire linistita si nu as putea face fata). Da, daca baiatul respectiv ar fi pe placul meu, l-as astepta oricat pana sa-si gaseasca de lucru si as accepta sa o luam de la 0(lucru care ne-ar apropia si mai mult). Daca nu e prezenta acea atractie fata de persoana respectiva, poate fi si putred de bogat, pe mine nu ma impresioneaza si nu ma atrage cu nimic. Ceea ce ma intereseaza de fapt e caracterul acestuia si, intr-o mult mai mica masura, aspectul fizic(fiind primul lucrul care-ti atrage atentia la o anumita persoana si ceva care nu poate fi neglijat in proportie de 100%).

| Cristi_Cristian_1991 a răspuns:

Poate nu credeti dar la 23 de ani n-am av nici-o relatie, dc a lasat D-zeu sa fie asa, unii cu 2-3 alti cu suferinta?