| MayaTrixx a întrebat:

Majoritatea relatiilor pe care le-am avut s-au terminat pentru ca el a gasit o alta fata mi interesanta, sau pentru ca s-a plictisit.Baiatul la care am tinut cel mai mult m-a lasat pentru o fata despre care imi povestea zilnic ca o uraste, ca nu o suporta cand o vede.Si mi se parea absurd si ii spuneam ca nu e frumos sa vorbeasca asa despre ea(eu nu o cunostea foarte bine).Era genul perfect, adica daca nu era el baiatul ideal pentru mine atunci nu stiu cine altcineva ar putea fi.Si totul a mers perfect pana cand prietenele mi-au zis ca l-au vazut cu cealalta.Dupa cateva luni am reusit sa trec peste oarecum,inca ma gandesc zilnic,dar nu mai "doare" in felul ala. Dupa toate tampeniile cu relatiile si dragostea m-am gandit ca ar trebui sa fiu singura mult timp,ca nu are rost sa imi mai bat capul, pentru ca niciodata nu imi merge cu nimeni.Intr-un timp dadeam vina pe imperfectiunile mele,imi asumam totul, si gandeam ca ei se despart de mine pentru ca nu stiu...sunt eu vinovata.Pana cand a aparut un altul, care a inceput clasic:pivesti si cuvinte.Adevarul e ca il simpatizam,dar nu vroiam o relatie. Dupa ce a incercat un timp indelungat,am acceptat,dar mi-am promis ca nu o sa ma implic emotional.Dar mi-a dat impresia ca el chiar incearca, si am incercat si eu.Toate astea, si m-am indragostit destul de tare de el.Primele 3 luni au fost foarte dragute.M-a asteptam sa se instaleze o perioada de obsinuinta,dar in loc de asta a aparut ceva ciudat,adica nici macar nu mai vorbea cu mine, si cand il intrebam ce se intampla imi spunea ca uita pur si simplu de mine.Am incercat sa trag cat de mult de relatie,sa fie totul bine,am lasat mult de la mine.dar degeaba,nu a mai vorbit deloc cu mine, a fost foarte aiurea.Mi-a promis ca nu o sa fie ca ceilalti si ca nu o sa ma lase balta.Nu vreau o relatie infinita,orice lucru are un sfarsit, dar presupun ca meri o despartire normala.Acum intrebarea este.ce se intampla cu mine? nu cred ca mai pot sa fiu din nou cu cineva, adica oarecum simt ca nu sunt facuta pentru asa ceva.Multumesc pentru cei care au avut rabdare sa citeasca totul.

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Sincer, eu zic ca problema nu este la tine. Trebuie sa constientizezi ca omul se schimba cu timpul, din pacate. De cele mai multe ori se intampla asta fara sa constientizeze si respectivul/a ii face pe cei dragi sa sufere, fara sa aiba nici cea mai mica intentie.
Eu spun ca despartirile tale au intervenit din cauza acestui motiv, fostii tai prieteni s-au schimbat, pretentiile lor s-au schimbat, nu ai mai parut interesanta in ochii lor si din cauza asta ti-au zis pas.
Legat de ultima ta relatie, normal si logic meriti sa afli motivul pentru aceasta schimbare brusca de comportament fata de tine. Insa din pacate, rationamentul si bunul simt in ziua de azi sunt o rarirate.
Tu in clipa de fata trebuie sa constientizezi ca cineva care chiar tine la tine, nu vede acele imperfectiuni drept niste defecte, ci le vede ca pe niste calitati, ceva ce te face speciala, ceva ce sa nu-i respinga. Poate ca relatiile tale anterioare s-au petrecut destul de rapid. Adica v-ati cunoscut de 3 zile iar a4a zi deja erati impreuna. Daca s-a intamplat cumva asa ceva, atunci sfatul meu pentru tine este sa incerci sa cunosti cat mai bine baietii cu care vrei sa ai o relatie, indiferent ca iti ia o luna, 2, 1 an, dar decat sa te mai frigi inca o data, mai bine nu! Nu mai dezvolta sentimente puternice pentru oamenii pe care nu ii cunosti. Acum sa fiu sincer, e drept ca nici intr-o viata alaturi de o persoana nu ajungi sa o cunosti in totalitate, insa chestia asta, depinde numai de tine, doar atunci cand simti ca stii intra-adevar multe lucruri despre acel baiat si el despre tine se merita sa dai cartile pe fata si sa-ti expui sentimentele fata de el. Pana atunci...pastreaza distanta.
Haide, capul sus si privirea inainte! Cum ti-am mai spus, nu este vina ta, cine nu te apreciaza, e pierderea lor, nu a ta. Se va ivi totusi pana la urma un baiat care sa fie alaturi de tine si sa te pretuiasca cu bune, cu rele. Tot ce trebuie sa faci, este sa ai rabdare!

Sper ca te-am ajutat, o seara faina iti doresc! happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e vina ta, stai linistita. Singuruol lucru pe care ti-l poti reprosa este ca te arunci prea repede in relatii, fara pauze in care sa-ti tragi sufletul si nu alegi. Dupa o relatie de 3 luni, cum zici, trebuie sa iei macar un an de pauza, timp in care sa nu te mai ocupi de baieti, ci sa te aduni, sa te gandesti la tine. Abia apoi poti deschide din nou ochii spre baieti si, crede-ma, vei alege mai atent.

| mona a răspuns:

Nu e vina ta ca s-au intamplat toate astea, lucrurile vor reveni la normal atunci cand vei intalni persoana potrivita/sufletul pereche [fostii nu au stiut sa te aprecieze]

| Morrígu a răspuns:

Draga mea, nu te invinovati doar pentru ca alti nu stiu sa aprecieze o persoana ca tine, si aici ma refer la iubire si ca reusesti sa ii iubesti. Nu prea ai ce face asa sunt majoritatea persoanelor astazi tu doar trebuie sa ai incredere in tine, si incearca sa nu mai implici nici tu sentimentele daca stii ca ai suferit nu prea mult sa faci asta, incearca sa controlezi " din intuneric " relatia si nu mai da dovada de lasitate nu te mai deschide de atatea ori in fata noilor veniti, te vor lua de slaba si pana la urma isi vor bate joc si ei chiar daca iti jura si iti promit iubire. Fii putin ( mai mult ) dura. Ai grija de tine

| Miky1 a răspuns:

Dar tu ce esti? Cum arati? Ce doresti? ..si ce oferi?

| MayaTrixx explică:

Scuze pentru greselile gramaticale, m-am grabit.

| beeepp a răspuns:

Stai linistita! nu e vina ta! e vina prostului care te-a parasit..idotul cum aputut sa raneasca o fata atat de buna, si dispusa sa faca atatea compromisuri pentru a supravietui relatia.Stai linistita, inca de cand eram noi in burta (bebelusi) dumnezeu ne-a daruit un mare dar acela de a iubi.El inca din ceruri ne-a ales un suflet, o inima (acela find un baiat sau o fata), atunci cand ne simtim singuri sau nefericiti.Sufletul pe care ni la ales din ceruri, ne v-a fii alaturi fizic sau emotional, oricare va fi situatia. Deci nu iti pierde speranta, dragostea vine mai tarziu sau mai devreme. nu niciodata! Dar acum rezolvati ranile adanci.Si pregateste-te pentru dragostea destinata tie! Nu iti pierde speranta! Fii puternica, sper ca te'am ajutat :X

| beeepp a răspuns:

Stai linistita! nu e vina ta! e vina prostului care te-a parasit..idotul cum aputut sa raneasca o fata atat de buna, si dispusa sa faca atatea compromisuri pentru a supravietui relatia.Stai linistita, inca de cand eram noi in burta (bebelusi) dumnezeu ne-a daruit un mare dar acela de a iubi.El inca din ceruri ne-a ales un suflet, o inima (acela find un baiat sau o fata), atunci cand ne simtim singuri sau nefericiti.Sufletul pe care ni la ales din ceruri, ne v-a fii alaturi fizic sau emotional, oricare va fi situatia. Deci nu iti pierde speranta, dragostea vine mai tarziu sau mai devreme. nu niciodata! Dar acum rezolvati ranile adanci.Si pregateste-te pentru dragostea destinata tie! Nu iti pierde speranta! Fii puternica, sper ca te'am ajutat :X