| upsidupsi a întrebat:

Mama vrea sa ma duca la ginecolog ca sa vada daca mai sunt virgina, iar eu nu mai sunt. Dilema mea e ca pe toate site-urile in engleza pe care le-am citit, am aflat ca virginitatea nu se poate afirma sau infirma de ginecolog, fiindca himenul se poate rupe prin o tona de alte moduri. Imediat cum caut pe un site in romana (inclusiv TPU) vad raspunsuri cum ca ginecologii isi pot da seama daca mai esti virgina, bazandu-se pe starea himenului. Ginecologii din Romania sunt mai invechiti sau care e ideea? Isi pot da seama sau nu?
Inca o chestie, cine stie detalii despre confidentialitatea dintre medic si pacientul minor? (peste 14 ani totusi)
Mi-ar placea sa primesc raspunsuri doar de la oameni care stiu ce vorbesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Absolut NIMENI de pe aceasta lume si aici sunt inclusi si medicii ginecologi, NU se poate pronunta in privinta VIRGINITATII femeii fiindca este absolut imposibil sa se poata stabili pe baza largimii vaginului CE obiect si IN CE MOMENT a fost introdus. Daca a fost vorba de un deget? (si al cui?), o lumanare?, o banana?, un vibrator?, sau un penis? nu-i asa. fiindca orice obiect ar fi folosit respectiva femeie si a fost introdus in vagin, NU va lasa absolut niciun indiciu sau vreo amprenta distincta. Datorita acestui fapt in mod absolut sigur niciun medic ginecolog care este intreg la minte NU se va hazarda vreodata sa se pronunte in aceasta privinta a virginitatii. Binenteles ca orice medic ginecolog va constata din prima clipa si prima privire starea de integritate a himenului si va constata si isi va da seama daca acea ''pasarica'' este sau nu DEFLORATA dar nimic altceva.
Absolut nimeni nu poate stabili daca pielita denumita HIMEN a fost RUPTA prin MASTURBARE si printrun astfel de eveniment a rezultat DEFLORAREA acelei ''pasarici'' consultate, sau daca himenul a fost rupt prin intretinerea unui act sexual REAL, adica in urma introducerii unui penis in acel vagin ceea ce a provocat DEZVIRGINAREA... femeii, deci NU a ''pasaricii'' ei.
In concluzie datorita faptului ca procesul de DEFLORARE se produce la nivelul VAGINULUI, iar procesul de DEZVIRGINARE care de fapt reprezinta o NOTIUNE, un CONCEPT psihico mintal, se produce la nivelul capului, adica a MINTII femeii, reiese cat se poate de clar si de precis ca acest lucru NU poate fi vazut sau perceput. Astfel ca, niciodata, nicio persoana dintre cele care poseda minime cunostinte medicale elementare, NU se va pronunta asupra acestei notiuni aparent controversate.
Si chiar mai mult de atat, orice medic se ghideaza si respecta cu sfintenie legile nescrise ale deontologiei profesionale, medicale cat si cele de confidentialitate, si din aceste motive are dreptul de a transmita parintilor doar acele informarea asupra carora au cazut de comun acord ca nu ii lezeaza aspectele intime care nu ii afecteaza starea de sanatate a pacientei consultate. Insa tot la fel, medicul este obligat sa NU ascunda existenta unor stari grave de sanatate care ar putea periclita viata sau sanatatea si nici existenta unei sarcini fiindca ar comite o ilegalitate, insa doar in situatia in care minora are varsta mai mica de 16 ani impliniti. Multa sanatate!

| upsidupsi explică (pentru corbulalbrosu):

Referitor la ultimul paragraf, inteleg ca un ginecolog nu poate ascunde starile grave, insa poate ascunde integritatea himenului, care nu e o "stare grava"?
Mersi mult pentru lamuriri!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul nu va spune niciodata daca esti virgina sau nu, dar va spune daca ai himenul intact sau nu. E adevarat ca poate fi rupt la un exercitiu fizic, se intampla si asta, nu foarte frecvent, insa e posibil, dar el nu va intra in interpretari de genul asta. Daca ai epste 15 ani, poti refuza consultatia (si medicul nu o va face cu forta), sau poti cere medicului sa nu spuna parintilor informatiile obtinute (el nu ii av minti, le va spune pur si simplu ca nu are acordul tau sa dezvaluie ce a gasit in timpul consultatiei)

| upsidupsi explică (pentru Brigaela):

Da, am peste 15 ani. Prin asta inteleg ca parintele poate sta in afara cabinetului in timpul controlului? Totul poate ramane intre mine si doctor, inclusiv starea himenului meu?

| Brigaela a răspuns (pentru upsidupsi):

Da, dar trebuie sa ceri tu. Si medicul va spune parintelui: nu va pot dezvalui aceste informatii deoarece pacienta se opune.
Sincer, cred ca e mai corect sa discuti cu parintii tai. Daca esti suficient de matura sa iti incepi viata sexuala, ar trebui sa fii si suficient de matura sa le spui asta parintilor, dat fiind ca esti minora. E pacat sa va duceti si sa va faceti de ras pe acolo si sa puneti medicul intr-o situatie penibila. E totusi un medic, nu e frumos sa il implicati in prostiute din astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Virginitatea este un concept complex, care implica mult mai multe decat o deflorare vaginala.
Ceea ce vrea mama ta sa obtina, este un examen medical ginecologic, unde medicul ginecolog poate constata ca ai hiemnul rupt, adica deflorat. Asta se poate vedea cu ochiul liber, la un control medical.
Din pacate, confidentialitatea medic-pacient se aplica celor peste 16 ani. La 14 ani esti inca fetita mica iar mama ta are dreptul legal, sa ceara si sa fie prezenta la examinarea ta.
Nu stiu de unde ai tu ideea ca medicii din Romania sunt invechiti, pentru ca, consultul ginecologic este o practica obligatorie in examinarea aparatului repoducator si in constatarea deflorarii (ruperii hiemnului), practicata de toti medici de pe glob.

| upsidupsi explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus ca am 14 ani, am spus ca am peste 14 ani, in ideea ca poate consintamantul meu ar conta ceva mai mult, din moment ce in drepurile pacientului nu este specificata o varsta minima de la care se aplica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru upsidupsi):

Consimtamantul tau nu conteaza pana la implinirea varstei de 16 ani!
Daca mama ta vrea sa mearga cu tine la medic si cere medicului sa i se spuna situatia ta exacta, medicul nu are incotro si ii va spune.
Pentru Dumnezeu, ai doar 14 ani, esti copil mic inca, iar parintii tai au dreptul sa stie tot ce ti se intampla.

| Andreeush a răspuns:

Bineinteles ca medicul ginecolog isi poate da seama daca mai esti sau nu virgina.
Daca ai fost destul de curajoasa incat sa iti incepi viata sexuala ar trebui sa fii la fel de curajoasa si sa iti asumi consecintele faptelor tale.

| upsidupsi explică (pentru Andreeush):

Ai dat exact genul de raspuns neinformat pe care nu-l voiamrolling on the floor Explica-mi si mie procedura prin care isi da seama, considerand ca himenul nu se rupe exclusiv prin sex

| ibaal a răspuns:

Doctorul va stiilaughing
iar confidentialitate e nula daca mergi cu maica-ta de manuta laughing
evident intra si earolling on the floor mai ales ca asta vrea sa stielaughing
daca ajunge pana acolo, nu vad cum ai s-o lasi pe coridorlaughing

| ngllllll a răspuns:

Niste mizerii ordinare. Nu pot fi numiti pariti astia. Isi batjocoresc propriile fiice. Neam de ucigasi si adulteri...

| ngllllll a răspuns:

Nici dacă m-ar ucide cineva nu as merge la ginecolog. Asta se numeste violare publica. Iti violezi propria fiica...in public.