| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea are legătură cu o boală psihică?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da binenteles ca are. Masturbarea da dependenta mai ales combinata cu filmele pentru adulti. Chiar mai daunatoare decat sexul.
Sa te masturbezi inseamna sa-ti irosesti forta vitala a corpului/sufletului happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vitalismul este o veche teorie științifică, infirmată, care explică procesele vitale prin prezența în organismele vii a unei așa-zise „forțe-vitale". Teoria a fost invalidată în 1828 de către Friedrich Wöhler, care a sintetizat ureea fără să folosească materiale biologice.

Susținerea vitalismului era că pentru sinteza substanțelor organice din substanțe anorganice este necesar un aport de „energie vitală", pe care ar fi deținut-o doar organismele vii.

Sursa: Wikipedia sau ora de chimie, dacă ai chiulit de acolo. Cam tot ce se învață la chimie organică este clădit pe eșecul vitalismului, deci pe negarea ideii de energie vitală.

Adicție sexuală, de porno sau de masturbare nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-10 (2016), nici în ICD-11 (2018).

Ce a scris Centrul de sănătate McKinley al Universității din Illinois: „Științele medicale au destrămat multe mituri asociate formal cu masturbarea, cum ar fi că îți crește păr în palmă, ar produce nebunie sau că masturbarea ar goli corpul de energie."

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poti te rog sa numai spamezi aiurea site ul

| corbulalbrosu a răspuns:

NU. NU. NU. In mod absolut sigur.
In caz contrat ar insemna ca peste 90% din populatia planetei Terra, ar fi intr-o anumita masura BOLNAVI PSIHICI. rolling on the floor laughing rolling on the floor

| mihai69 a răspuns:

Nu, de ce? așa ți-a zis ție mami tău?
Ghici ce? te-a păcălit ca să nu te înveți de mică cu „degețica"!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, trebuie sa fiu de acord cu RAY aici, chit ca m-a blocat. Ca sa iti raspund la intrebare, nu. E un stagiu normal prin care trec majoritatea covirsitoare a adolescentilor de ambele sexe pana ce ajung sa aiba o activitate sexuala regulata alaturi de un partner...winking

| Freya1 a răspuns:

Nu.E o chestie normală pe care o face orce om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,dar e naspa

| Nyarlathotep a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar fi masturbarea naspa? Te rog, lumineaza-ma. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nyarlathotep):

E naspa pentru mine.
Ca nu pot ajunge la orgasm asa.

| Nyarlathotep a răspuns:

Nu, nu are nici o legatura una cu cealalta. Masturbarea e sanatate.

| Gofigi a răspuns:

Nu și nu

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Iubita, intelege ca tu ai probleme psihice grave pe aici. Te comporti ca o schizofrena. sad Mi-e foarte mila de viata ta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Te pomeni ca tu esti normala la cap?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

A da vina pe masturbare pentru problemele de sanatate este un simptom de boala mentala (este ideatie bizara sau delir).

| bbobo22 a răspuns:

Cu siguranta NU!
Masturbarea este cea mai simpla modalitate prin care in special adolescentii isi pot explora sexualitatea.
Nu reprezinta o problema, un pacat si nici nu este o perversitate, atata timp cat se intampla in intimitatea fiecaruia si nu are caracter exclusivist sau obsesiv-compulsiv. Poate sa fie chiar benefica daca se intampla ocazional pentru eliberarea energiei sexuale acumulate sau pentru a depasi o stare mai proasta de moment.
Poate sa fie intr-adevar si patologica atunci cand devine o adictie si o rutina aproape zilnica pentru unii.
In general, oamenii pe care eu i-am cunoscut si au afirmat ca nu s-au masturbat niciodata, aveau destul de multe probleme si frustrari...