| frafafafaf a întrebat:

Masturbarea are niste consecinte negative asupra penisului in sanatate si imunitate da e buna dar asupra penisului ce consecinte are?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza cercetarilor efectuate in ultima perioada de echipe de medici si cercetatori stiintifici, au fost obtinute rezultatele care au demonstrat cert si mai ales precis faptul ca masturbarea care practicata ocazional NU provoaca efecte negative. Anumite probleme pot sa apara numai in cazul in care masturbarea este practicat obsesiv, excesiv si prea intens. Astfel s-a dovedit faptul ca masturbarea, contrar parerii insusite de persoanele fara cele mai elementare cunostinte medicale, reprezinta activitatea care este chiar benefica fiindca descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal foarte intens si greu de suportat care apare si exista la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Potrivit rezultatelor studiilor publicate, prin masturbare organismul uman este ''obligat'' sa produca si sa elibereze anumiti hormoni ''buni'' cum ar fi : endorfina, dopamina, oxitocina si serotonina care reprezinta asa numitii hormoni ai dragostei, ai fericirii sau cei ai bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'' cel care este responsabil de producerea starilor de irascibilitate, de anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia masturbarea ar sta la baza producerii tuturor nenorocirilor posibile dar si imposibile, sau idei tampite potrivit carora in cazul barbatilor s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata, in mod cert reprezinta convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, daca exagerezi, peste ani, vei avea probleme in a putea mentine erectia, si ai sa iti blestemi zilele daca nu vei mai putea presta si satisface femeia, desi iti ramane sa faci sex oral, ele vor sa simta vaginul plin, si bine masat de penis.
Nu fa mai des decat o data la 4-5 zile!

| Violleta2022 a răspuns:

Doar masturbarea excesiva are consecinte negative, putand sa afecteze erectia, durata unei partide sexuale, putand provoca lesin, sau chiar moarte.
Cat priveste ce pateste penisul, il poti inrosii, inflama sau chiar rupe, daca te masturbezi excesiv de mult.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

| Emilian65 a răspuns:

Masturbarea in exces duce la aparitia impotentei.

| Frank51 a răspuns:

Masturbarea este un act complet normal si natural, care nu are nici consecinte negative nici avantaje.

| Sofer a răspuns:

Nu are ca e perfect normala. Doar sa nu faci abuz.

Răspuns utilizator avertizat
| Xanor a răspuns:

Nu are nici o consecinta eu ma masturbez de cand m-am nascut si tot normal