| Cristian0561 a întrebat:

Masturbarea este sanatoasa?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Masturbarea este un comportament foarte comun, chiar și în rândul persoanelor care au un partener sexual. Într-un studiu național, 95% dintre bărbați și 89% dintre femei au raportat că s-au masturbat. Masturbarea este primul act sexual experimentat de majoritatea bărbaților și femeilor. La copiii mici, masturbarea este o parte normală a explorării copilului în creștere a corpului său. Majoritatea oamenilor continuă să se masturbeze la vârsta adultă, iar mulți o fac pe tot parcursul vieții.
În general, comunitatea medicală consideră că masturbarea este o expresie naturală și inofensivă a sexualității atât pentru bărbați, cât și pentru femei. Nu provoacă vătămări fizice sau vătămări corporale
http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/masturbation-guide#2

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nesanatoasa sigur nu e

| MarianaSoare175 a răspuns:

Nu. Dăunează grav sănătății psihice

| RAY a răspuns (pentru MarianaSoare175):

De ce scrii aiureli, din contra eliberarea de dopamina vindeca depresia si te elibereaza de dorinta sexuala, este un lucru sanatos care te apara de cancer la prostata

| doctorandus a răspuns (pentru MarianaSoare175):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Masturbarea este un comportament foarte comun, chiar și în rândul persoanelor care au un partener sexual. Într-un studiu național, 95% dintre bărbați și 89% dintre femei au raportat că s-au masturbat. Masturbarea este primul act sexual experimentat de majoritatea bărbaților și femeilor. La copiii mici, masturbarea este o parte normală a explorării copilului în creștere a corpului său. Majoritatea oamenilor continuă să se masturbeze la vârsta adultă, iar mulți o fac pe tot parcursul vieții.
În general, comunitatea medicală consideră că masturbarea este o expresie naturală și inofensivă a sexualității atât pentru bărbați, cât și pentru femei. Nu provoacă vătămări fizice sau vătămări corporale
http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/masturbation-guide#2

| MarianaSoare175 a răspuns:

Masturbarea este fără îndoială un subiect tabu pentru cei mai mulţi oameni. Se ştie că îi face să se simtă bine şi că îi ajută pe cei care au probleme cu somnul, reduce stresul, durerile de cap, anxietatea şi îmbunătăţeşte sisemul imunitar. Şi totuşi, există şi părţi înunecate ale masturbării, pe care adepţii săi ar trebui să le afle, mai ales cele asociate aşa numitei onanii cronice.
Prima problemă a masturbării este legată de ejaculare
Cu cât un bărbat se masturbează mai des, într-o singură zi, cu atât mai greu va ajunge la climax, în timpul unei partide de sex. Totodată, corpul acestor oameni va fi obişnuit să aibă un răspuns doar dacă se mângâie singur, nu când este atins de parteneră. Erecţia, de asemenea, va avea de suferit. După fiecare ejaculare, penisul va fi mai puţin tare în timpul urmatoarei erecţii, în special dacă trece foarte puţin timp între cele doua acte. Există totuşi puţine dovezi cum că onania frecventă ar afecta pe termen lung erecţia. Totuşi, organul genital ar putea avea de suferit mai ales în cazul unor persoane care au mâini aspre şi care nu folosesc lubrifiaţi.
Masturbarea poate avea efect negativ asupra psihicului unei persoane
Mulţi oameni se simt ruşinaţi şi vinovaţi din cauza obiceiurilor lor de a se autosatisface. Astfel, pot apărea efectele psihomatice precum dureri de cap, dureri de spate sau chiar dureri cronice.
Din punct de vedere biologic, s-a demonstrat că practicarea onaniei în mod frecvent poate afecta creierul din cauză ca organismul va produce în exces hormoni sexuali. Este adevărat că fiecare persoana va fi afectată diferit, unii se pot plânge de dureri ale pelvisului, dureri de spate, probleme cu acuitatea vizuală sau pierderea părului, potrivit sfatulparintilor.ro.