| Boss315 a întrebat:

Masturbarea este sau nu pacat?

21 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E păcat să n-o faci.
Dacă Dumnezeu nu ar fi vrut să ne masturbăm, ne făcea mâinile mai scurte. (și tot găseam noi metode!)

| Freya1 a răspuns:

Se zice ca da dar in secolul 21 nu cred ca se mai pune problema de asa ceva.Credca facem pacate mai mari decat atata ca sa iti faci griji

| Hammurabi a răspuns:

Mare păcat, fiule. Mare păcat să o faci cu mâna ta când există atâtea alte variante... laughing

| Boss315 explică (pentru Hammurabi):

Am 12 ani, nu cred ca am alte variante happy

| Nemessys a răspuns:

Și eu voiam sa Îți zic ca nu este păcat dar nu am argumente bune. Așa ca. Dacă tu te simți vinovat când o faci atunci nu o mai fa, e simplu. Dar hai sa Îți zic ceva,,, ateii" care o fac de an de zile, nu a venit niciun preot la ei cu un cuțit și sa le taie penisul.

Așa ca ai dreptul sa faci ce dorești. happy

| Boss315 explică (pentru Nemessys):

Pai nu vine niciun preot sa ne taie niciun penis, dar pentru ca am dat la-ba vom plati atunci cand vom muri daca nu ne cerem iertare Domnului si nu ne lasam

| deeeaqq a răspuns:

Dacă ești fanatic religios, da

| N0xEterniS a răspuns:

Nici pe departe.

| Boss315 explică (pentru N0xEterniS):

De ce? Ce argumente ai? Esti ateu?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Boss315):

Ba tu esti normal? Traim amandoi in aceeasi lume? Tu imi ceri argumente pentru sau impotriva masturbarii din punc de vedere biblic? Ai habar cat de penibil suna?
Ti-e frica ca te vede Doamne-Doamne si-ti taie puta? Ok, atunci, aparent noua ateilor nu ne face nimic, numai voua credinciosilor va e frica de pandeala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul, ca idee e o inventie care sa te tina in frau. Candva biserica era cea mai mare putere politica. E ca si cum ai spune in ziua de azi ca e pacat sa fii politic de dreapta sau de stanga. Acum poate iti dai seama ce absurd iti suna intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform preotilor este nu un pacat ci un pare pacat, din ce am observat este caracteristic omului asta probabil nu este pacat. aceasta intrebare n-are un raspuns concret, ci doar unul neclar

| TanteMarianne a răspuns:

E o chestie naturala.

Răspuns utilizator avertizat
| Logann a răspuns:

E pacat daca nu e.

| AGreatMan a răspuns:

Chestia cu pacatul este originara din biblie,unde in geneza parca, ni se spune ca Onan trebuia sa faca copii cu sotia fratelui sau(frate care a murit nu stiu cum, pana mea), doar ca el desi intretinea relatii sexuale, nu ejacula in vagin, ci ''si-o varsa(samanta) pe pamant''.Ni se mai spune apoi ca lui Dumnezeu nu i-a placut lucrul acesta de aceea l-a omorat... Exista 2 posibilitati,daca e sa dam crezare bibliei, sa spunem ca chiar s-a intamplat asta:ori l-a omorat pentru ca trebuiau sa se inmulteasca si automat refuzul de a face copii era rau pentru cresterea populatiei, ori lui Dumnezeu socoteste masturbarea ca fiind un pacat. Daca crezi in Dumnezeu, da, sa zicem ca ar fi pacat si o sa ajungi in ''iad'' pentru ca te masturbezi. Daca nu crezi, distreaza-te...Atata timp cat nu abuzezi de organ, nu ai ce sa patesti.(am oferit o imagine cat am putut eu de obiectiva, eu sunt ateu de fel)

| Boss315 explică (pentru AGreatMan):

Atunci ma las gata s-a terminat cu la-ba

| AGreatMan a răspuns (pentru Boss315):

Daca chiar ai convingerea ca Dumnezeu exista si ce scrie in biblie e complet adevarat, desigur... faci cum vrei

| doctorandus a răspuns (pentru AGreatMan):

De fapt in Biblie nu scrie absolut nimic despre masturbare (cu exceptia unor traduceri in limba romana, in care e tradus printr-un false friend).

| AGreatMan a răspuns (pentru doctorandus):

Spunea ca isi varsa samanta pe pamant...Si aici deja sunt 3 variante:ori nu facea sex cu ea si se masturba, ori facea sex dar cand simtea ca ejaculeaza, o scotea si ejacula pe pamant, ori facea sex si se masturba spre final si isi varsa samanta...

| doctorandus a răspuns (pentru AGreatMan):

Comportamentul descris are un nume specific: coitus interruptus si unul mai general: contraceptie. Din punct de vedere biblic onanisti sunt acei crestini care nu fac copii in numele fratilor lor decedati.