| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea poate duce la o dezvirginare mai ușoară? Adică nu știu, să doară mai puțin când se va întâmpla? Te poți dezvirgina cu degetul?

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Masturbarea se refera la a-ti mangaia in principal zona genitala exterioara, si mai ales clitorisul, cat si la a-ti introduce degetul sau un obiect, de la marimea unui tub de ruj pana la banana sau castravete, peste care ai pus obligatoriu un prezervativ, si cu care sa simulezi miscarile pe care le face penisul in timpul actului sexual.
Si da, te poti dexvirgina si cu degetul, daca tii neaparat, in antichitate se facea cu un fel de dildo, sau erau anumiti barbati, special desemnati pentru aceasta activitate!
Daca te dezvirginezi singura, poti beneficia de avantajul de a nu regreta apoi ca i-ai oferit acest "privilegiu" cuiva care nu a stiut sa il aprecieze si mai rau, sa te paraseasca dupa, egoist, las si meschin, sub indiferent ce motiv!
Dupa cum am mai scris, se poate largi progresiv orificiul himenal, intai cu un deget, apasand pe exteriorul orificiului, apoi cu 2, si 3 degete, ca sa poata intra mai usor penisul. Deci tu alegi ce si cum! Daca ai un tip finut si ca lumea, aceasta largire treptata o poata face chiar el, ca o joaca in timpul Petting-ului.
Mare atentie la igiena manuala - el sa aiba unghiile foarte scurt taiate si impecabil de curate! Si in zona genitala la felm igiena maxima!
Success!

| anonim_4396 explică (pentru PsihoSex):

Deci să înțeleg că da, se poate ușura actul în sine prin masturbare înainte. Mulțumesc de răspuns! :*

| supraponderallacap a răspuns:

Desigur ca te poti dezvirgina si cu degetul. Ca dezvirginarea sa fie mai usoara ai nevoie de un partener care sa stie despre ce e vorba, sau ca amandoi sa va documentati pe net despre primul contact sexual.

| SebastianCMT a răspuns:

Da te poti dezvirgina cu degetul, dar nu e prea indicat adica daca tot vrei sa te dezvirginezi, si vrei sa te simti bine, fa-o cu un baiat! Adica ce ai avea de pierdut? ai grija sa te protejezi...

| ZuzuMissy a răspuns:

Desigur.exista sansa sa te dezvirginezi cu degetul... darinainte de toate zi-mi cati ani ai? si daca te-ai masturbat pana acuma? daca tie rusine de raspuns aici poti sa dai mesaj pe privat

| anonim_4396 explică (pentru ZuzuMissy):

Am 19 ani, am încercat o singură dată cu prietenul meu, însă nu cine știe ce prea mult.

| bicdghwa a răspuns:

Ce inseamna pentru tine virginitatea? Sa ai inca himenul intact? Daca da, poate ca esti, poate ca nu, doar un examen la un medic poate sa spuna asta... dar eu personal consider ca virginitatea inseamna ca nu ai avut activitate sexuala de niciun fel, - degetul in vagin. hmm eu una nu m-as mai considera virgina. Plus ca virgina ar insemna si o oarecare inocenta in gandire si asa mai departe nu e doar o componenta anatomica si gata...

| Bobeica_Ioan_1956 a răspuns:

Depinde!

| Bobeica_Ioan_1956 a răspuns:

Depinde! Există mai multe posibilități