| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea provoaca vreo boala? Ce parere aveti despre?

Răspuns Câştigător
| daria_5375 a răspuns:

Daca patima masturbarii sub orice forma si orice varsta pune stapanire pe om, glandele genitale devin suprasolicitate sa risipeasca doar in afara, nu mai raman si hormoni cuveniti sangelui. Circulatia sangelui devine anemica, produce dezechilibre trupesti; milioane de celule mor si niciodata nu se mai regenereaza. Apare sterilitatea, nevrozele, idei fixe; obsesii si halucinatii, precum si o permanenta mustrare de constiinta. Prin toate publicatiile citim ca masturbarea este o practica total inofensiva. dar nu e deloc asa! omul pornit pe aceasta cale nu-si da seama ca se face robul propriului sex.

| doctorandus a răspuns (pentru daria_5375):

"Masturbarea provoaca boli mentale" este o idee care face parte din https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_de_g%C3%A2ndire

| RXBlade a răspuns (pentru daria_5375):

Vreau linkul studiului la ce tocmai ai spus happy

14 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

La uni provoaca doar dependenta happy

| GdX a răspuns:

Da, o boala psihica, dependenta, deoarece nu se vindeca nici daca ai partener tot te masturbezi. Acum depinde cat de des iti place sa "pui faianta".

| DenisaMetal a răspuns:

Nu doar dependenta.

| lilstar a răspuns:

Nulaughing chiar are avantajelaughing nici nu trebuie sa te duci la sala faci niste muschi la brate si te-ai putea numi culturistrolling on the floor

| bubblesx a răspuns:

Dependenta si intepenirea a, mainihappy!

| IrxnIroxyI a răspuns:

Da, asa e provoaca dependenta, dar boli nu. este un pacat condamnat de biserica si de toti ...chiar daca majoritatea o fac, nimeni nu recunoaste laughing

| sexpert2007 a răspuns:

Depinde daca esti baiat sau fata daca esti baiat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ramai cu vreun - retine, vreun/vreo! - tic nervos, destul de amuzant, in fond, poti sa devii autocritic sau egoman!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca provoaca vreo boala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| Christynuza a răspuns:

Da. Dependenta si boala vacii nebune.

| Andra_2100 a răspuns:

Sa stii ca si eu mi-am pus intrebarea asta si nu am gasit pana acum raspunsul. Si eu m-am masturbat cu prietenul meu si inca sunt virgina, pentru ca mi-e frica de pasul cel mare. Stiu doar ca nu e bine sa o faci daca inca esti virgina si nu e bine sa o faci in exces.