| Bia1992 a întrebat:

Menstruație doar o zi, a doua foarte puțin maronie! Poate fi o sarcina? Am făcut sex neprotejat

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate fii insarcinata.
fa un test de sarcina, cand se fac 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

In toate cazurile in care desfasurarea sangerarii menstruale se produce in mod anormal ca durata si printr-o sangere apreciata ca fiind atipica d.p.d.v. cantitativ si al fluxul de sange menstrual eliminat si se suspecteaza ca ar putea fi o menstruatie ''falsa'' (peste sarcina), in astfel de situatii dupa ce au trecut minim 7 zile fata de prima zi a menstruatiei se face un test de sarcina. Se considera ca incepand din acel moment, s-a atins concentratia minim detectabila (CMN) de hormon de sarcina hCG in urina testata. Bineinteles ca numai in cazul in care si exista o sarcina instalata in uter. Rezultatul testului de sarcina care se obtine in acest moment este in proportie de peste 98-99% valabil, valid si corect. Multa sanatate!

| Bia1992 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos ????

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

Răspuns utilizator avertizat