| Bazaibus a întrebat:

Mi a întârziat ciclul menstrual 13 zile. Si țin sa mentionez ca nu am un ciclu menstrual regulat. Sa fie din cauza durerii de ovare? Recent am avut un contact sexual si am avut dureri groaznice la ovare. Sa fie din cauza asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile resimtite in zona ovarelor/abdomenului inferior, se pot datora unor chisturi ovariene foarte des intalnite, a anexitei adica a bolii inflamatorii pelviene care este o infectie a ovarelor, a uterului si/sau a trompelor uterine, a endometriozei sau a unor posibile tumori benigne sau maligne a caror existenta poate provoca dureri de ovare au ale anexelor acestora. In cazul tau fiindca ciclul tau menstrual este neregulat NU este vorba de o intarziere a menstruatiei ci de o dereglare a lungimii ciclului. Aceasta dereglare a ciclului menstrual apare/se produce pe fondul dereglarii activitatii normale a glandelor endocrine ceea ce provoaca la randul ei o activitate hormonala inconstanta. In concluzie in astfel de situatii vizita ginecologica devine absolut necesara fiindca atat organele tale genitale cat si aparatul tau reproducator in ansamblul sau nu functioneaza corect si in mod sigur este nevoie de a ti se prescrie si de a urma un tratament adecvat. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai ciclu neregulat, e stupid să spui ca ţi-a întârziat 13 zile. Ori e regupat, ori neregulat.