| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a spus sa am grija de mine, sa fiu bine, sa zâmbesc mereu dar nu putem avea o relație, deoarece el este implicat într-un divorț și toată situația lui creata, cumva devenise prea copleșitoare pentru amândoi. Mi-a mărturisit ca iubirea ce mi-o poarta este veritabila dar, el nu poate continua căci are de rezolvat,, aceasta situație a lui,,. Printre altele citez,, Îmi pare rău, sper sa ma ierți și meriți o dragoste asa cum îți dorești tu, "cele doua cuvinte au fost mereu spuse din suflet", "orice s - ar întâmplă între noi, as vrea sa continuam și sa vorbim". Eu ce sa înțeleg, ca a clacat și nu poate fi dedicat pentru mine, ca poate în sinea lui nu ma iubește, vede doar un prieten sau ca așteaptă sa își termine cumva aceasta situație neplăcută a lui și eventual, dacă mai sunt disponibila, revine...ptr ca răspunsuri la aceste întrebări, nu am. Simt ca nu poate fi pentru mine, asa cum merit și ma gândesc ca nu vrea sa îmi facă rău, așteptându-l.Sau el nu ma iubește în adevarutul sens. HELP ME.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Partea proastă este alta, tu ai stiut ca el este casatorit si totusi te ai bagat in familia lui este un lucru gresit, ce vrei tu de la acest barbat? Crezi ca va fi doar al tau? Daca el i si paraseste sotia pentru tine, ce te face sa crezi ca urmatoarea nu vei fi tu, femei sunt destule si oricînd o alta i ti poate lua tie locul si sa vedem atunci tu cum vei reactiona, ce varsta ai tu? Dar el? El cu fosta are copii?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Partea buna este ca nu m - am băgat în familia lui. Știu foarte bine ce însemna asta și nu mi - as fi dorit fix ceea ce ai spus mai sus, sa mi se intample eventual mie. Ne,, cunoaștem,, de 2 ani datorita serviciului. Am ieșit o singura data, ca colegi /prieteni. El mai presus de sentimentele noastre, mi - a fost prieten. În el găseam răspunsuri la diferite probleme și ne ajutam reciproc. Da, are copil și eu am copil și eu am divorțat și știu ce reprezinta asta. Mai presus de toate, l - am sfătuit în sensul bun, pana am realizat ca adevărul este fix cu mi - a fost relatat. Soția, fosta căci este în divorț, nu datorita mie (sa specific bine asta), sper sa se inteleaga, și - a dat,, arama,, pe fata, și pentru mine faptele contează mai mult decât cuvintele. El merita o soarta mai buna, el trăiește o telenovela proasta cu personaje de mana a doua. Îmi doresc sa fie bine, căci a fost și este un tata uimitor de devotat copilului lui. Nu îmi pare rău că l am,, cunoscut,, și astfel. Ma interesează sa știu, dacă cumva ar merita sa aștept ceva care ar putea dura și ani, având în vedere situația lui sau dacă as putea avea tăria necesara sa i ofer prietenia care noi o aveam de dinainte și cum as putea sa gestionez sentimentele pentru el... Căci mi e tare dor, al naibii de dor de el

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ne - am îndrăgostit amândoi prin cuvinte, prin gesturi, prin atentii și prin acele momente unde incercam sa fim inseparabili datorita serviciului. Am lucrat împreună, am făcut o echipa f bună, cu trecerea timpului am realizat amândoi ca este ceva mai mult și în paralel știam ca este căsătorit, știam din perioada când eram doar simpli colegi, atât. Si ea(fosta soție) mi-a demonstrat ca sentimentele care i le port nu sunt greșite. Daca ar putea cineva sa înțeleagă, ca iubirea este și acolo unde totul pare imposibil. Nu pot schimba, asa a fost sa fie. Nu îmi pare rău căci iubirile nu se regret, doar alegerile.Axum în momentul de fata i-am spus ca nu am ce ierta la el, căci atat poate, nu poate fi multifuncțional în n părți și ca voi încerca să îmi revin, poate cumva în timp sa îmi dispară acest dor, aceste sentimente și sa devina pur și simplu un prieten. A zis ca îmi respecta decizia, probabil așteaptă sa îmi revin și sa l pot contacta. Dar, ma întreb și eu, când doi oameni se iubesc de ce ar renunța? Nimic nu poate fi imposibil.Si e atât de cald și are o voce atât de calda și atât cu bun simt. Ce sa fac? Cum sa fac? Acel bărbat și eu suntem de aceeași vârstă. happy

| Violleta2022 a răspuns:

O Dumnzeule, tu chiar nu pricepi ca omul are un stres teribil pe cap?
Ti-a explicat doar situatia!
Da-i pace, este insurat, are o relatie oficiala si este responsabil pentru familia lui. Poate se intoarce la sotie.
Trebuia sa ai bun simt si sa nu te incurci cu oameni insurati.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Răspunsul tău este total paralel cu un alt răspuns de care as fi avut nevoie.Iti voi răspunde totuși la întrebarea dacă dorește sa se întoarcă la soție, răspunsul este categoric NU... Facand abstracție de conjunctura în care ma aflu, dacă as fi bărbat, nu m-aș mai numi bărbat sa continui o căsnicie la o vârstă nu prea mica, nici înaintată cu o astfel de femeie. Având în vedere ca personajele de aici nu se cunosc în realitate, este oarecum tipic de înțeles, mesajul tău. Mulțumesc oricum!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca nu esti capabila sa vezi si sa intelegi realitatea. Omul ala si-a luat "la revedere" de la tine si tu tot nu pricepi.
Ai fost probabil o distractie de moment, fiindca juramantul lui este echivalent cu "nimic", tocmai fiindca i-a jurat si neveste-si dragoste vesnica si tot a inselat-o (cu tine).

| Mopmop a răspuns:

Sa o iau in ordine. Nu neg ca un divort nu este stresant insa nu e un motiv de a nu avea o relatie cu tine. Isi poate rezolva divortul rapid. Partaj? Se face si daca e baiat destept nu se leaga de nimic material. Copilul? Pensie alimentara si vizite stabilite de lege.
Cred ca faza cu divortul e doar un pretext.
Revenind, cred ca ai incalcat un principiu... niciodata sa nu iti faci o relatie la locul de munca. Cred ca esti o femeie inteligenta asa incat nu am sa insir motivele contra.
Rezolvarea e simpla: discuta cu el serios daca vrea sau nu o relatie cu tine.
Indiferent de raspuns mergi cu toata inima inainte!
Multa sanatate iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaWTS a răspuns:

Am citit de două ori tot ce ai scris iar rupturile de logică tot nu au dispărut.
Iubirea dintre voi?
"am ieșit o singura data, ca colegi /prieteni"
deci o iubire platonică?

Dacă nu cumva urmează apocalipsa, de ce nu a putut continua această prietenie/iubire platonică dintre voi până la lămurirea tuturor problemelor/situațiilor lui?
De ce a simțit el nevoia să clarifice lucrurile între voi?
Cu ce-l presa/stânjenea iubirea voastră (dacă chiar te iubește cum spune) indiferent de situația în care e?

Cred că ceea ce a făcut el se numește "lipire prin îndepărtare".
E un mecanism destul de ingenios.
Te lasă să crezi că se îndepărtează, pentru că te iubește atât de mult încât nu vrea să-ți facă rău cu situația lui.
De fapt el știe că prin gestul ăsta te va lipi și mai tare de el (ceea ce s-a și întâmplat, se pare).
Ce câștigă? Un ascendent asupra ta într-o viitoare relație, în care va fi scutit pe viitor de orice obligație față de tine. (care s-ar putea isca din faptul că amândoi veți fi divorțați).
Înțelegi ce spun? Nu era convenabil pentru el să ajungeți divorțați amândoi în mijlocul acestei mari iubiri. L-ar fi obligat cumva să facă ceva.
Așa că a inventat acest tampon psihic.
Ceva confortabil. Cred că e un tip foarte inteligent.

Te rog să nu o iei în nume de rău. E doar părerea mea.
E foarte posibil să mă înșel.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Exista și varianta asta... Probabil.
Probabil ca am tendința de a subestima capacitățile mentale ale celor care ma înconjoară.Nu pot lua răspunsul tău ca pe un adevăr și ca asa a vrut sa facă. Nu cred ca sunt într-atât de naiva sa cred tot ce mi se spune. Știu doar ca el este într - o situație foarte urata, situații în care nu a mai fost și ști zicala aceea, niciodată sa nu spui niciodată,. Este un bărbat cald, foarte temperat în doi ani, nu l - am văzut niciodată nervos, doar agitat din cauza fostei lui, dar nu l - am auzit niciodată vorbind urat și fosta lui soție era pentru el,, mama copilului lui,, o femeie care o respecta (vorbesc de acu o jum de an), între timp totul a devenit o telenovela, circ, la modul cel mai urat posibil și eu nu am de a face... Eu am fost cea care la încurajat, ambiționat, cea care i-a dat curaj și cea care dadea cele mai bune sfaturi atât pentru el cât și ei. Si eu am divorțat și stiu ce înseamnă că femeie sa o iei de la capăt cu un copil.Am fost atat cât am putut, corecta fata de toți. Nu cred varianta ca ma tine lipita pana divorteaza, căci știe suficient de bine ca exista riscul, sa l uit și sa devenim Străini. Dar, e păcat... Stiu ca este pacat sa te despărți din orgoliu, din partea mea ar fi orgoliu, din partea lui, probabil sa nu îmi facă rău și sa fiu fericita. Sa fie oare situația lui, ca ar dura timp pana rezolva și sa ma protejeze, ținându ma la distanta? Sunt hotărâtă sa nu-l contactez, nu curând. Fac bine? Eu am sentimente și doruri pentru el, sa l contactez, mi le alimentez, îmi dau speranțe greșit, eronat din vina mea. Ce sa fac? sad

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Nu i - am cerut nimic.Vizunea mea era sa am o relație normala, sa cunosc persoana de lângă mine, încet. Dar, cum sa ne cunoaștem când el este constrâns și eu îmi imput cumva libertatea după el. Avem diferențe de principii sau corectitudini... Câteodată sunt aprobata în aproximativ 80 la suta de cazuri, și restul de 20 le apreciez când vine din partea lui. De ce spun asta? Căci situația în care se afla, viziunea de corectitudine vine oarecum mai mult din partea mea, și atunci când spun uite ar fi mai bine asa, ținând cont de x, y, z unde z (ultima persoana sunt eu), unde ma pun pe ultimul loc ar fi bine asa. Dar, apare un q legitim, cu legile la pachet care strica tot, ca nahhh, legile de la noi sunt foarte interpretabile. Divorțul lui v - a dura foarte mult timp... Si cred ca după terminarea lui, el nu v - a mai fi el.
I - am spus citez,, Iubesc bărbatul de atunci care a spus doua cuvinte fără sa primească nimic în schimb, bărbatul care avea deja planurile facute, bărbatul care știa ce vroia și văzusem determinare în ochii lui,,, bărbatul de acum nu l recunosc și nu l iubesc pe acesta. I am urat sa se regăsească, sa fie cel pe care îl știam, sa nu clacheze și sa fie bine. Si ca îl iubesc pana voi înceta sa mai fac asta. Ii pare rău, spera sa l iert și sa am parte de o dragoste precum o merit. Si nu o sa ma,, deranjeze,, dacă vreau asta. I am spus contra, cum sa ma deranjeze, as fi vrut eu sa ma deranjeze, cu o îmbrățișare lunga. E bine sa - i las timp? Timp o sa aive. Eu o sa încerc sa ma deconectez. Dacă nu l contactez, exista posibilitatea sa l pierd?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia asta cu "posibilitatea să-l pierd" nu prea depinde de tine.
De tine depinde doar dacă vrei să fi sau nu cu el.
La fel cum doar de el depinde dacă mai vrea să fie cu tine.

Eu îți spuneam doar că reacțiile lui nu sunt în concordanță cu ce povestești tu despre relația voastră.
Nu zic că n-ar mai vrea să fie cu tine. Pentru că a lăsat o portiță deschisă.
Dar o relație cu perspectivă cu el nu va exista.
Asta a făcut el acum. A eliminat premizele unei posibile relații "serioase" pentru atunci când va fi divorțat, și a lăsat portița deschisă pentru eventuale "ciocniri" de conjunctură, dacă vei vrea.
După mine e clar că a vrut să înțelegi că nu e cazul să-ți faci planuri pe termen lung cu el.